Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Prokuratura umorzyła postępowanie wobec byłej skarbnik gminy Olecko

2019-10-31 13:00:02 (ost. akt: 2019-10-31 10:53:51)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez byłą skarbnik gminy Olecko. Również rzecznik dyscypliny finansów publicznych odmówił wszczęcia postępowania wyjaśniającego w tej samej sprawie.

W maju na sesji nadzwyczajnej radni na wniosek burmistrza Olecka odwołali Bożenę Kozielską ze stanowiska skarbnika gminy Olecko. W tym samym dniu (24 maja) burmistrz Karol Sobczak złożył do Prokuratury Rejonowej w Suwałkach zawiadomienie dotyczące przekroczenia przez skarbnika gminy swoich uprawnień oraz posługiwanie się cudzym środkiem identyfikacji elektronicznej przy zatwierdzaniu przelewów faktur.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła opłacenia przez Bożenę Kozielską 25 faktur na łączną kwotę 566 tys. zł, które wcześniej nie zostały zatwierdzone przez burmistrza Olecka lub upoważnioną przez niego osobę – zastępcę burmistrza.

Prokuratura po zapoznaniu się z aktami śledztwa nie dopatrzyła się w działaniach Bożeny Kozielskiej znamion czynu zabronionego i postanowiła umorzyć postępowanie w sprawie przekroczenia przez nią uprawnień. Taki sam los spotkał postępowanie w sprawie posługiwania się kartami dostępowymi niezbędnymi do wykonania przelewów bankowych.

— Posługiwanie się cudzym środkiem identyfikacji elektronicznej nie miało na celu nieuprawnionego dostępu, gdyż następowało zgodnie z wolą osób uprawnionych i wynikało z potrzeby technicznej realizacji wcześniejszych ustaleń dotyczących przelewów — wyjaśnia prokuratura. — W sprawie ustalono także, iż skarbnik w latach 2014-2018 posługiwała się cudzym środkiem identyfikacji elektronicznej – burmistrza Olecka, jednak następowało to za jego wiedzą i zgoda, wobec czego nie miało na celu nieuprawnionego dostępu do usługi online, a tym samym nie wyczerpywało znamion czynu zabronionego. Oczywiście takie zachowanie nie jest postępowaniem właściwym, gdyż zanika kontrola nad realizacją przelewów i takie postępowanie odbiega od pożądanych standardów działania administracji publicznej, ale w okolicznościach przedmiotowej sprawy nie stanowi to czynu przestępczego.   

Prokuratura podkreśliła, że na przedpolu prawa karnego istnieje odpowiedzialność dyscyplinarna oraz służbowa, a tę była skarbnik, wobec jej odwołania, już poniosła. Natomiast kwestia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych leży w gestii rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Olsztynie.

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych po przeprowadzeniu czynności sprawdzających odmówił wszczęcia postępowania wyjaśniającego wobec braku znamion naruszenia przez Bożenę Kozielską naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Gmina Olecko złożyła zażalenie na postanowienie prokuratury.
— Złożyłem zażalenie, bo się zupełnie nie zgadzam z uzasadnieniem prokuratora, który nie odniósł się do wielu wątków i zeznań świadków — mówi burmistrz Karol Sobczak. — Natomiast nie mam prawa odwołać się od decyzji rzecznika dyscypliny finansów publicznych, ale dla mnie jest niezrozumiałe, że rzecznik, który ma za zadanie pilnować procedur i przepisów dotyczących przestrzegania dyscypliny finansów publicznych, nie dostrzega nic zdrożnego w tym, że bez wiedzy i akceptacji burmistrza z kasy gminny zostały wydane publiczne pieniądze. Wychodzi na to, że skarbnik jest jedyną osobą, która może "wypuszczać" finalnie pieniądze i do tego łamać dodatkową procedurę używając tzw. tokena, czyli narzędzia bankowości elektronicznej bez mojej wiedzy, a przecież to ja ponoszę odpowiedzialność za finanse gminy. Dlatego dziwię się, że rzecznik nie widzi złamania procedury i nie dostrzega nic złego w działaniach byłej skarbnik.

Była skarbnik na razie nie chce komentować decyzji prokuratury i rzecznika.

Dodajmy, że we wrześniu odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa byłej skarbnik, która postanowiła w Sądzie Pracy w Ełku dochodzić swoich praw, gdyż jej zdaniem działania burmistrza i rozwiązanie z nią stosunku pracy odbyło się niezgodnie z prawem. Kolejna rozprawa odbędzie się w połowie listopada.
ZMPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec - dawca podatków #2813899 | 188.146.*.* 4 lis 2019 19:14

  Skoro Pan Burmistrz ponosi odpowiedzialność za finanse gminy (ciągle to podkreśla), to czy w przypadku gdy Gmina przegra sprawę w Sądzie Pracy, to czy zapłaci z własnej kieszeni, czy z gminnej kasy? Chyba wypadałoby zapłacić z własnej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rad-ny #2813367 | 91.233.*.* 3 lis 2019 11:57

  Karol-ku ty nawet przepisu na placki mączne nie jesteś w stanie zrozumieć więc o pismach urzędowych nawet się nie wypowiadaj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a #2813024 | 91.233.*.* 2 lis 2019 14:27

  co tam smażą?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gość #2812978 | 185.124.*.* 2 lis 2019 12:41

   A w hali "Lega" śmierdzi spalony olejem. Niesmaczne to jest....

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. a #2812798 | 91.233.*.* 1 lis 2019 19:20

   moze objektem Lega

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (33)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages