Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Oleccy policjanci przypomną właścicielom psów o ich obowiązkach

2019-03-15 22:10:08 (ost. akt: 2019-03-15 22:25:58)
535211

535211

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Wielu właścicielom psów sprzątanie po swoim czworonogu wciąż kojarzy się z dziwactwem. Tym, którzy tego nie robią, policja przypomni o takim obowiązku.

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby, aby miał również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł, słyszał prawie każdy.

Warto również przypomnieć sobie, że podstawowym obowiązkiem właściciela jest sprzątanie po swoim pupilu. Niestety jeszcze wielu ludziom kojarzy się to z dziwactwem. Niewywiązywanie się z tego obowiązku, może skończyć się konsekwencjami finansowymi dla ich właścicieli. Pozostawienie nieuprzątniętych psich odchodów stanowi wykroczenie. Mandat za takie zachowanie wynosi nawet do 500 zł.

— Apelujemy do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi. W najbliższym czasie będą to sprawdzali policjanci patrolujący miasto oraz dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu — mówi Justyna Sznel z oleckiej komendy policji.

Warto mieć na uwadze, że psie fekalia obniżają jakość naszego życia - szpecą miasto, a ponadto stwarzają problem natury epidemiologicznej. Odchody psów są groźne dla dzieci, które bawiąc się na podwórkach, placach zabaw, wielokrotnie mają z nimi styczność.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą i regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy właściciele zwierząt mają obowiązek utrzymywania psa na terenie swojej nieruchomości w sposób uniemożliwiający wydostanie się go na zewnątrz. Wyprowadzanie psa w miejsce publiczne jest możliwe pod warunkiem, że osoba wyprowadzająca jest dorosła, a pies jest na smyczy (w przypadku ras niebezpiecznych i psów ras dużych również w kagańcu). Właściciel lub opiekun psa jest zobowiązany do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę w miejscach publicznych oraz miejscach służących do wspólnego użytku.
Poza tym prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia go przeciwko wściekliźnie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (88) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mam pytanie #2703963 | 91.233.*.* 26 mar 2019 09:21

  mam psa, i własną posesję, na której ten piesek robi kupkę, którą ja z kolei sprzątam z banalnych powodów, nie chcę mieć zesranego podwórka. Park czy trawnik jest, moim zdaniem, takową posesją wszystkich mieszkańców, wniosek powinien nasunąć się sam. Ale nie o tym chcę mówić, bo to powinno być jasne nawet dla człowieka o ograniczonej zdolności rozumowania. Jak wyżej pisałam, mój pies załatwia się na moim podwórku więc nie zwracałam uwagi czy w Olecku są miejsca do wyprowadzania psów. Jest to dobry sposób na znaczne ograniczenie psich kup na trawnikach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Brecht #2703842 | 89.64.*.* 25 mar 2019 23:35

   Serio, gorzej obsranego miasta niż Olecko to nie widziałem :P

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. stary #2701312 | 91.233.*.* 21 mar 2019 15:25

   Zapraszam właścicieli czworonogów do głosu w dyskusji bez osobistych wycieczek i złośliwości. Po prostu na temat.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. komedia #2701251 | 83.9.*.* 21 mar 2019 14:24

   zna ciebie całe Olecko i ma dosyć twoich wpisów , jak nie panna to teraz pieski

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. stary #2701078 | 91.233.*.* 21 mar 2019 09:38

    Ależ Zosiu, pochopnie oceniasz staruszka. Miej zrozumienie i zamiast do osoby odnieś się do tematu. Jakie jest twoje zdanie w kwestii piesków i ich właścicieli zanieczyszczających naszą przestrzeń życiową. A jeżeli uważasz to za problem, to jakie są Twoje propozycje w tym zakresie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (88)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages