Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Uczniowie SP 4 w Olecku uczestniczyli w Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

2019-09-11 20:36:56 (ost. akt: 2019-09-11 20:48:20)

Autor zdjęcia: Archiwum SP 4 w Olecku

W Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Uczestniczyli w nim reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku.


W piątek 6 września w Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich, zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego, na przestrzeni XVIII - XX w.

W marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całego kraju, w tym kilkuset gości z innych państw. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu, duchowieństwa, instytucji publicznych i kulturalnych, służb mundurowych oraz młodzież szkolna ze sztandarami. Wśród blisko 180 sztandarów nie zabrakło oczywiście sztandaru z naszej szkoły (SP 4 w Olecku - przyp. red), którą godnie reprezentowali Dominik Głowicki, Michał Putra, Martyna Toczyńska i Rozalia Mikielska pod czujnym okiem pana Jarosława Bagieńskiego.

Marsz rozpoczął się od modlitwy pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego na Placu Katyńskim i wręczenia odznaczeń osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o Sybirakach.Następnie wszyscy przeszli ulicami Świętojańską, Warszawską
i Piastowską na teren kościoła pw. Ducha Świętego, w którym została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę. Po zakończonej mszy uczestnicy udali się pod stojący przy kościele Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Po zakończonych uroczystościach wszyscy obecni mieli możliwość posmakować pysznej wojskowej grochówki.

Martyna Toczyńska, kl. VII a
Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego Olecku

Dodajmy, że w Marszu uczestniczyły również reprezentacje innych szkół podstawowych szkół gminy Olecko.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Również starszy człowiek #2790350 | 91.233.*.* 13 wrz 2019 12:20

  Kilka razy uczestniczyłem w tej uroczystości.Bardzo dobra, bo we wszystkich oficjalnych przemówieniach oddaje się cześć pamięci ofiar syberii wszystkich narodów (Rosjanom też) ,ale podkreśla się że nie ma tu nienawiści ani żadzy odwetu. Nikt nie atakuje Rosjan ,wręcz przeciwnie podkreśla się ze ich ofiar było9 bardzo dużo więcej na Syberii. Ponadto czci się wszystkich sybiraków w tym zolnierzy dywizji kościuszkowskiej i I armii-na ich temat jest nawet urządzona tam wystawa.Tak że naprawdę ta impreza to nie jest spektakl nienawiści tylko naprawdę godne uczczenie pamieci wszystkich ofiar.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. salceson krzepi #2789984 | 83.9.*.* 12 wrz 2019 18:05

  co proponujesz. staruszku?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. starszy pan #2789691 | 83.31.*.* 12 wrz 2019 07:45

  GŁUPOTA POLAKÓW , WOJNA POLSKO POLSKA , AWANTURY NIENAWIŚĆ GŁUPIE CWANIACTWO , ZABOBON . itd. itd. To nas gubi , przez własną głupotę traciliśmy wolność ,przez naszą własną głupotę kilka razy Polski nie było na mapie . Wybierzmy durni a sybir pewny .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages