Olecko: Tu nadrabiamy młodość

2019-05-02 14:00:00(ost. akt: 2019-04-30 14:08:02)

Autor zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu”

Tu nadrabiamy młodość, ćwiczymy ciało i umysł – z uśmiechem na twarzy mówi pan Józef Niewiarowski, uczestnik projektu „Proste historie - międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny”, w którym dzieją się artystyczne cuda, a wiek przestaje mieć znaczenie.
W ostatnim stuleciu nastąpiły dwie ogromne zmiany: wydłużenie średniego wieku przeżycia populacji oraz przesunięcie się granicy śmiertelności. Oznacza to, że żyjemy dłużej. Czy dłuższe życie gwarantuje nam dobrą jego jakość? Powyższe obserwacje skłoniły gerontologów do tworzenia podziału osób w tzw. podeszłym wieku. Istnieje wiele metod i spojrzeń na tematykę podziału osób w tzw. podeszłym wieku.

Jedną z propozycji jest podział na wiek biologiczny, psychologiczny, socjalny, społeczny oraz kalendarzowy. Jak wynika z powyższej klasyfikacji organizm człowieka jest bardzo złożonym mechanizmem, w którym istotną rolę odgrywa jego aktywność społeczna, intelektualna i duchowa.

W odpowiedzi na badania i diagnozy gerontologiczne, a także na duże zainteresowanie tematem aktywizowania się niezależnie od wieku, w naszym mieście powstał projekt "Proste historie -międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny", realizowany przez Stowarzyszenie Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu”, dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. W ramach projektu wielopokoleniowe grupy biorą udział w licznych warsztatach artystycznych: teatralnych, plastycznych, wokalnych, muzycznych oraz wolontarystycznych w ramach Międzypokoleniowego Centrum Wolontariatu.


W trakcie rozmowy o korzyściach, płynących z udziału w projekcie uczestnicy refleksyjnie, ale radośnie przyznają:
— Warsztaty dają nam wszechstronny rozwój — mówi pani Stefania.
— Możemy wyjść i zdobyć przyjaciół – wtóruje jej pani Halina.
— Rozwijamy umiejętności, a nawet uczymy się nowych rzeczy, co jest bardzo przyjemne i daje satysfakcję — dodaje pani Alicja.

Wielokierunkowa aktywność pozwala, zarówno seniorom jak i ludziom młodym, rozwijać pasje, zawierać znajomości i odkrywać nowe umiejętności.
— Nam jest bardzo dobrze w grupie. Praca z młodzieżą daje nam odnowę duchową. Przy nich czujemy się młodsi – mówi uczestniczka projektu Danuta Dzietczyk.

Pani Zofia z kolei przyznaje, że "dzień warsztatów to prawdziwe święto, które wzmaga uduchowienie, wznosi ku wyższym wartościom".

Wspólne działania młodszych i starszych pozwalają wyjść poza granice wieku kalendarzowego i współodczuwać emocje osób niezależnie od daty urodzenia. Jeśli przyjmiemy definicję czasu jako skalarną wielkość fizyczną, określającą kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu, ograniczymy się do tafli zegara oraz kart kalendarza, które naliczają nieubłaganie kolejne dni i godziny. Możemy również pojęcie czasu ująć filozoficznie. Czas jako spełnienie się, czas jako odczuwanie w relacji, bycie z innymi, refleksyjna wędrówka w głąb samego siebie.

— Tu jestem sobą — mówi Gosia. — Nie muszę nikogo udawać, a to czego nauczę się dziś, zostanie ze mną w przyszłości.

Mama najmłodszej uczestniczki projektu Tosi, Emilia Pastorczyk, pięknie opisała to zagadnienie.
— Ja najbardziej cieszę się z możliwości współpracy w gronie zróżnicowanym wiekowo. To wielka wartość dla młodszego pokolenia, aby zobaczyć, że praca i zabawa ze starszymi jest możliwa i ciekawa — zapewnia pani Emilia. — Dobrze skonfrontować się z przyszłością, przecież młodsi będą kiedyś tam, gdzie są seniorzy. Cieszę się, że moja córka spędza czas kreatywnie i mimo że jest najmłodszym uczestnikiem projektu ma możliwość wypowiedzenia się, a jej zdanie i udział jest równie ważny jak innych uczestników. Każdy może wypowiedzieć się i wzbogacić przedstawienie. Sam temat jest niezwykle ciekawy... CZAS. Nieczęsto się nad nim zastanawiamy....Czy upływ czasu ogranicza czy wzbogaca? Czym jest?

Dla Tosi z kolei udział w zajęciach to dobra zabawa.
— Dobrze się bawię. Fajne jest wszystko. A bycie z innymi jest wspaniałe — zapewnia dziewczynka.

Być może dzięki słowom uczestników projektu, znajdziecie Państwo inspirację dla siebie, pomysł na własny rozwój, niezależnie od tego którą godzinę życia wybija Państwa zegar? Być może dacie się przekonać, że każdy ma wpływ na własną kondycję psychiczną i fizyczną, dzięki podejmowanym działaniom i otwartości na świat? Serdecznie tego życzymy z każdym drgnieniem wskazówki zegara i przekładana kartą kalendarza.

Projekt „Proste historie - międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny”
współfinansowany jest ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu
Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Obrazek w tresci



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5