Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Olecko: Policjanci apelują o uzupełnienie brakujących oznaczeń

2019-08-23 10:09:47 (ost. akt: 2019-08-23 10:57:43)

Policja apeluje do mieszkańców powiatu oleckiego o prawidłowe znakowanie swoich posesji. Nieumieszczenie tabliczki z numerem porządkowym na nieruchomości jest wykroczeniem i podlega karze grzywny do 250 zł.

Brak numerów czy nazw ulic, albo umieszczanie nieprawdziwych lub nieaktualnych nazw utrudnia pracę służb ratowniczych, tym samym wpływając ujemnie na szybkość ich reakcji i nasze bezpieczeństwo.

Podczas prowadzonych działań kluczowe znaczenie ma łatwość w identyfikowaniu poszczególnych posesji. Brak odpowiedniej numeracji i tablic z nazwami ulic utrudnia pracę policjantów, ratowników medycznych czy strażaków, ponieważ tracą cenny czas na ustalenie adresu i miejsca, do którego zostali wezwani.

Policja apeluje do właścicieli domów o uzupełnienie brakujących oznaczeń.

Według obowiązujących przepisów (art. 47 b ustawy z 17 maja 1989 r. Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego) właściciel ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. Jeżeli budynek położony jest w głębi nieruchomości, która jest ogrodzona od strony ulicy, wówczas należy umieścić tabliczkę z numerem i nazwą ulicy również na ogrodzeniu.

— Podczas codziennej służby oleccy policjanci będą zwracali uwagę na to zagadnienie i będą reagowali w przypadkach nie stosowania się do przepisów prawa. Nie jest to bynajmniej złośliwość, ale konieczność usprawnienia i przyspieszenia działań prowadzonych przez służby dbające o bezpieczeństwo. Szybkość udzielenia pomocy potrzebującym jest często decydująca dla ich życia i zdrowia. Warto więc zadbać o naprawę ewentualnych uchybień — informuje Justyna Sznel, oficer prasowy KPP w Olecku.

Uwaga! Nieumieszczenie tabliczki z numerem porządkowym na nieruchomości jest wykroczeniem z artykułu 64 § 1 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim, kto nie umieszcza tabliczki z numerem porządkowym i nazwą ulicy (lub miejscowości), podlega karze grzywny do 250 zł.

To jednak nie koniec. Przepis ten mówi także o utrzymywaniu tabliczki w należytym stanie. Dlatego też, jeśli właściciel dopuszcza, by umieszczone na niej informacje były nieczytelne, również musi się liczyć z grzywną. Może tu chodzić zarówno o to, że farba się złuszczyła, jak i to, że tabliczka została zanieczyszczona.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. odpowiedx #2782737 | 91.233.*.* 28 sie 2019 08:34

  Nikt nie kwestionuje konieczności oznakowań i nawet mandatów za ich brak.Ale tutaj wystarczy urzędnik-też można mu przydzielić bloczki mandatowe.Policja powinna zajmować się tym co zostało napisane wcześniej a nie duperelami.Niech zajma się chuligaństwem i przestęczością a nie sztucznym napędzaniem staystyk kar i "wykrywalności"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. naturals #2781788 | 81.131.*.* 26 sie 2019 00:54

   I policja ma racje i Wy. Jaki problem jest wywiesic czytelny numer na posesji. Czy myslicie, ze ratownicy medyczni, straz pozarna, czy policja maja czas na szukanie waszych posesji w razie nieszczesliwego zdarzenia. Kurier moze jezdzic do woli. Ale karetka czy straz dba o Wasze zdrowie. Tak jak policja. Oni nie maja czasu na zabawy. Tak wiec przestanicie komentowac w glupi sposob. Nikt nie da Wam mandatu. A jakWam szkoda wydac pare zlotych na tabliczke z numerem to tylko sami sobie szkodzicie. W razie nieszczescia bedziecie oskarzali wszystkich dookola, ze karetka jechala 30 minut, a powinna byc w 10. Puknijcie sie w glowy. Chodzi o Wasze i Waszych bliskich bezpieczenstwo. Bardzo dobra akcja policji. Oni mysla o Was. Nie kupojcie dzieciom skuterow i samochodow z Niemiec, to bedziecie miec ciszej.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ~~elemis #2781673 | 205.201.*.* 25 sie 2019 16:51

    Nawiązując do oznakowania posesji i to , że rzecznik policji uświadamia to zaśpiewam "Ale to już było i nie wróci więcej".Oby nr posesji był widoczny a ulica jest nazwa uwidoczniona na tabliczkach służb drogowych przy wjeżdzie na każdą ulicę.To nie jest rok 1989 na który powołuje sie Pani rzecznik ze swoją ustawą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-1)

    1. ~~elemis #2781665 | 205.201.*.* 25 sie 2019 16:20

     Takie metody były już za PRL-u.Narazie Olecko nie nie jest wielką metropolią, żeby znależć adresata.Firmy kurierskie świetnie dają z z tym radę choć czasami mylą ulcę Sportową ze Spacerową ale mamy telefony i naprowadzamy ich pod właściwy adres i ulicę.

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Czy ? #2781578 | 91.233.*.* 25 sie 2019 09:51

      Czy nie wystarczy kontrola np z urzędu Miasta?Policja raczej powinna zajac się patrolowaniem i REAGOWANIEM na nocne wycie małolatów,bójki na jeziorem, dewastacje tablic na ścięzce wieiórcej itp. Zatrzymujapojazdy wdzień najlepiej stare zuzyte jezeli przy wyjeździe z olecka przed tablicą "koniec obszaru zabudowanego " niechcący przyśpieszydo 60 km/h.W nocy synalkowie bogatych rodziców urządzają wyścigi swoimi brykami i ....policji niema.Przecież mozna wtedy narazić sie i postawic w sytuacji niewygodnej.Lepiej zająć się numerkami.Staystyka wykrywalnośc iwzrośnie i będą wyniki.A małolactwo niech nadal na fontannie ubliża przechodzącym ludziom

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (13)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages