Podróżnik z Judzik podziwia Pałac Wiatrów i Pałac na Wodzie w Indiach. Cz.4

2019-12-30 12:00:00(ost. akt: 2019-12-29 15:17:28)

Autor zdjęcia: Archiwum Andrzeja Malinowskiego

Indie są 114. krajem świata, który Andrzej Malinowski zwiedza, ogląda i podziwia. Jest tutaj od 22 grudnia i będzie do 4 stycznia 2020 roku. Przesyła nam swoją 4. relację z tej dalekiej wyprawy.

27.12.2019 r., Jaipur, Amber
Jedzenie słabe i kompletnie mi nie smakuje. Dzień bardzo ciepły. Temperatura 20°C. Zaczepiających, czyli czepiających się ubrań i żebrzących spotkałem dzisiaj (albo oni mnie) bardzo niewielu, może dwie-trzy osoby. Ale bieda jest przeogromna i wszędobylski brud. Domy, te w miarę lepsze bez kanalizacji. Nie wiem czy istnieje dostęp do czystej wody. W każdym razie, ten kto mieszka w odległości do 2 km od źródła wody, mówi się, że ma bieżącą wodę!!!

Cały dzień uroczego zwiedzania.

Podziwiałem Pałac Wiatrów, wzniesiony w 1799 r. z inicjatywy maharadży (tytuł królewski) Sawai Pratapa Singha. Jest to przykład architektury radźputów. Pałac wybudowany jest z czerwonego piaskowca z monumentalna fasadą, która wychodzi na jedna z głównych ulic, by umożliwić damom obserwowanie życia codziennego miasta. Kobiet nie można było wtedy publicznie obserwować. W fasadzie znajdują się 953 małe balkony (dżarokh). Wszystkie piętra są wąskie i mieszczą w sobie jedno pomieszczenie. Grubość ścian wynosi 20 cm.
Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie wspaniała budowla – Fort Amber. Położona jest w miejscowości Amber, kilkanaście kilometrów od Jaipuru. To kompleks budowli obronnych i pałacowych. Od około 1037 r. Amber pełnił był stolicą radżputów. Rozbudowa pałacu trwała około 150 lat, do momentu założenia Jaipuru w 1727 r.

Równie ciekawy okazał się Pałac na Wodzie. Położony jest na sztucznym jeziorze. W czasach swojej świetności służył jako pałac myśliwski jaipurskich maharadżów.

Obserwatorium Astronomiczne to kolejny zabytek warty obejrzenia. Wzniesiono je na początku XVIII w. z inicjatywy maharadży Sawai Jai Singha II (1688-1743). Znajduje się tu największy na świecie zegar słoneczny z gnomonem (o wysokości 22,6 m) i astrolabium. W 2010 r. obserwatorium zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pracowało w nim 20 astronomów.

Zwiedzałem też Pałac Miejski – kompleks ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych. Jest on przykładem połączenia architektury radź puckiej i mongolskiej. Początki pałacu sięgają XVIII w. Jednym z bardziej kuriozalnych eksponatów są kilkuselitrowe srebrne kadzie, w których maharadża przewoził wodę z Gangesu, do picia w czasie wizyt w Anglii – jako pobożny hinduista nie pił angielskiej wody.
W pokoju nadal zimno. Klimatyzacja chodzi na całego, trudno ją wyłączyć, nie da się.

28.12.2019 r., Jaipur, Agra
Fatehpur Sikri – opuszczone miasto Wielkich Mogołów, wielki meczet oraz Buland Darwaza – Brama Wolności. Kompleks zbudowany przez cesarza Akbara.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5