Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Burmistrz zapewnia, że nie zmieni swojej decyzji

2019-09-06 15:36:31 (ost. akt: 2019-09-11 13:01:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na dzisiejszej sesji nadzwyczajnej radni zdecydowaną większością uchwalili swoje stanowisko, w którym domagają się od burmistrza Olecka utworzenia klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Kijewie. Karol Sobczak zapewnił, że nie zmieni swojej decyzji i nie utworzy tej klasy.


Na dzisiejszej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Olecku radni podjęli stanowisko w sprawie utworzenia klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Kijewie w roku szkolnym 2019/2020. Za takim stanowiskiem głosowało 13 radnych z trzech ugrupowań wchodzących w skład rady. Przeciwko byli wszyscy (5) radni z Klubu Radnych Olecko Nasze Miasto, czyli z ugrupowania burmistrza Karola Sobczaka. Trzech radnych było nieobecnych.

Na zakończenie sesji burmistrz Sobczak zadeklarował, że mimo wszystko nie zmieni swojej decyzji i nie utworzy klasy pierwszej w SP w Kijewie, głównie ze względów finansowych.
— To trudna decyzja, bo jest duża presja rodziców, rady pedagogicznej i radnych. Zaangażowane zostały różne ośrodki, tak jak kurator. Natomiast ja odpowiadam przede wszystkim za organizację, za finanse. Jestem burmistrzem wszystkich mieszkańców naszej gminy, a nie ich pewnej części. Muszę patrzeć całościowo i biorę za to odpowiedzialność. Jestem przekonany, że jest to odpowiedzialna i odpowiednia decyzja, a że jest niepopularna, to zdaję sobie z tego doskonale sprawę. Dlatego swojej decyzji nie zmienię i nie otworzę klasy pierwszej w szkole w Kijewie — mówi burmistrz Sobczak.

Dodajmy, że dzisiaj do ratusza wpłynęło pismo Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, który wnosi o zaprzestanie naruszania prawa w postaci nieutworzenia klasy pierwszej w SP w Kijewie. Kurator m.in. podkreśla w nim, że przepisy prawa oświatowego nie określają minimalnej liczby uczniów koniecznej do utworzenia oddziału w szkole.

Do pisma kuratora odniósł się obecny na sesji radca prawny obsługujący Urząd Miejski w Olecku i wyjaśnił, że pismo kuratora nie ma żadnej mocy wiążącej. Podkreślił, że jest to tylko stanowisko kuratora w tej sprawie.

Po głosowaniu radna Wioletta Żukowska odczytała protest (podpisało się pod nim 12 radnych: W. Żukowska, J. Anuszkiewicz, M. Miłun, W. Rejterada, P. Giełazis, M. Roszko, A. Stefanowska, W. Olszewski, M. Prusko, A. Kaczor, F. Grodzicki, W. Leonarczyk) w sprawie niewyrażenia przez burmistrza zgody na utworzenie pierwszej klasy w SP w Kijewie. Radni podkreślają w nim, że decyzja burmistrza spowoduje, że w przyszłym roku nastąpi zwolnienie wszystkich nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kijewie, a w konsekwencji również likwidacja tej placówki.
Protest ma być przesłany do wojewody, kuratora oświaty, senator Małgorzaty Kopiczko i do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Na tej samej sesji radni jednogłośnie uchwalili stanowisko rady w sprawie szybkiego opracowania zasad polityki oświatowej gminy Olecko.

Po sesji rady miejskiej otrzymaliśmy komentarz burmistrza Karola Sobczaka, który publikujemy w całości:

"Organ prowadzący nie ma kompetencji przenoszenia uczniów do innej szkoły, a jedynie wskazania placówki, w której może realizować obowiązek szkolny. Tak też się stało: burmistrz zapewnił realizację obowiązku szkolnego wskazując uczniom zgodnie z prawem Szkołę Podstawową w Gąskach, zapewniając jednocześnie dowóz oraz możliwość wyżywienia w zależności od potrzeb i oczekiwań rodziców.
Stwierdzenia zawarte w piśmie kuratora są zbyt daleko idące i sugerują łamanie prawa przez Burmistrza. Jednocześnie Kurator nie wskazuje w jaki sposób organ prowadzący łamie prawo i z jakiego powodu jego zdaniem art. 205 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe nie mają w aktualnej sytuacji zastosowania. Ponadto wyrażenie opinii na temat arkusza organizacyjnego szkoły przez kuratora polega na stwierdzeniu jego zgodności z prawem. Przypominam, że w swojej opinii kurator nie zaopiniował negatywnie braku I klasy w roku szkolnym 2019/2020. Klasa I nie powstała także w roku poprzednim.
Przed podjęciem decyzji zapisy prawne szeroko rozumianego Prawa Oświatowego były poddane konsultacji prawnej. Opinia prawników jest odmienna od zajętego przez kuratora stanowiska.
Przepisy nie określają minimalnej ilości dzieci w klasach, natomiast przy ich tworzeniu należy kierować się racjonalnymi argumentami, brać pod uwagę wszelkie warunki: administracyjne, organizacyjne, społeczne, finansowe, a przede wszystkim należy kierować się dobrze rozumianym interesem dziecka. Powinniśmy także dać poczucie pewności i stabilizacji rodzicom, a to trudno, kiedy co chwila borykamy się z dylematem czy otwierać klasę pierwszą.
Przypominam, że w ubiegłym roku klasa I nie powstała, a decyzję tę podjęli ci sami ludzie, którzy dziś podpisują się pod protestem.

W chwili obecnej niewielka grupa dzieci stała się narzędziem w walce politycznej, bo o dobru dziecka nie może być mowy.
Rodzice dzieci, którzy od 2 września zdecydowali się na umieszczenie swoich dzieci w Szkole Podstawowej w Gąskach wyrazili jasno swoje stanowisko, że chcą stabilizacji i spokoju. Nie wyrazili chęci uczestnictwa w organizowanym z Burmistrzem spotkaniu dotyczącym, ponieważ już podjęli decyzję.
W spotkaniu z Burmistrzem zorganizowanym 2 września 2019r. w Szkole Podstawowej w Kijewie udział wzięło 3 radnych, kadra pedagogiczna, dyrektor oraz 2 rodziców uczniów klasy I oraz mieszkańcy Kijewa.

Dwa lata temu ci sami rodzice i ci sami nauczyciele protestowali przeciwko wcieleniu Szkoły Podstawowej w Kijewie w strukturę Szkoły Podstawowej w Gąskach, kwestionując to rozwiązanie jako niezgodne z prawem, chociaż aktualne na tamten czas przepisy wskazywały jasno rozwiązania systemowe, które zabezpieczały zarówno dzieci, nauczycieli i szkołę. Powoływali się w tym piśmie między innymi na wysokie koszty ekonomiczne. Dziś proszą o to rozwiązanie, bo ich zdaniem to gwarantuje im pracę i funkcjonowanie szkoły. Dziś już nie mają znaczenia względy ekonomiczne. Jak widać same chęci to za mało, trzeba myśleć globalnie i perspektywicznie, nie można skupiać się na interesie i chęciach jednostki w danym momencie.

Widząc konsekwencje braku racjonalnego podejścia i przewidywania to na burmistrzu ciąży odpowiedzialność podjęcia decyzji, która nie przyniesie kolejnych kosztów, przede wszystkim społecznych.

Za organizację oświaty na terenie gminy, za zatwierdzanie arkuszy organizacyjnych oraz za realizację budżetu odpowiada burmistrz. To burmistrz będzie rozliczony w kolejnym czasie za konsekwencje Dlatego decyzja musi być podjęta odpowiedzialnie, bez emocji, z uwzględnieniem wszelkich warunków, szerokiej perspektywy i interesu publicznego. Burmistrz jest burmistrzem wszystkich mieszkańców i w takich kategoriach musi podejmować swoje decyzje.

Kurator pisze o tym, że to rodzic decyduje o tym w jakiej szkole będzie uczyć się jego dziecko. Tymczasem grupa radnych, zasłaniając się interesem kilkorga rodziców próbuje wymusić na burmistrzu decyzje, które nałożą na innych rodziców, którzy już wcześniej wysłali swoje dzieci do Szkoły Podstawowej w Gąskach, żeby obowiązkowo przenieśli swoje dzieci do Szkoły w Kijewie. Wśród radnych są także rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do szkół innych niż przypisane im obwodowo. To gdzie tu jest sprawiedliwość, gdzie jest interes społeczny?

Aktualnie w szkole Podstawowej w Gąskach uczą się dzieci z obwodu w Kijewie w ilości odpowiednio:
I klasa – 4 dzieci
II klasa – 3 dzieci
III klasa – 1 dziecko
IV klasa – 4 dzieci
V klasa – 3 dzieci
VI klasa – 4 dzieci
VII klasa – 7 dzieci
VIII klasa – 2 dzieci

Wczoraj burmistrz wraz z Kierownik Wydziału Edukacji odwiedził Szkołę w Kijewie. Po weryfikacji dokumentacji oraz sytuacji w szkole okazało się, że faktyczna ilość zapisanych i uczęszczających do szkoły dzieci jest jeszcze mniejsza niż deklarowana dotychczas:
- klasa VIII – nie 18 dzieci a 16,
- klasa III- nie 9 dzieci a 7,
- Zespół Wychowania Przedszkolnego – nie 16 dzieci a 12.

Taka sytuacja nie daje nikomu poczucia stabilizacji. Liczby są sztucznie zawyżane, żeby wymusić decyzje. Decyzja o nieutworzeniu klasy Ito nie jest bezpodstawny upór nie poparty żadnymi argumentami, tylko odpowiedzialność za całą gminę."
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (77) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rodzic #2848991 | 37.47.*.* 14 sty 2020 06:29

  Szkoła w Kijewie do likwidacji szkoda bo tu dzieci miały jak w raju. Burmistrz szuka oszczędności w gminie trzeba zacząć od swojego portfela to by tak nasz obywateli nie raziło. Wnioskuję z tego co mówi burmistrz że niemy co liczyć na poprawę warunków w innych szkołach, o drogach na terenie gminy może będzie coś wiadomo za 5 lat a o autobusach dla mieszkańców wiosek może 5 lub 8 lat. Pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kolejowa #2792203 | 91.236.*.* 17 wrz 2019 12:33

  mamy najpiękniejsza parę w całym wojewudztwie samorządzie i dobrze wiedzą jak kierować szkołami

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lubię Olecko #2791786 | 178.235.*.* 16 wrz 2019 16:02

  Ludzie! Spójrzmy prawdzie w oczy, wybudowanie tej nowej szkoły nie miało by sensu ponieważ w przypadku gdyby jedno z dzieci miało by problemy na tle psychicznym i potrzebowało by klasy tak zwanej "specjalnej" to jak by ta klasa miała wyglądać? Indywidualnego nauczania również nie można tam by było zorganizować a Pan Karol na prawdę wie co robić z naszym pięknym miastem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. fifi garou #2788896 | 91.236.*.* 10 wrz 2019 08:36

  polityczne mydło, heh :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wiceradny #2788857 | 83.9.*.* 10 wrz 2019 07:32

  wypad z porządnego forum, tu pisza o wielkiej polityce, a ty trollu rozmydlasz temat

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (77)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages