środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Przesłanie młodych do świata

2019-06-12 14:37:18 (ost. akt: 2019-06-12 15:40:21)

Autor zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu”

Stowarzyszenie Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu” poprzez projekt "Proste historie - międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny" kontynuuje kampanię społeczną dotyczącą integracji między pokoleniami.

Nie odwracaj wzroku od młodości, ona jest częścią twojej przeszłości.
Nie odwracaj wzroku od starości, ona jest częścią twojej przyszłości.
MIĘDZY NAMI, POKOLENIAMI, DIALOG JEST POTRZEBNY.
Nie odwracaj się!


Takim hasłem kontynuujemy kampanię społeczną dotyczącą integracji między pokoleniami. To ważne wyzwanie dla naszego społeczeństwa, aby stworzyć przestrzeń dla różnych ludzi niezależnie od wieku i związanego z nim stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

W ramach działalności twórczej i artystycznej, realizowanej w ramach projektu "Proste historie-międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny" przez Stowarzyszenie Integracji Środowisk Lokalnych „Wspólnie do celu”, staramy się połączyć świat młodych i starszych. Sztuka, działania wolontarystyczne oraz wspólne wyjazdy są pretekstem do dialogu między ludźmi, żyjącymi w jednym kraju, w jednym mieście.W ramach kampanii zaprosiliśmy młodych do podzielenia się swoimi poglądami na temat świata i ludzi. Na postawione pytanie o dobre relacje między nimi a dorosłymi, o to, jak wyglądałby świat idealny, co jest dla nich ważne, z chęcią udzielili odpowiedzi.

Oto kilka z nich:
„Dla mnie świat idealny to życie w zgodzie z naturą, w pokoju, gdzie ludzie bez względu na wiek szanują się i chcą się zrozumieć” – Tosia Klimaszewska.

"Co dzieli? Myślę, że przede wszystkim są to odmienne punkty widzenia spowodowane różnicą wieku. Co łączy? Pozytywne nastawienie do tego, co razem tworzymy i wiara w to, że w jakimś stopniu jesteśmy w stanie przekonać społeczeństwo, że warto jest się integrować mimo różnicy wieku”
– młoda uczestniczka projektu.

Z relacji młodych ludzi wynika, że pragną wiele szacunku, ciepła i życzliwości oraz gotowi są nią obdarować innych. Dyrektywy kierowane ze strony starszego pokolenia – negowanie, krytykowanie i osądzanie może być czymś, co osłabi relacje między pokoleniami.

„Dobrze, gdyby dorośli byli mili dla dzieci, a dzieci miały do nich szacunek np. słuchać ich i przestrzegać zasad życia w rodzinie i społeczeństwie. Dla mnie ważne jest szczęście i zdrowie, i to, że mam wspaniałą kochającą rodzinę i przyjaciół na dobre i na złe. Uważam, że dorośli często oczekują zbyt wiele od dzieci i nie dają im czasu na własny rozwój umiejętności” – Maja Niemczewska.

„Ważne dla mnie jest, aby każdy człowiek był szczęśliwy, bez chorób, zmartwień, pełen pomocnych ludzi. Jeśli myślę o udanych relacjach z dorosłymi, to wyobrażam sobie uśmiechniętą rodzinę, gdzie młodsi mogą rozmawiać z dorosłymi o swoich problemach, zmartwieniach, planach na przyszłość i marzeniach” - Gabriela Józefowicz.

„Ważne jest, aby każdy się realizował, robił to, co kocha, spełniał swoje marzenia, nie przejmował się opinią ludzi. Sądzę, że nie ma ogromnych różnic między młodszymi, a starszymi, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi, a wiek to tylko liczby”
– Natalia J.

Być może niezbędny jest nowy sposób komunikacji międzypokoleniowej, który stworzy nowe formy dialogu, oparte na zrozumieniu i wypracowaniu nowych standardów interpretacji rzeczywistości. Zauważa się, że przeciętny nastolatek może być związany bardziej z globalnym nastolatkiem, żyjącym na drugim krańcu świata, niż przedstawicielem pokolenia starszych osób w tym samym mieście.
Przyjrzyjmy się kolejnej refleksji przedstawiciela młodego pokolenia.

„Myślę, że w moim życiu ważni są ludzie. Każda nowa znajomość wnosi do mojego życia coś wartościowego, nowe doświadczenia, nie tylko te dobre. Dzięki złym również się uczymy. Świat idealny to taki, w którym ludzie są zgodni, potrafią porozumieć się bez względu na wiek, pochodzenie, płeć. Uważam, że aby relacje z dorosłymi były udane, każda ze stron powinna dać coś od siebie. To, co dzieli ludzi w różnym wieku to przekonania i wierzenia” - Alexis.

„Dla mnie najważniejsze są rodzina, miłość i pokój na świecie. Uważam, że udane relacje z dorosłymi można łatwo stworzyć, gdy będziemy dla siebie mili i życzliwi, gdy będziemy dążyć do zrealizowania tych samych celów” - Talka.

Czy kolejne słowa oddalają pokolenia?

„W świecie dorosłych i młodych, relacje czasami mogą być bardzo skomplikowane i problematyczne, a najlepszą receptą jest szczera rozmowa. Konflikty między pokoleniami wynikają często z troski starszych, którzy na pewno chcą jak najlepiej dla młodszych pokoleń, ale młodzi nie chcą lub nie potrafią tej troski przyjąć i zrozumieć. Jednakże mamy z dorosłymi dużo wspólnego, ponieważ oni też kiedyś byli młodzi, na pewno przeżyli dużo, więc zawsze mogą naprowadzić nas na lepszą drogę i zapewnić nam wsparcie” - uczestniczka projektu.

Zakładając, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy, należałoby się zastanowić, jaką formę mógłby on przyjąć i co mogłoby połączyć osoby w różnym wieku, czego możemy się od siebie nauczyć, jakim językiem warto ze sobą rozmawiać?
Z „Przesłania młodych” wynika, że pomostem międzypokoleniowego porozumienia może być szacunek życzliwość, szczere rozmowy oraz dawanie przestrzeni na ich rozwój. Bardzo ważne jest wypracowanie wzajemnego zaufania i uniknięcie stereotypów.

Nie odwracajmy od siebie wzroku – razem możemy wiele…
Ewa Matysiuk-Niemczewska

Serdecznie zapraszamy na spektakl pt. "WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA" i koncert, które będą finałem naszej, trwającej niemal rok, przygody międzypokoleniowej:
- niedziela 16 czerwca 2019 godz. 18.00 - premiera
- poniedziałek 17 czerwca 2019 o godz. 18.00.
Teatr AGT w Olecku, ul. Partyzantów 22.
Na oba spektakle wstęp wolny.
	http://m.wm.pl/2019/06/orig/plakat-lato-556992.jpg
	http://m.wm.pl/2019/06/orig/zrzut-ekranu-2019-06-12-o-14-57-24-556956.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages