Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Ulicami Olecka przeszedł Orszak Trzech Króli

2019-01-06 14:34:36 (ost. akt: 2019-01-06 14:44:54)

Autor zdjęcia: Barbara Stefanowska

W niedzielę 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. W tym dniu z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego ruszył barwny Orszak Trzech Króli, który przeszedł na plac w centrum Olecka, gdzie ustawiona była szopka bożonarodzeniowa.Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Olecka, rozpoczął się Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. Po mszy orszak, w którym m.in. udział brali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, przeszedł ul. Zamkową, 1 Maja i Pl. Wolności.

Każdy król miał swój orszak w innym kolorze: król z Parafii Podwyższenia Krzyża Św. - kolor czerwony, król z Parafii św. Rodziny - kolor fioletowy, król z Parafii NMP Królowej Polski - kolor zielony i takiego koloru korony mieli też uczestnicy orszaku, który w tym roku odbywał się pod hasłem ” I odnowi oblicze ziemi”.

Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego - zawsze jest czas, aby go odnaleźć, wejść na drogę do Niego.

W drodze do Betlejem (na plac w centrum Olecka) odgrywane były różne scenki teatralne i śpiewane kolędy.

W końcu przyszedł czas na najważniejszych bohaterów święta Trzech Króli. Mędrców, o których mówi Ewangelia św. Mateusza. Przybywają oni do Betlejem, aby złożyć hołd i dary Jezusowi — złoto, kadzidło i mirrę. W VI wieku nadano im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, w efekcie czego Mędrców — Magów nazwano Królami. Symbolizują trzy kontynenty — Europę, Afrykę i Azję.

Jasełka bożonarodzeniowe w Europie pojawiły się w XIII wieku dzięki św. Franciszkowi z Asyżu i pierwszej bożonarodzeniowej szopce. Umieścił w niej figury św. Rodziny, pasterzy, zwierząt oraz Trzech Króli. W jasełkach, obok postaci Św. Rodziny i pasterzy, zawsze byli Trzej Królowie. Z kolei w XIX wieku w Hiszpanii zrodziła się nowa tradycja organizowania w uroczystość Objawienia Pańskiego jasełek ulicznych — Orszaków Trzech Króli. Biorą w niej udział uczestnicy przebrani za postacie biblijne, zaś królowie wraz ze swoją świtą rozdają dzieciom prezenty. Tradycje jasełkowe w Polsce były pielęgnowane do drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu, jeszcze do lat 60. ubiegłego stulecia, uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia, święto Trzech Króli) była dniem wolnym od pracy, podobnie jak w całej zachodniej Europie. Władze komunistyczne ustawowo je zlikwidowały.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mintaj #2659136 | 83.9.*.* 9 sty 2019 15:18

  spadaj, prowokatorze, nie podszywaj się pod innych. to co piszesz, ignorancie, nie jest śmieszne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mocherowy_berecik #2659049 | 91.240.*.* 9 sty 2019 13:58

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Bogu niech będą dzięki, że dał nam takie radosne święto. Widzę nieukrywany entuzjazm na dziecięcych buźkach. Odradza się Wiara Święta. Rodzice, nie przeszkadzajcie swoim pociechom w drodze do Świętości.

  2. Jest dobrze jak jest #2658867 | 91.233.*.* 9 sty 2019 11:05

   Może się podobać albo i nie. Nie ma obowiązku uczestnictwa. Ale jak pomyślę że zalęgną się tu nachodźcy i mojej kobiecie nakażą wbić się w burkę albo inny hidżab i od czasu do czasu ubogacą w krzakach swoją kulturą to nóż w kieszeni się otwiera. Na razie mamy spokój i niech tak zostanie. Jeszcze kiedyś wy albo wasze dzieci zatęsknicie za tym zaściankowym, nie postępowym i mało europejskim katolicyzmem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ty ciągle to samo #2658630 | 83.9.*.* 9 sty 2019 07:21

    zmień onucki, bo cię odurzyły, i nie podszywaj się pod ministranta, prowokatorze

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. ministrant #2658608 | 83.28.*.* 9 sty 2019 04:37

    Zabobon i fanatyzm a klechom raj na ziemi . Turban na głowie i w gumofilcach ? Polskie dziwadło .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (28)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages