Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Święto Ziemniaka w Judzikach

2019-09-30 10:16:20 (ost. akt: 2019-09-30 10:27:23)

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

W Judzikach odbyło się Święto Ziemniaka zorganizowane przez Sołectwo Judziki i Szkołę Podstawową w Judzikach. Jak na takie święto przystało, na biesiadnym wiejskim stole pojawiła się babka ziemniaczana, która była królową potraw przygotowanych przez gospodynie z Judzik. Nie zabrakło też kartaczy i pieczonych ziemniaków.


Uczestnicy spotkania, które odbyło się w niedzielne popołudnie (29.09), dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pochodzeniu tej rośliny i o ziemniaczanych rekordach. Do Polski ziemniaki przywędrowały za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przysłał worek ziemniaków królowej Marysieńce. Miało to miejsce podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r.

Organizatorzy zadbali o konkursy i konkurencje sprawnościowe związane z ziemniakami. W scence „Wielkie wykopki” w rolę „nietypowych” rolników wcielili się radny Ferdynand Grodzicki i mieszkanka Judzik, Monika Bomber, która wystąpiła również w Tańcu Arlekina i podbiła serca publiczności. Równie pięknie tańczył Mariusz Osiecki, zajmując drugie miejsce. Z kolei w Modzie wykopkowej zwyciężyła para z Lenart – Katarzyna Stypułkowska i Przemysław Jankowski. W tej konkurencji z dostępnych materiałów i części garderoby mężczyzna musiał stworzyć strój wykopkowy i ubrać w niego kobietę, tak by jednocześnie było poręcznie, wygodnie i modnie.

W konkurencji wybierania ziemniaków z piasku zwyciężyły: Jadwiga Osiecka i Zuzanna Osiecka z Lenart. One też były najlepsze w rzucie ziemniakiem do celu. W biegu z ziemniakiem na łyżce I miejsce zajęli: Oliwia Kotowska (Lenarty) i Sebastian Jarzębowicz (Gordejki). Rozstrzygnięty został także konkurs na Ziemniaczanego stworka i Dziwnego ziemniaka.

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody.

Święto Ziemniaka w Judzikach było kolejnym miłym i udanym spotkaniem integrującym lokalną społeczność.
Andrzej Malinowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages