Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

"Uhri - Uhri czy Ura Ura? ...spotkanie z dr. Marcinkiewiczem

2019-09-12 20:47:19 (ost. akt: 2019-09-12 21:05:55)

W środę 18 września w Oleckiej Izbie Historycznej odbędzie się spotkanie z dr Stefanem Marcinkiewiczem pt. "Uhri - Uhri czy Ura Ura? Armia Czerwona na Mazurach w 1945 r. z perspektywy ludności autochtonicznej i w radzieckiej historiografii".

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 września (środa) o godzinie 17 na spotkanie z dr Stefanem Marcinkiewiczem pt. "Uhri - Uhri czy Ura Ura? Armia Czerwona na Mazurach w 1945 r. z perspektywy ludności autochtonicznej i w radzieckiej historiografii".

W styczniu 1945 roku do opuszczonych przez armię niemiecką oraz ludność Mazur Południowych weszły wojska radzieckie. Zajmowały kolejne wsie i miasteczka, obejmując je w zarząd. Zajętą prowincję Rzeszy traktowano jak ziemie podbitą. Wywożono dobytek ruchomy, demontowano urządzenia i systemy. Wielkimi stadami pędzono na wschód bydło i konie. Nawet tam, gdzie nie toczyły się walki, pozostawały zgliszcza. Olecko należało do najbardziej zniszczonych miasteczek w tym regionie, mimo że 19 stycznia wojska radzieckie wkroczyły na pustego i cichego miasta.

O tych trudnych dniach, bezprecedensowych decyzjach i ich dramatycznych skutkach opowie Dr Stefan Marcinkiewicz.

Dr Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, członek Pracowni Studiów Regionalnych Katedry Socjologii UWM, pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zajmuje się socjologią procesów migracyjnych, socjologią regionu i społeczności lokalnych (Mazury) oraz pamięcią społeczną. Autor publikacji m.in.: „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lycka”, Ełk 2015;

Zapraszamy!
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
	http://m.wm.pl/2019/09/orig/marcinkiewicz-oih-2019-576958.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages