Niedziela, 29 marca 2020. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Historia, o której trzeba stale przypominać

2019-09-29 20:35:05 (ost. akt: 2019-09-29 20:48:57)

Autor zdjęcia: Archiuwum I LO w Olecku

80 lat temu, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. W obchodach tej rocznicy wzięła udział społeczność I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku.


18 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Olecku odbył się uroczysty apel, przypominający o wybuchu II wojny światowej i jej tragicznych konsekwencjach. Prowadzący - nauczyciel historii Paweł Kurowski - przedstawił kalendarium wydarzeń - przebieg kampanii wrześniowej oraz jej rezultaty. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939 r., kiedy z chwilą kapitulacji pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami.

Prowadzący apel poruszył tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy Niemieckiej (1 września 1939 r. - atak wojsk niemieckich na Polskę) oraz sowieckiej Rosji (17 września 1939 r., kiedy to Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice naszego kraju). Szczególnie zaakcentowana została walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. Bieg historycznych wydarzeń został przedstawiony za pomocą różnorodnych tekstów i materiałów ilustracyjnych - zdjęć, archiwalnych nagrań, fragmentów filmów, piosenek, map i danych statystycznych. Informacje, dotyczące zarówno agresji niemieckiej, jak i sowieckiej, pojawiły się też na zorganizowanej w szkole wystawie.

Obchodzona 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest dla nas, Polaków, historią, o której trzeba stale przypominać. Wspomnienia z czasów grozy niech się nigdy nie powtórzą.

Uczestnicząc w apelu, społeczność I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku złożyła hołd wszystkim walczącym i poległym w czasie wojny.

Uroczysty apel został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Pawła Kurowskiego, Mariusza Bartnickiego i Zbigniewa Stefanowskiego.

Mariola Pezowicz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stary #2800551 | 91.233.*.* 7 paź 2019 06:25

  Do szkoły? Ale jakiej? Historię piszą na nowo kolejne ekipy, każda na swoje potrzeby!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do szkoły, ignorancie #2800504 | 83.6.*.* 6 paź 2019 22:08

  taki z ciebie historyk jak z koziej d...y trąbka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. były partyzant #2799768 | 79.185.*.* 5 paź 2019 07:56

  Prawdziwa historia ? RZĄD POLSKI UCIEKŁ, KARDYNAŁ TEŻ , ZOSTAWILI KRAJ I CAŁY NARÓD W TAK TRAGICZNEJ SYTUACJI , zabrali złoto z NBP i żyli dostatnio za granicą , aż do końca wojny .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages