Lifting wieży ciśnień w Olecku

2019-10-18 13:19:57(ost. akt: 2019-10-21 23:11:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Rozpoczęła się renowacja zbudowanej w 1907 roku wieży ciśnień w Olecku. Gruntowny remont wieża przeszła w 2006 roku. Obecnie jest malowana. Renowacja potrwa około trzech tygodni i będzie kosztowała 80 tys. zł.

— Przez kilka dobrych lat mieliśmy najemców, którzy mieli na wieży zamontowane anteny telefonii komórkowej. Ponieważ przepisy tak są zaostrzone, a my posiadamy na górze wieży zbiornik wody czystej, więc półtora roku temu zdecydowałem się na wygaszenie umów z najemcami, ponieważ ich ekipy serwisowe zostawiały tam bałagan. Po likwidacji anten przyszedł czas na odnowienie wieży: zmycie warstwy pyłu i kurzu, uzupełnienie ubytków, położenie warstwy podkładowej i dwukrotne pomalowanie specjalną farbą elewacyjną. Renowację przejdzie również dolna część ceglana, gdzie ewentualnie zostaną uzupełnione spoiny, odnowione ściągi metalowe oraz opaska dookoła obiektu — wyjaśnia Sławomir Szerel, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olecku

Renowacja wieży, jeśli dopisze pogoda, potrwa około trzech tygodni, a najważniejsze prace wysokościowe około 8 dni.
Wieża ma 37 m i do jej odnowienia jest wykorzystywany specjalistyczny podnośnik z Augustowa.
ZM


Wieża ciśnień w Olecku została zbudowana w 1907 r. Idea funkcjonowania tego rozwiązania zakładała lokalizację wieży w najwyższym punkcie terenu zaopatrywanego w wodę. Wieżę zaprojektowano w oparciu o opatentowaną konstrukcję zbiornika wody, przeznaczoną do wież ciśnień. Projekt profesora Otto Intze zakładał wykonanie zbiornika z blach metalowych połączonych na zakład nitami. Do zbiornika można było dostać się po drabinie zamontowanej w centralnej rurze stalowej szczelnie połączonej z dnem. Zbiornik posiada wklęsłe, sferyczne dno, o średnicy podparcia mniejszej niż średnica zbiornika. W dolnej części zbiornik zwęża się, tworząc powierzchnię stożka. Dzięki zmniejszeniu średnicy podparcia zbiornika możliwa była budowa smuklejszego trzony wieży. To wzorcowe rozwiązanie projektantów na przełomie XIX i XX wieku pozwalało na duże ograniczenie kosztów budowy tego obiektu.

Do zbiornika na górze prowadzi rurociąg tłoczny 150 mm zasilany pompami z ujęcia wody. Ten sam przewód rozprowadza wodę do odbiorców. Ciśnienie wody jest stabilne i zależy głównie od wysokości zwierciadła wody w zbiorniku nad punktem poboru. Na zbiorniku zamontowano też urządzenia do sygnalizacji stanów minimalnych i maksymalnych w zbiorniku wieżowym. W przypadku awarii sygnalizacji rura przelewowa połączona z kanalizacją zabezpiecza zbiornik przed wylaniem wody do budynku wieży.

Po gruntownej modernizacji obiektu w 2006 r. wieża w dalszym ciągu funkcjonuje, stanowiąc ważny element techniczny systemu hydraulicznego sieci wodociągowej miasta.
źródło um.olecko.pl



Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. konat #2806869 | 83.9.*.* 19 paź 2019 21:04

    Po tytule myslałem że to Naczelna Celebrytka poprawiła se facjatę, a tu kicha, jakaś wieża :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kgb #2806531 | 31.0.*.* 19 paź 2019 00:35

    Czytelnik jesteś deblu. Kto pilnuje porządku może policja? A Ty mieszkasz obok nie możesz palancie zareagować?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  3. czytelnik #2806427 | 195.136.*.* 18 paź 2019 19:46

    Wystarczyło tylko przypilnować porządku, a zasięg telefonów spadł jak diabli , ale kogo to... Poza tym brak kamer umożliwia ćpunom, małolatom , innym żulom na bezkarne siedzenie na schodach , chlanie, ćpanie i dzikie wrzaski po nocach , sprawdźcie co tam za porządek , wstyd!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5