środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Sukces ZST w Olecku. Szkoła pozyskała prawie 2 mln zł

2019-02-01 14:04:51 (ost. akt: 2019-02-01 15:46:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W Swietłogorsku w Obwodzie Kaliningradzkim podjęto decyzję o dofinansowaniu 12 projektów dotyczących transgranicznego rozwoju dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego ”Programu Polska-Rosja 2014-2020. Wśród nich znalazł się projekt „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy” napisany przez nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Olecku.

Powiat olecki oraz Technikum Inżynierii Środowiska w Oziersku (Obwód Kaliningradzki, Rosja) z sukcesem przeszły etap rozpatrzenia i zatwierdzenia wspólnie złożonego wniosku i otrzymają dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020.

Projekt „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy” został napisany przez nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych we współpracy z Technikum z Ozierska i zakłada współpracę przede wszystkim tych szkół.

W osiągnięciu celów transgranicznych szkoły będą wspierane przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek”.

W ramach projektu będzie remontowany budynek szkoły, popularnie zwany „Zamkiem”, a w Oziersku część dawnych koszar. Przewidziano także inne działania. Młodzież ZST będzie mogła poznać atrakcje turystyczne Obwodu Kaliningradzkiego, a uczniowie z Ozierska będą zwiedzać nasze piękne Mazury.

Wstępna wartość całego projektu to prawie 764 tys. euro, z czego powiat olecki otrzyma ponad 440 tysięcy, czyli prawie 1,9 mln zł.

Konkurencja była bardzo duża, na 57 złożonych projektów w celu tematycznym „Dziedzictwo” zakwalifikowano tylko 12, w tym ZST oraz Regionalnego Centrum Kultury „Mazury Garbate”w Olecku wraz administracją Miasta Gusiew. W ramach realizacji projektu partnerzy chcą stworzyć unikatowy transgraniczny produkt turystyczny - I interdyscyplinarny Festiwal "Czar Północy". Projekt zakłada również część inwestycyjną, w tym adaptację pomieszczeń ROK w Olecku na Transgraniczną Akademię Sztuk. Całkowita wartość projektu wynosi: 403, tys. euro, w tym dofinansowanie ze środków UE: 361,9 euro.

— Projekty z naszego województwa to przede wszystkim współpraca i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa historycznego i przyrodniczego w obszarze polsko-rosyjskiego pogranicza Dzięki tej współpracy możemy liczyć na budowę ścieżek rowerowych, rewitalizację cennych historycznie budynków, inwestycje w placówkach muzealnych czy organizację transgranicznych wydarzeń kulturalnych — mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Dofinansowanie uzyskało 10 projektów z udziałem warmińsko-mazurskich projektodawców o łącznej wartości dofinansowania dla instytucji z regionu ponad 4,6 miliona euro. Ponadto na listę rezerwową trafiły dwa projekty, w tym jeden z udziałem beneficjentów z Warmii i Mazur. Ich dofinansowanie uzależnione jest od dostępności środków, które mogą się pojawić w Programie w związku z oszczędnościami w pozostałych dofinansowanych projektach.
ZMPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2674365 | 46.77.*.* 2 lut 2019 20:35

  Brawo. Czekamy na publikację.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dar #2673716 | 83.6.*.* 1 lut 2019 17:44

  Super. Szczere gratulacje!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Xxx #2673585 | 31.0.*.* 1 lut 2019 14:54

  Brawo, brawo!!!! Kolejny projekt w Zamku!! Gratulacje!! TAK TRZYMAĆ!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages