Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Policja apeluje o ostrożność

2020-01-08 10:59:43 (ost. akt: 2020-01-08 11:04:12)

Autor zdjęcia: Pixabay

Do oleckiej komendy policji zgłosiło się kilka osób, które zostały oszukane podczas zakupów w sieci. Kupujący, zachęceni atrakcyjną ceną produktów zapominają o podstawowej zasadzie ograniczonego zaufania i sprawdzenia sprzedającego przed dokonaniem przelewu pieniędzy.

Zakupy za pośrednictwem Internetu od dłuższego czasu są bardzo popularne. Potrzebujemy na nie mniej czasu i nie musimy wychodzić z domu. Jednak nie chroni nas to przed oszustami.

Oleccy policjanci apelują, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności.

W ostatnim czasie do oleckiej komendy zgłosiło się kilka osób, które zostały oszukane podczas zakupów w sieci. Kupujący, zachęceni atrakcyjną ceną produktów zapominają o podstawowej zasadzie ograniczonego zaufania i sprawdzenia sprzedającego przed dokonaniem przelewu pieniędzy.

O czym powinniśmy pamiętać….

[Super okazja nie zawsze się opłaca
Jeżeli cena towaru jest rażąco niska, o wiele niższa niż ceny na innych aukcjach czy w sklepach, należy  zachować ostrożność. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

Czytaj komentarze
Kupując na aukcji internetowej czytajmy komentarze o sprzedającym. Znikoma liczba pozytywnych komentarzy lub ich brak powinny wzbudzić naszą szczególną czujność, choć i tu należy zachować ostrożność, ponieważ komentarze mogą być umieszczane przez samego sprzedającego.

Sprawdź informacje o sprzedającym
Zwróć uwagę czy sprzedający podał dane kontaktowe, jeśli tak jakie one są. Skontaktuj się z nim, zajrzyj na podaną stronę internetową. Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON.

Zanim przelejesz pieniądze, zastanów się
Najbezpieczniejszą formą płatności za nasze zakupy za pośrednictwem Internetu jest płatność przy odbiorze. Jeżeli spadający nie oferuje takiego sposobu opłaty zamówienia radzilibyśmy nie realizować zakupu. Pamiętajmy również, aby przesyłki sprawdzać przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję. Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Korzystajmy z znanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu. Zwróćmy też uwagę, w jakim banku znajduje się numer konta podany przez sprzedającego.

Mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zostaliśmy oszukani?

W takiej sytuacji należy:
1. Jak najszybciej skontaktować się i poinformować o zaistniałej sytuacji administratora serwisu na którym dokonaliśmy zakupu.
2. Zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą.
3. Zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do jednostki policji.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. "Jeżeli spadający nie oferuje..." #2845942 | 91.233.*.* 8 sty 2020 15:46

  No to wtedy spadający niech spada ... :-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. KKK #2845899 | 91.240.*.* 8 sty 2020 14:49

  Ok spoko

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Klijent #2845719 | 5.173.*.* 8 sty 2020 11:15

  Nie kupuj w sieci. Kupuj w oleckich dyskontach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages