Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

SuperSołtys 2020 poszukiwany!

2020-01-10 10:47:22 (ost. akt: 2020-01-10 12:01:58)

Dba o wieś, rozwiązuje codzienne problemy i jest łącznikiem między jej mieszkańcami a władzami gminy. Dziś sołtys to nie tylko urzędnik, ale też lider wsi. Rusza kolejna edycja naszej akcji. Szukamy SuperSołtysa 2020!

Dobry sołtys, to skarb. Wiedzą o tym mieszkańcy wsi i sołectw. I nową drogę wybuduje, i świetlicę zmodernizuje. Jak trzeba, to sam zakasze rękawy i da dobry przykład.

Sołtys to urząd z tradycją. Jego początki sięgają XII wieku. Dziś już sołtys nie jest sędzią, jak to było w średniowieczu, ale jego rola jest bardzo ważna. Od 1990 roku sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przed radę gminy. To sołtysi są liderami lokalnych społeczności i odpowiadają za wykorzystanie funduszu sołeckiego. Liczą się ze zdaniem mieszkańców, podpowiadają rozwiązania i walczą o lepszą przyszłość. Są urodzonymi społecznikami.

Co roku chcemy docenić najlepszych sołtysów w naszym regionie. Dlatego ruszamy z akcją SuperSołtys 2020.

W ubiegłym roku Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymała Maria Nadolska, sołtys Boleszyna w gminie Grodziczno.

Zwyciężczyni na czele wsi stoi już 32 lata. — Nie spodziewałam się w ogóle, że zdobędę taki tytuł! — nie kryła wzruszenia podczas odbioru statuetki. — Jestem wdzięczna swojej lokalnej społeczności, że na mnie głosowała. Jetem bardzo szczęśliwa, ale też zaskoczona wynikiem. Myślałam, że to będzie tylko zabawa. A to ruszyła cała lawina tych głosów i jest zwycięstwo!

Natomiast w powiecie oleckim tytuł ten w 2019 r. zdobyła Iwona Jurgielska, która sołtysem wsi Dzięgiele w gminie Olecko jest już drugą kadencję.
— Miło mi, że moja osoba została doceniona, bo tytuł SuperSołtysa daje mi satysfakcję i motywację do dalszego działania na rzecz naszego sołectwa — przyznaje Iwona Jurgielska. — Obowiązki sołtysa pochłaniają wiele czasu, ale myślę, że dzięki temu, że wkładam w nie wiele serca, to udaje mi się osiągać zamierzone cele. Staram się m.in. poprawić wygląd naszej wsi, w czym bardzo pomagają mi mieszkańcy. Jestem też dumna, że udało mi się ich zjednoczyć, również mieszkańców pobliskich wsi i razem udaje nam się wiele zrobić.

Jaki powinien być dobry sołtys? Zapytaliśmy o to Piotra Hauzera, który w ubiegłym roku zdobył tytuł Brązowego Sołtysa regionu.
— Przede wszystkim spokojny, potrafiący słuchać. I taki, który jednocześnie potrafi wyciszyć społeczeństwo. Bo bywa ono wyrywne. Sołtys musi też umieć się porozumiewać z innymi, być człowiekiem komunikatywnym.

Tacy są nasi laureaci: bardzo aktywni, pełni entuzjazmu i zapału. Szukamy kolejnych sołtysów, których moglibyśmy docenić. Energicznych, z pomysłami i planami na przyszłość. Takich, dzięki którym wioski tętnią życiem. Liderów swoich małych społeczności. Wierzymy, że dzięki naszym Czytelnikom ich poznamy.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages