Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Olecko. Jak nas widzą, tak nas piszą ...

2019-07-20 09:20:00 (ost. akt: 2019-07-20 09:18:12)
Takie widoki na cmentarzu ewangelickim w Olecku nie należą do rzadkości

Takie widoki na cmentarzu ewangelickim w Olecku nie należą do rzadkości

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Mieszkaniec Koszalina, który wraz żoną gościł w Olecku, zaapelował do rady miejskiej o podjęcie działań dotyczących uporządkowania cmentarza ewangelickiego.

— W pierwszym tygodniu lipca wraz z żoną mieliśmy przyjemność spędzić urlop w Olecku, które okazało się być uroczym, spokojnym miastem z wieloma walorami i atrakcjami turystycznymi. Urlop też wspominać będziemy bardzo dobrze — zapewnia w swojej petycji mieszkaniec Koszalina. — Na ogólny, bardzo korzystny, obraz miejscowości cieniem kładzie się jednak stan zabytkowego cmentarza ewangelickiego przy ul. 11 Listopada. Z przykrością zauważyliśmy, że znajdujące się na nim nagrobki są zniszczone, a niektóre wręcz zawalone. Nadto na cmentarzu - nie tylko na alejkach , ale również na nagrobkach - znajdują się rozsypane śmieci , przy czym nie są to tylko przysłowiowe "papierki po słodyczach" wyrzucone przez przechodniów, którym w danej chwili nie chciało się znaleźć śmietnika, ale też śmieci większego gabarytu (np. stare kartony). Naszą uwagę przykuły też grupy głośno zachowującej się młodzieży spożywającej alkohol na terenie cmentarza. Taki obraz niestety napawa smutkiem.

Koszalinianin przypomina, że my - Polacy mieliśmy duże pretensje do Ukraińców, którzy na Cmentarzu Orląt Lwowskich urządzili śmietnisko.

— Dlaczego więc pozwalamy na to, żeby u nas zabytkowe cmentarze były tak źle traktowane — pyta autor petycji. — Myślę, że warto zadbać o to, żeby ten zabytkowy cmentarz doczekał się uporządkowania, remontu i nabrał odpowiednio godnej formy. W związku z tym zwracam się do Wysokiej Rady z petycją o podjęcie stosownych działań zmierzających do poprawienia sytuacji.

Petycja turystów z Koszalina została przekazana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji RM w Olecku oraz do wydziału gospodarki komunalnej oleckiego ratusza.
ZM


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. naturals #2766939 | 83.9.*.* 24 lip 2019 20:31

  szukają po cichu szlachcica na odcinek kultury i sztuki, obstawiam młodą kobitkę, często bywa w gabineciku komisarzowej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kalgon #2766183 | 83.9.*.* 23 lip 2019 09:14

   Są czystki, a jakże. W urzędzie. Bez mydła, bez prania.skończył sie Przystanek, szykuje się grube parnie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. ... #2766034 | 91.233.*.* 22 lip 2019 23:00

    Brud smród i ubóstwo,

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Może i ja #2765815 | 207.244.*.* 22 lip 2019 16:07

     W parku przy kościele znajdę oszczanego żula (nie będzie to trudne), pstryknę fotę I wyśle do redakcji, pytając z troską czy takie rzeczy w centrum miasta i pod kościołem to w Olecku norma? Będzie artykuł?

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. ts #2765737 | 188.146.*.* 22 lip 2019 13:37

      Bardzo dobrze, że ktoś zwrócił na to uwagę.Często nie zauważamy tego co się wokół nas dzieje. To są sprawy ważne , nie tylko wizerunkowo. Czy Wy tacy przemądrzali chcielibyście ,aby ktoś urządził sobie pijacką imprezę na grobie Waszej matki, albo w przyszłości na Waszym? Pan opisujący sytuację ma rację odnośnie poszanowania miejsc pochówku . My ,taki dumny Naród oczekujemy od innych poszanowania miejsc spoczynku naszych przodków , a sami co? Mieszkam w Olecku od 40 lat. Pamiętam jak "porządkowano" cmentarz za komuny, jak metalowe ogrodzenia z grobów niektórzy użyli do ogrodzenia swoich posesji , jak niektórzy kamieniarze kamienie nagrobne wykorzystywali do produkcji nowych nagrobków. Proszę się więc państwo komentujący nie oburzać.Należy szanować wszystkie miejsca spoczynku , tym bardziej że wielu mieszkańców mieszkało lub mieszka w domach pozostawionych przez Niemców.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      Pokaż wszystkie komentarze (33)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages