Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Zarząd musi szukać oszczędności w powiatowej oświacie

2019-02-01 10:00:15 (ost. akt: 2019-02-01 10:10:18)
Posiedzenie komisji zdrowia i oświaty Rady Powiatu w Olecku

Posiedzenie komisji zdrowia i oświaty Rady Powiatu w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Zamierzamy przeanalizować wydatki szkół i poszukać oszczędności, bo w przypadku niektórych szkół czasami mamy wrażenie, że plan finansowy był brany z sufitu i stąd później braki pod koniec roku — mówi starosta Marian Świerszcz.

Komisja oświaty i zdrowia Rady Powiatu w Olecku podczas analizy projektu budżetu powiatu na 2019 roku wiele czasu poświęciła funkcjonowaniu oświaty. Jednym z problemów, z którym zarząd i rada powiatu będzie musiała się zmierzyć jest niska subwencja oświatowa otrzymywana z budżetu państwa. Z tego powodu powiat musi coraz więcej dopłacać do swoich szkół.

W 2019 roku do I LO powiat z własnych środków własnych oraz ewentualnie z subwencji wyrównawczej dołoży do I LO 752 tys. zł, do ZST 626 tys. zł, do ZSLiZ 883 tys. zł, do OSWdDG 414 tys. zł, do Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji 349 tys. zł oraz 338 tys. zł do szkół niepublicznych. Łącznie niedobory wynoszą 3,36 mln zł, a wraz z nagrodami i odprawami 3,54 mln zł.

— W innych powiatach, może oprócz jednego, który wychodzi prawie na zero, też trzeba zwiększać środki na bieżące funkcjonowanie szkół, bo nie mówimy tutaj o inwestycjach. My chyba już 3 lata dopłacamy do szkół. Zamierzamy z wicestarostą przeanalizować wydatki, spotkać się z dyrektorami szkół, aby poszukać oszczędności i sposobu naboru uczniów po klasie ósmej. Planujemy zmianę dotyczącą arkusza organizacyjnego poprzez jego dokładną analizę nie tylko merytoryczną, ale też finansową. W przypadku niektórych szkół czasami mamy wrażenie, że plan finansowy był brany z sufitu i stąd później braki pod koniec roku. Gdyby plan był rzetelnie zrobiony, to myślę, że trochę by inaczej to wyglądało. Co prawda pieniędzy by nam nie przybyło, ale byłby inny wydźwięk tego wszystkiego — wyjaśnia starosta Marian Świerszcz.

Wicestarosta Marek Dobrzyń dodał, że ministerstwo planuje zwiększenie środków finansowych na szkolnictwo zawodowe i doradztwo metodyczne.
— Planujemy również robocze spotkanie naszych dyrektorów ze specjalistami z kuratorium, aby rozmawiać o szkolnictwie zawodowym i szukać odpowiedzi dlaczego w naszych szkołach tak się dzieje. Chcemy nad tym popracować, ale nie na zasadzie, że ktoś przyszedł i się wymądrza. Musimy wykorzystać wiedzę dyrektorów, bo oni na pewno mają pomysły. Na siłę nic tu się nie zrobi. To trzeba najpierw zdiagnozować chorobę, a potem rozmawiać, co zrobić — informuje wicestarosta Dobrzyń.


	http://m.wm.pl/2019/02/orig/dsc-0339-526645.jpg
Radny Czesław Gontar (z lewej) i wicestarosta Marek Dobrzyń

— Dobrze, że pochylamy się nad oświatą, bo sami widzicie co się dzieje. Planowane wydatki są o wiele wyższe, niż planowana subwencja. Na przykład subwencja na liceum wynosi 1,66 mln zł, ale aż 90 procent tej kwoty stanowią wynagrodzenia, a tylko 10 procent idzie na ogólne utrzymanie szkoły — przyznaje wiceprzewodniczący komisji Czesław Gontar.

Z kolei radna Zofia Bordzio podkreśliła, że należy zwrócić uwagę na działania związane z zachęceniem absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych do kontynuowania nauki w Olecku.
— Nie wszyscy absolwenci podejmują naukę w powiecie oleckim. W ostatnich dwóch kadencjach około 100 uczniów "ucieka" do szkół poza powiatem - do Ełku, Suwałk czy Giżycka. Tak nie może być — twierdzi radna.

Radny Henryk Trznadel dodał, że podobne problemy są w ościennych powiatach.
— Dyrektorzy "czerwonego" ogólniaka w Ełku czy "białego" liceum w Suwałkach nie muszą szczególnie zabiegać o uczniów, a my wysyłamy do szkół dyrektorów, aby zachęcić uczniów do kontynuowania nauki w naszych szkołach. Uważam, że po prostu należy zacząć profesjonalnie pracować i uczniowie sami przyjdą. I tyle w tym temacie — mówi radny Trznadel.

Marek Dobrzyń przekonywał, że mit "czerwonego" liceum już upadł, a oleckie liceum wcale nie odbiega poziomem nauczania od liceum ełckiego. Z kolei radny Gontar zgodził się z opinią radnego Henryka Trznadla.
— Należy się przyjrzeć zdawalności egzaminów, oprócz liceum, w którym kształcenie jest na przyzwoitym poziomie i zdawalność matur jest wysoka, ale w ZST jest już poniżej 50 procent. Myślę, że żaden rodzić dobrze uczącego się dziecka raczej nie puści go do tej szkoły. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad jakością kształcenia i wtedy nie będziemy musieli zabiegać o uczniów, bo sami do nas przyjdą. — twierdzi radny Gontar.

Przewodniczący rady Tomasz Kosobudzki przekonywał, że oprócz jakości kształcenia, dużą rolę odgrywa również chęć do nauki, a niestety część uczniów nawet nie podchodzi do egzaminów zawodowych. Ostatecznie komisja ustaliła, że w najbliższym czasie do sprawy powrócić.

Dodajmy, że w 2019 roku powiat olecki na wydatki bieżące zaplanował 48,66 mln zł (89,64 proc. wszystkich wydatków), w tym na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą 23,83 mln zł. Z tej kwoty na budżet I LO przypada 2,72 mln zł, na ZST 5,5 mln zł, na ZSLiZ 5,01 mln zł, OSWdDG 4,83 mln zł, PCWE 1,48 mln zł oraz 4,25 mln zł na Starostwo Powiatowe (w tym 3,92 mln zł dotacja do szkół i placówek niepublicznych).
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (111) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Absolwentka #2816315 | 195.136.*.* 8 lis 2019 19:51

  Od ZAMKU prosze się odwalić. Super szkoła, uczeń tam uczy się dla siebie, dodatkowo są fajne kursy, szkolenia, mam maturę i tytuł technika, pracuję w budżetówce. Nauczycieli wspominam dobrze. ZST uczy więcej praktyki niż teorii jako to bywa w tych cudownych liceach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z lewego boku #2680298 | 83.6.*.* 12 lut 2019 15:23

  czas już ją rozliczył, dajcie spokój.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. korobiej #2680165 | 5.172.*.* 12 lut 2019 12:03

  Starostą na kolejną kadencję jest p. Świerszcz Marian, dalej rządzi. Sekretarz także ten sam, skarbniczka także. To oczywiste, kto odpowiada za wszystko. Biednego Kaziuka zostaw kobito w spokoju, no chyba że chcesz zająć jego miejsce pracy i dlatego tak go postponujesz. Już się nie ośmieszaj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nauczyciel #2680099 | 88.156.*.* 12 lut 2019 10:08

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Za powiatową oświatę odpowiada od 8 lat Kazimierz Iwanowski startujący z komitetu wyborczego Wacława Olszewskiego. W tym roku zabraknie w budżecie na oświatę 3,5 miliona zł.Nasuwa się samoistne pytanie. Czy w związku z tymi brakami zawali się budżet inwestycyjny powiatu? Dlatego też wzywam radę powiatu do rozliczenia byłego wicestarostę Kazimierza Iwanowskiego z 8 lat pracy w zarządzie powiatu.

  1. wiek ma swoje prawa #2680022 | 91.233.*.* 12 lut 2019 08:26

   Niektórym po przekwitaniu odbija.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (111)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages