środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Normę przekracza o 600 proc., czyli smog w Olecku nadal ma się dobrze

2019-04-18 10:00:00 (ost. akt: 2019-04-18 10:00:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Jakość powietrza w naszym mieście potrafi o 600 procent przekroczyć normy. Nie chciałbym przerazić mieszkańców, bo na szczęście takie przekroczenia są chwilowe – mówi Sławomir Hatalski, kierownik wydziału gospodarki komunalnej.

Radni z komisji zdrowia i bezpieczeństwa debatowali nad oceną jakości powietrza pod względem zanieczyszczeń w gminie Olecko. W posiedzeniu wziął udział m.in. prezes Spółdzielni Mazury Andrzej Kalata i podkreślił, że akurat jest po serii spotkań ze wspólnotami mieszkaniowymi, którymi spółdzielnia zarządza.
— Na tych zebraniach problem ciepłownictwa i emisji zanieczyszczeń jest cały czas żywy. Od lat wszyscy o tym mówią i wiedzą, ale temat jest ciągle nierozwiązany. Mieszkańcy rejonu ul. Składowej i Kolejowej, gdzie są kotłownie, bardzo narzekają na zanieczyszczenia, do wykrycia których nie potrzeba nawet żadnych czujników, bo to jest fizycznie opadający pył i wyczuwalny zapach, a poza tym pada zarzut, że ciepło dostarczane przez te kotłownie jest drogie. Są też narzekania na kotłownię przy ul. Zyndrama - na hałas, zapylenie i ruch ciężarówek przywożących opał. Zaniepokojeni są także mieszkańcy rejonu ulic Batorego, Al. Zwycięstwa i Kościuszki. W mieście widoczny jest chaos w gospodarce cieplnej, bo jest wielu dostawców ciepła, część jest w samym środku miasta, a wszystkie ciepłownie są opalane węglem w różnych postaciach i jest to odczuwalne przez mieszkańców — twierdzi prezes Andrzej Kalata.

Sławomir Hatalski, kierownik wydziału gospodarki komunalnej oleckiego ratusza poinformował, że w ubiegłym roku na terenie miasta zamontowano trzy czujniki, które 24 godziny na dobę monitorują jakość powietrza w Olecku.
— Jakość powietrza w naszym mieście potrafi o 600 procent przekroczyć założone normy. Dzieje się tak najczęściej po południu, gdy jest mróz, a ludzie wracają do domów i rozpalają swoje kotły. Wtedy jakość powietrza jest bardzo zła i zaleca się wówczas nieopuszczanie mieszkań, bo jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia. Nie chciałbym przerazić mieszkańców, bo na szczęście takie przekroczenia norm są chwilowe — przyznaje kierownik Hatalski.

Kierownik Hatalski dodał, że od 2017 roku gmina dofinansowuje wymianę starych i nieefektywnych pieców na nowe, ekologiczne, co znaczące wpływa na ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Podkreślił, że aktualnie trwają prace nad aktualizacją projektu założeń do planu zaopatrzenia gminy Olecko w ciepło. Dodał, że nowy prezes spółki gminnej PEC intensywnie pracuje nad koncepcją likwidacji kotłowni przy ul. Składowej.
— Jak wszystko dobrze pójdzie, to przyszły sezon grzewczy będzie ostatnim sezonem działania tej kotłowni — zapewnia kierownik Hatalski. — Na pewno będziemy też zmieniać źródło ciepła, ale na razie pytaniem jest na jakie. Uważam też, że optymalnie byłoby, aby sieć ciepłownicza na terenie miasta miała jednego operatora, a wytwórcy ekologiczni dostarczaliby do niej swoje tanie i ekologiczne ciepło. Byłoby to możliwe, gdyśmy wszyscy wznieśli się ponad podziały, nawet powołali spółkę zarządzającą taką siecią, ale na tę chwilę pozostaje to w świecie marzeń.

Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Aneta Milczarek przypomniała o koncepcji „ Zielone Olecko”, która przewidywała współpracę przedsiębiorców i samorządu gminy Olecko w wytwarzaniu ciepła ekologicznego. W maju 2018 roku strategia zyskała nawet uznanie komisji konkursowej przy Ministerstwie Energii, ale niestety później zapadła decyzja o wycofaniu się z planów jej realizacji.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodzic #2719579 | 83.9.*.* 19 kwi 2019 13:54

  Burmistrzu Karolu! Trwa strajk nauczycieli, także w naszej gminie. A Pan milczy. Uważa Pan, że ten strajk to taki sobie pikuś? Co Pan zamierza robić?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. siwulka #2719575 | 83.14.*.* 19 kwi 2019 13:50

   niby mazury, lasy, jeziora.. a problem tak wielki! W końcu proszę zacząć walczyć z trucicielami! Ja wzięłam się w garść, odżałowałam swoje, na resztę dostałam dotację i kupiłam nowy kocioł eei pellets od kostrzewy, który ma te wszystkie certyfikaty ekologiczne jak ecodesign itp i naprawdę czuję różnicę. Zmieniajmy ludzie najpierw swoje podwórka a potem wojujmy z resztą!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. żałosne #2719122 | 83.9.*.* 18 kwi 2019 17:20

   Jest władza miejska, niech ustala odpowiednie regulaminy i potem je egzekwuje. Ale to chyba dla nich za trudne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ważne żeby #2719119 | 91.233.*.* 18 kwi 2019 17:12

   Odpowiednio normy ustalić. Potem jest podstawa żeby ludziom dopier... kary. Jak normy będą za wysokie to się okaże się że wszystko jest w normie. A tak nie może być. Żaden celebryta do sądu Państwa nie poda i nikt węgla na dużo droższy gaz nie wymieni. A kto wie że 10 największych wycieczkowców/tankowców świata więcej zanieczyszczeń emituje jak wszystkie pojazdy europy razem do kupy wzięte. I co? I nic.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. kolo #2719018 | 91.240.*.* 18 kwi 2019 13:59

    Olecko to dziwne miasto urzędnicy się spotykają, radzą opowiadają historie, że za rok nie będzie już kotłowni w centrum miasta, śmiech na sali niech nie opowiadają bajek same pozwolenia wybranie koncepcji i realizacje nowej kotłowni maks 3 lata a nie rok. Po prostu te rzeczy ich przerastają i nie potrafią tego ogarnąć bo jaki urząd tacy urzędnicy czyli marni. Proponuje najpierw rozwiązać problem odśnieżania, zadbać o drogi, podszkolić się trochę spotkać z urzędnikami z innych miast zobaczyć, że można a później opowiadać bajki,

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages