Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Skarga na kierownika MOPS w Olecku

2019-09-11 09:19:24 (ost. akt: 2019-09-11 09:47:48)
Posiedzenie Komisja Skarg i Wniosków RM w Olecku z udziałem kierownika MOPS w Olecku

Posiedzenie Komisja Skarg i Wniosków RM w Olecku z udziałem kierownika MOPS w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Mieszkaniec gminy Olecko, który w pożarze domu stracił cały dobytek, uważa że został inaczej potraktowany, niż pozostali pogorzelcy i pomoc otrzymał z opóźnieniem. Napisał skargę na kierownika MOPS.

Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Olecku wpłynęła skarga na kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olecku. Mieszkaniec gminy Olecko, który w pożarze stracił cały dobytek, zarzuca kierownik MOPS, że został potraktowany inaczej, niż pozostali pogorzelcy, którzy pomoc finansową otrzymali znacznie szybciej, niż on.

Wydział spraw społecznych oleckiego ratusza stanął po stronie skarżącego i przygotował projekt uchwały uznającej skargę za zasadną. To bodajże pierwszy taki przypadek od co najmniej 20 lat, gdy ratusz nie broni kierownika podległej sobie instytucji. Decyzja należała jednak do radnych, których większość na wcześniejszych posiedzeniach komisji stałych RM stanęła w obronie kierownik MOPS.

W wyniku pożaru domu, do którego doszło 22 lipca, swój dobytek straciły dwie rodziny, łącznie 6 osób. Już następnego dnia jeden z pogorzelców złożył do MOPS wniosek o pomoc w związku ze zdarzeniem losowym. Po wywiadzie środowiskowym MOPS wydał dwie decyzje - pierwszą na zakup leków i odzieży (do wypłaty 29 sierpnia), czyli po 37 dniach od zdarzenia, oraz drugą decyzję z datą wypłaty świadczeń w dwóch terminach - 13 sierpnia i 13 września, czyli po 21 dniach od zdarzenia. Natomiast pozostali poszkodowani w tym samym zdarzeniu, chociaż wnioski złożyli trzy dni później niż skarżący, pomoc finansową uzyskali w trybie decyzji o rygorze natychmiastowej wykonalności. Wypłatę świadczenia otrzymali już po 8 dniach od zdarzenia.

— Skarżący skarży długi termin zapłaty oraz pozostawienie go bez pomocy po zdarzeniu losowym przez długi czas — podkreśla burmistrz Karol Sobczak. — Zgodnie z przepisami organy administracji publicznej mają prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania. A czy to jest równe traktowanie, gdy w przypadku jednej osoby terminy udzielenia pomocy wynoszą 37 i 21 dni, a w przypadku pięciu pozostałych 8 dni, choć wnioski złożyli później

Argumenty burmistrza nie przekonały wszystkich radnych.
— Z informacji pani kierownik MOPS wynika, że jedna i druga rodzina złożyła dwie różne prośby o pomoc finansową — mówi radny Marcin Czekay. . — Z jednej wynikało, że ta pomoc ma być jednorazowa, a druga ma dotyczyć jedzenia, ubrań i została rozpisana na terminy. Wydaje mi się, że nie można porównywać tych dwóch terminów i dwóch rodzin pod tą samą linijkę, bo to są różne formy pomocy. Faktem jest, że zabrakło trochę empatii i tutaj rzeczywiście w tej materii można by to rozpatrywać, ale jeżeli chodzi o terminy i formę udzielenia pomocy to na komisji uznaliśmy, że skarga jest niezasadna.

— Różnica w termiach wynika z tego, że są inne formy pomocy przydzielone— wyjaśnia Edyta Truszczyńska, kierownik MOPS w Olecku. W jednym przypadku jest zasiłek celowy bezzwrotny z uwagi na zdarzenie losowe, a w drugim zasiłek celowy na żywność oraz zasiłek celowy specjalny. Mają one inny tryb przyznawania. Gwarantuję, że decyzje zostały wydane zgodnie z przepisami. Skarżący u mnie nie był, nie prosił o zmianę decyzji, wysokości zasiłków czy przyspieszenia terminów i w żaden sposób nie zaskarżał tej decyzji. Była też przesłanka, że być może te świadczenia w ogóle nie przysługują, bo mogą, ale nie muszą być przyznane. Różnica w terminach wynika z tego, że zostały przyznane inne formy pomocy, w jednym przypadku zasiłek celowy bezzwrotny, a w drugim zasiłek celowy na zakup żywności, inne formy, inne paragrafy. Uważam, że te decyzje były wydane zgodnie ze stanem faktycznym.

Odmienne zdanie miała kierownik wydziału spraw społecznych Ewa Zalewska-Drozd, która dodatkowo argumentowała, że forma i tryb podejmowanych przez kierownik MOPS decyzji w stosunku do skarżącego naruszają zaufanie do instytucji pomocy społecznej i źle wpływają na wizerunek i postrzeganie MOPS.

Ostatecznie w głosowaniu radni większością głosów uznali skargę za bezzasadną.
ZM

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2795433 | 83.28.*.* 24 wrz 2019 22:53

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. W piątek sesja,ciekawe jak damulka będzie się tłumaczyć.Tam powinien być kierownik z jajami,pomocny dla potrzebujących.

 2. naturals #2792520 | 81.131.*.* 18 wrz 2019 03:05

  No i wlasnie Stary pierwszy i ostatni raz KOMUCH mial racje po 1989 roku. Bierz przyklad roszczeniowy niedorajdo!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. do naturalsa #2792340 | 83.9.*.* 17 wrz 2019 17:21

   oj naturals, żeby nie ci nauczyciele tobyś nie umiał nawet sie podpisać, mamy wspaniałego pana burmistrza-nauczyciela wf, pani wiceburmistrz ma matkę-nauczycielkę, wieloletnią kierowniczkę oświaty, przewodniczący Rady pan Kłoczko też był nauczycielem, co ty masz do tych nauczycieli?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. naturals #2792053 | 81.131.*.* 17 wrz 2019 01:03

   Pomijajac glupote radnych nauczycieli, bo jak podkreslam, tylko nieudacznicy pchaja sie na stolki radnych w duzej wiekszosci, a dla mnie nauczyciel WF jako burmistrz to cos niepojetego i przechodzac do sedna sprawy polecalbym ubezpieczenie. TAK UBEZPIECZENIE!!!! Ubezpieczenie mojego domu od wszelakich nieszczesc, wliczajac trzesieni ziemi, jest w cenie ubezpieczenia samochodu. Jak mieszkalem w bloku, to placilem 50 PLN rocznie. Smieszne pieniadze. Zalalem sasiada to ubezbieczenie pokrylo koszty remontu z nadwyzka. Ale madry polak po szkodzie. Szkoda mi pogozelcow, ale czy naprawde nie mieli 400 PLN rocznie zeby ubezpieczyc mieszkania. Nie wierze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. fakt #2791748 | 83.19.*.* 16 wrz 2019 15:11

    Ładniejsza od burmistrza?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages