Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

W Olecku już trwają obchody Święta Niepodległości

2019-11-08 00:21:51 (ost. akt: 2019-11-08 00:35:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W sali kina „Mazur” odbyła się uroczystość poświęcona 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Judzikach, dzieci z Przedszkola Krasnal w Olecku oraz uczestnicy XV Konkursu Pieśni Patriotycznej.


Program artystyczny traktujący o 123-letniej walce narodu polskiego o odzyskanie niepodległości i obronę tożsamości narodowej przygotowały Przedszkole Krasnal w Olecku i Szkoła Podstawowa w Judzikach. Była to wyjątkowa lekcja historii w wykonaniu najmłodszych.

Na scenie sali kina „Mazur” pojawili się m.in.: Tadeusz Kościuszko (Wojciech Korotko), uczestnicy Powstania Kościuszkowskiego, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego, dzieci ze szkoły we Wrześni, które podczas lekcji religii nie chciały mówić po niemiecku i w proteście ogłosiły tzw. strajk dzieci wrzesińskich, Michał Drzymała (Dorota Miszczak ) ze swoim słynnym wozem, a także radosny taniec dzieci z biało- czerwonymi chustami po odzyskaniu niepodległości.

Podczas uroczystości burmistrz Karol Sobczak i Elżbieta Rzepecka (przewodnicząca jury) wręczyli nagrody laureatom XV Konkursu Pieśni Patriotycznej. Nagrodzeni uczniowie wykonali trzy utwory: Zuzanna Jarosz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku zaśpiewała piosenkę „Nielegalne kwiaty”, Magdalena Milewska z SP 4 - „Jakie ładne chłopaki”, a zespół wokalny z SP 4 - „Co to jest niepodległość?”.

Gminne obchody Święta Niepodległości były doskonałą okazją do wręczenia Złotych Odznak Honorowych za Zasługi dla Związku Sybiraków. Eugenia Derencz, prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku, wręczyła je Teresie Gałaszewskiej - wieloletniej harcmistrz oleckiego hufca ZHP. Odznaki otrzymali także, ale niestety nie mogli być obecni Władysław Krajewski (prezes i przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Olecku) oraz Witold Michalkiewicz (zesłaniec Sybiru).

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W OLECKU:
W sobotę 9 listopada w sali kina „Mazur” o godz. 13 odbędzie się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Weroniki Kordowskiej.

Natomiast 11 listopada o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele NMP Królowej Polski z udziałem 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na godz. 11. 30 pod Pomnikiem Wdzięczności zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ela #2817019 | 91.240.*.* 10 lis 2019 17:32

  Może by tak zrzutka na bardziej eleganckie ubranko dla naszego włodarza?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Widz #2816377 | 94.254.*.* 8 lis 2019 22:05

  Dawno nie było takiego...... Super Brawa SP Judziki i przedszkole Krasnal Panie Malinowski ukłony były łzy, gęsią skórka Poloneza czas zacząć maturzyści mają od kogo się uczyć taniec przepiękny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Werś #2816347 | 83.6.*.* 8 lis 2019 21:03

  Elegancko.Bardzo się wzruszyła.Pan Andrzej klasa.Ciekawa lekcja patriotyzmu.Maluchy zatańczyły ślicznie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages