Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Czy Olecko doczeka się modernizacji systemu ciepłowniczego? Burmistrz zaprasza na spotkanie

2018-12-11 09:32:34 (ost. akt: 2018-12-11 09:57:34)
Modernizacja systemu ciepłowniczego i budowa nowej ciepłowni pozwoliłaby na likwidację kilku kotłowni w Olecku, w tym największej przy ul. Składowej

Modernizacja systemu ciepłowniczego i budowa nowej ciepłowni pozwoliłaby na likwidację kilku kotłowni w Olecku, w tym największej przy ul. Składowej

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Burmistrz Karol Sobczak zaprasza zainteresowanych mieszkańców na spotkanie poświęcone  tematowi obecnej sytuacji w PEC oraz planowanych  przez spółkę inwestycjach dotyczących modernizacji i rozbudowy systemu ciepłowniczego w Olecku.

Spotkanie  odbędzie się  13 grudnia (czwartek) o godz. 16 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku  (Pl. Wolności 3, p. IV).

Przypomnijmy, że 9 października Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olecku rozstrzygnęło przetarg na budowę części technologicznej nowej ekologicznej kotłowni przy ul. 11 Listopada ( przy drodze w kierunku Giżycka), co ma kosztować 7,36 mln zł. Natomiast 25 października wybrano najkorzystniejszą ofertę na wykonanie robót budowlanych związanych z tym przedsięwzięciem, co z kolei ma kosztować 5 mln zł.

Jest to efektem postępowania zmierzającego do budowy nowej ciepłowni opalanej zrębkami drzewnymi o mocy 5 MW, na którą PEC otrzymało dotację ze środków unijnych w wysokości 2,3 mln złotych. Dodatkowo PEC uzyskał dotację w wysokości 2,79 mln złotych na wykonanie sieci preizolowanych łączących nowo powstałą kotłownię z kotłownią przy ul. Kolejowej 31 oraz z halą Lega, wraz z 39 węzłami cieplnymi w budynkach zasilanych obecnie ze starych źródeł ciepła.

Wykonanie powyższych inwestycji ma umożliwić wyeliminowanie pięciu kotłowni w centrum miasta, w tym kotłowni przy ul. Składowej 3a, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych oraz Kolejowej 31. Jednocześnie możliwe będzie wyposażenie 39 budynków w węzły cieplne z automatyczną regulacją ilości pobieranego ciepła, co ma pozytywnie wpłynąć na gospodarowanie ciepłem przez poszczególnych odbiorców.

Ewentualna likwidacja kotłowni węglowych w centrum miasta, w wyniku budowy nowej ciepłowni oprócz tego, że znacznie poprawiłaby jakość powietrza atmosferycznego, ale też zlikwidowałaby uciążliwości związane z eksploatacją dotychczasowych źródeł ciepła umiejscowionych praktycznie w środku osiedli mieszkaniowych.

Realizacja tej inwestycji stanęła pod znakiem zapytania po rezygnacji Grzegorza Makarewicza z funkcji prezesa PEC, co nastąpiło 21 listopada, oraz po zmianie na stanowisku burmistrza Olecka.

Nowy burmistrz Karol Sobczak nie wyklucza rezygnacji z realizacji tej inwestycji.
— Budowa nowej ciepłowni sama w sobie jest celowa chociażby ze względu na ochronę środowiska, ale brakuje nam pełnej i rzetelnej informacji niezbędnych do podjęcia jakiejkolwiek decyzji dotyczącej tej inwestycji. Niestety nie mamy kontaktu z byłym prezesem, a czas nagli, bo niedługo mijają terminy podpisania umów. W tej chwili nie wykluczam żadnego rozwiązania, łącznie z rezygnacją z budowy ciepłowni. Muszę mieć jak najwięcej argumentów do podjęcia decyzji na tak lub na nie. Rozumiem też, że wielu mieszkańców bardzo liczy na realizację tej inwestycji, bo wiążę się z likwidacją uciążliwych kotłowni m.in. przy ul. Składowej i Kolejowej — mówił nam przed tygodniem burmistrz Karol Sobczak.
ZM


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2643489 | 91.233.*.* 14 gru 2018 12:27

  Niestety nie doczeka się właśnie burmistrz podjął decyzję nie będzie budowy nowej kotłowni

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. GS #2642690 | 37.248.*.* 13 gru 2018 09:00

  Dla czego pisze się takie bzdury że nie ma kontaktu z byłym prezesem? To jakaś kpina i parodia ? Wyjechał z Olecka ? Ktoś dzwonił do niego w tej sprawie ? Pytać mieszkańców o co ? Czy nie chcą wąchać kolejnego smrodu w centrum miasta ? Kpina !!! My mieszkańcy oczekujemy konkretnych działań a nie słodkich uśmiechów na facebooku !!! A poza tym ktoś napisał słusznie że urząd powinien się wybrać w teren a nie uprawiać pisowską politykę gabinetową. Dość już tych bzdur o komunikacji i kolorowych zdjęć. Nie pojmuję jak można w tak amatorski sposób działać. Co by nie mówić były burmistrz wychodził do ludzi a nie komunikował się przez fejsbuczki. Nie za taką zmianą głosowałam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dobra nowina #2642651 | 37.248.*.* 13 gru 2018 08:05

  Jest dibrze. Listonosz z Janeczką już ogarniają temat.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wikipedia #2642633 | 37.248.*.* 13 gru 2018 07:49

  Plebsoelita.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zbiórka #2642443 | 83.9.*.* 12 gru 2018 20:23

  Ludzie, toć on jest nasz, nasz burmistrz! Wszyscy na niego głosowaliśmy, bo młody. Może zrobić zbiórkę na ekspertów, może coś doradzą? Tylko nie brać tych z biura rachunkowego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (47)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages