Poniedziałek, 16 września 2019. Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza

Skarga na kierownika MOPS w Olecku

2019-09-11 09:19:24 (ost. akt: 2019-09-11 09:47:48)
Posiedzenie Komisja Skarg i Wniosków RM w Olecku z udziałem kierownika MOPS w Olecku

Posiedzenie Komisja Skarg i Wniosków RM w Olecku z udziałem kierownika MOPS w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Mieszkaniec gminy Olecko, który w pożarze domu stracił cały dobytek, uważa że został inaczej potraktowany, niż pozostali pogorzelcy i pomoc otrzymał z opóźnieniem. Napisał skargę na kierownika MOPS.

Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Olecku wpłynęła skarga na kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olecku. Mieszkaniec gminy Olecko, który w pożarze stracił cały dobytek, zarzuca kierownik MOPS, że został potraktowany inaczej, niż pozostali pogorzelcy, którzy pomoc finansową otrzymali znacznie szybciej, niż on.

Wydział spraw społecznych oleckiego ratusza stanął po stronie skarżącego i przygotował projekt uchwały uznającej skargę za zasadną. To bodajże pierwszy taki przypadek od co najmniej 20 lat, gdy ratusz nie broni kierownika podległej sobie instytucji. Decyzja należała jednak do radnych, których większość na wcześniejszych posiedzeniach komisji stałych RM stanęła w obronie kierownik MOPS.

W wyniku pożaru domu, do którego doszło 22 lipca, swój dobytek straciły dwie rodziny, łącznie 6 osób. Już następnego dnia jeden z pogorzelców złożył do MOPS wniosek o pomoc w związku ze zdarzeniem losowym. Po wywiadzie środowiskowym MOPS wydał dwie decyzje - pierwszą na zakup leków i odzieży (do wypłaty 29 sierpnia), czyli po 37 dniach od zdarzenia, oraz drugą decyzję z datą wypłaty świadczeń w dwóch terminach - 13 sierpnia i 13 września, czyli po 21 dniach od zdarzenia. Natomiast pozostali poszkodowani w tym samym zdarzeniu, chociaż wnioski złożyli trzy dni później niż skarżący, pomoc finansową uzyskali w trybie decyzji o rygorze natychmiastowej wykonalności. Wypłatę świadczenia otrzymali już po 8 dniach od zdarzenia.

— Skarżący skarży długi termin zapłaty oraz pozostawienie go bez pomocy po zdarzeniu losowym przez długi czas — podkreśla burmistrz Karol Sobczak. — Zgodnie z przepisami organy administracji publicznej mają prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania. A czy to jest równe traktowanie, gdy w przypadku jednej osoby terminy udzielenia pomocy wynoszą 37 i 21 dni, a w przypadku pięciu pozostałych 8 dni, choć wnioski złożyli później

Argumenty burmistrza nie przekonały wszystkich radnych.
— Z informacji pani kierownik MOPS wynika, że jedna i druga rodzina złożyła dwie różne prośby o pomoc finansową — mówi radny Marcin Czekay. . — Z jednej wynikało, że ta pomoc ma być jednorazowa, a druga ma dotyczyć jedzenia, ubrań i została rozpisana na terminy. Wydaje mi się, że nie można porównywać tych dwóch terminów i dwóch rodzin pod tą samą linijkę, bo to są różne formy pomocy. Faktem jest, że zabrakło trochę empatii i tutaj rzeczywiście w tej materii można by to rozpatrywać, ale jeżeli chodzi o terminy i formę udzielenia pomocy to na komisji uznaliśmy, że skarga jest niezasadna.

— Różnica w termiach wynika z tego, że są inne formy pomocy przydzielone— wyjaśnia Edyta Truszczyńska, kierownik MOPS w Olecku. W jednym przypadku jest zasiłek celowy bezzwrotny z uwagi na zdarzenie losowe, a w drugim zasiłek celowy na żywność oraz zasiłek celowy specjalny. Mają one inny tryb przyznawania. Gwarantuję, że decyzje zostały wydane zgodnie z przepisami. Skarżący u mnie nie był, nie prosił o zmianę decyzji, wysokości zasiłków czy przyspieszenia terminów i w żaden sposób nie zaskarżał tej decyzji. Była też przesłanka, że być może te świadczenia w ogóle nie przysługują, bo mogą, ale nie muszą być przyznane. Różnica w terminach wynika z tego, że zostały przyznane inne formy pomocy, w jednym przypadku zasiłek celowy bezzwrotny, a w drugim zasiłek celowy na zakup żywności, inne formy, inne paragrafy. Uważam, że te decyzje były wydane zgodnie ze stanem faktycznym.

Odmienne zdanie miała kierownik wydziału spraw społecznych Ewa Zalewska-Drozd, która dodatkowo argumentowała, że forma i tryb podejmowanych przez kierownik MOPS decyzji w stosunku do skarżącego naruszają zaufanie do instytucji pomocy społecznej i źle wpływają na wizerunek i postrzeganie MOPS.

Ostatecznie w głosowaniu radni większością głosów uznali skargę za bezzasadną.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fakt #2791748 | 83.19.*.* dzisiaj, 15:11

  Ładniejsza od burmistrza?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. X #2791703 | 2.247.*.* dzisiaj, 13:57

  Dziwne, kierownik Mopsu nie wiedział, że to ten sam budynek spłonął. Po co ona tam siedzi? Jak niewygodne komentarze na Pana Burmistrza to są, jak na Panią z Mopsu są usuwane. Pytam, jakie układy dta pani ma, że tak się dzieje. Ona wszystkich olewa

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wstrętne #2791445 | 83.9.*.* dzisiaj, 07:24

  Pani, pisząca jako Olek: nie udała sie akcja oczernienia kierowniczki Mopsu, metody paskudne, skok na stołek nieudany.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olecczanin #2791083 | 83.6.*.* wczoraj, 11:02

   bo może dobrze wykonuje swoje zadania? i tylko władza kombinuje, jak jej dołożyć?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tyt #2791047 | 91.240.*.* wczoraj, 10:16

   Czemu nie ma komentarzy, które mówią o tym że pani sama powinna się zwolnić a jej postawa nie pokazuje że jest dla ludzi

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages