Czwartek, 12 grudnia 2019. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Tężnie solankowe droższe niemal o 170 000 zł

2019-08-06 14:09:34 (ost. akt: 2019-08-07 11:19:52) Artykuł sponsorowany

Władze Olecka zwróciły się do mieszkańców o pomoc w podjęciu ważnej decyzji. Każdy z Was może wyrazić swoją opinię.

We wrześniu ubiegłego roku mieszkańcy Olecka zadecydowali na co ma być przeznaczone 250 000 złotych z budżetu obywatelskiego. Wybrano jeden projekt inwestycyjny pn. „Zdrowe Tężnie Solankowe w Olecku” oraz jeden projekt z zakresu ochrony zdrowia pn. „Serce na mapie”.

W ramach projektu z zakresu ochrony zdrowia zamontowano na budynkach w centrum miasta trzy ogólnodostępne, automatyczne defibrylatory. Odbyły się również otwarte szkolenia dla mieszkańców z zakresu prowadzenia resuscytacji z użyciem tego sprzętu.

Tężnie solankowe miały powstać na terenie Parku Sportu i Rekreacji w Olecku czyli w sąsiedztwie naszych obiektów sportowych. Po wykonaniu projektu i oszacowaniu kosztów budowy okazało się, że wartość tej inwestycji z planowanych 225 000,00 zł wzrosła do ponad 394 000 zł. Koszty obejmują nie tylko zakup samej konstrukcji tężni, ale także niezbędną infrastrukturę i instalacje. Szacowane koszty utrzymania w skali roku wynoszą nie jak planowano 6 000 zł rocznie, a 28 000 zł. Tylko zakup solanki do obsługi tej niewielkiej tężni to koszt 3400,00 zł miesięcznie.

Oszacowanie kosztu budowy bez projektu technicznego zawsze niesie ryzyko finansowe. Ponadto do tej pory na terenie Olecka nie było podobnych inwestycji więc nie można było porównywać kosztów.

- Nie ukrywam, że nie spodziewałem się, że zarówno budowa jak i utrzymanie tężni będzie tak niedoszacowane. To stawia realizację projektu pod znakiem zapytania. Muszę również wyraźnie podkreślić, że oleckie tężnie będą miały wielkość ok. 8 metrów długości i 4 metry wysokości - informuje burmistrz Karol Sobczak.

http://m.wm.pl/2019/08/orig/krakow-1-568911.jpg
Przykładowa realizacja tężni łukowych pochodzi ze strony teznia-solankowa.pl.

- Oczywiście z czasem można będzie je rozbudowywać ale bez dofinansowania z pieniędzy zewnętrznych będzie to niemożliwe. Jestem przekonany, że przygotowany projekt techniczny tężni możemy włączyć do szerszego projektu zagospodarowania terenu Parku Sportu i Rekreacji w Olecku, który planujemy zrealizować z wykorzystaniem pozyskanych środków zewnętrznych w przyszłości. Od początku deklarowałem transparentność działań oraz udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących naszej gminy. Dlatego proszę o Państwa opinię i odpowiedź na pytanie: czy nie byłoby zasadnym zrezygnować z budowy tężni na rzecz rozbudowy monitoringu miejskiego? Oddaliśmy do użytku kilka obiektów. Czas pokazał, że trzeba w tych miejscach montować kamery. Za kwotę jaka jest do dyspozycji w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego moglibyśmy rozbudować monitoring miejski - informuje burmistrz Karol Sobczak.

Od 6 do 14 sierpnia czekamy na Państwa opinie. Możecie ją Państwo wyrazić przez Internet na www.olecko.pl (jedna opinia z jednego adresu e-mailowego) oraz papierowo, za pomocą ankiety w Urzędzie Miejskim w Olecku, Plac Wolności 3, Punkt Obsługi Interesanta (parter).

TU MOŻESZ WYRAZIĆ SWOJĄ OPINIĘ

W razie problemów technicznych lub niejasności dotyczących głosowania internetowego prosimy o kontakt pod numerem tel. 87 520 09 69
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages