Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Jest szansa na kompromis w sprawie szkoły w Kijewie

2020-02-05 09:44:29 (ost. akt: 2020-02-05 19:39:31)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W najbliższy piątek odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Olecku. Radni będą debatować nad uchwałą intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Kijewie. W poniedziałek spotkali się z rodzicami uczniów i nauczycielami tej placówki.

Burmistrz Karol Sobczak jest zdecydowanym zwolennikiem likwidacji szkoły w Kijewie. Przekonuje, że przemawiają za tym wysokie koszty utrzymania tej najmniej licznej placówki w gminie, a przede wszystkim brak uczniów.

Rodzice, którzy od czasu likwidacji gimnazjów walczą o utrzymanie szkoły w Kijewie, zdają się być coraz bardziej pogodzeni z myślą, że szkoły raczej nie da się utrzymać.

W miniony poniedziałek z inicjatywy radnych miejskich doszło do spotkania z rodzicami uczniów i nauczycielami szkoły w Kijewie. Uczestnicy spotkania już wcześniej zdecydowali, że nie chcą, aby uczestniczył w nim burmistrz Sobczak.

Podczas spotkania wypracowano postulaty, których spełnienia oczekują rodzice i nauczyciele. Dotyczą one:
- przebudowy magazynku przy małym budynku na stołówkę dla dzieci i połączenie łącznikiem z głównym budynkiem szkoły w Gąskach (do tej szkoły mają trafić uczniowie, jeśli szkoła w Kijewie zostanie zlikwidowana),
- zakup busa, który umożliwiałby dodatkowy kurs powrotu młodszych dzieci do domu,
- postawienie wiaty w miejscowości Świdry, której lokalizację wskaże sołtys Świder,
- przestawienie obecnych wiat, dostosowując do miejsc, gdzie wsiadają dzieci,
- zapewnienie zatrudnienia wszystkim pracownikom szkoły przynajmniej na takich samych warunkach, jakie obecnie mają w SP w Kijewie.

Przewodniczący rady Grzegorz Kłoczko zaproponował, aby wysuwane postulaty znalazły się w uzasadnieniu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji SP w Kijewie, która ma być głosowana na sesji nadzwyczajnej.

Radny Mariusz Miłun poinformował, że jeśli do sesji zostanie zebranych 40 deklaracji od rodziców, że w nowym roku szkolnym poślą swoje dzieci do SP w Kijewie, to radni zagłosują za funkcjonowaniem szkoły (obecnie takich deklaracji zebrano jedynie 19).

W roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej w Kijewie funkcjonują dwa oddziały szkoły podstawowej, do których uczęszcza 24 uczniów, w tym 7 uczniów w klasie III i 17 uczniów w klasie VIII. Ponadto przy Szkole Podstawowej w Kijewie zorganizowany jest Zespół Wychowania Przedszkolnego, do którego uczęszcza 13 dzieci (10 dzieci zamieszkałych w obwodzie SP Kijewo oraz 3 dzieci spoza obwodu szkoły, tj. z gminy Wieliczki).

Przy likwidacji SP w Kijewie nie planuje się likwidacji Zespołu Wychowania Przedszkolnego przy SP w Kijewie, a pozostawienie innej formy wychowania przedszkolnego w tym obiekcie. Uczniowie uczący się obecnie w Szkole Podstawowej w Kijewie w klasie trzeciej oraz w klasie ósmej będą mogli kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Gąskach.

W Szkole Podstawowej w Kijewie zatrudnionych jest 10 nauczycieli (uczących w kl. III oraz VIII) oraz jeden nauczyciel w Zespole Wychowania Przedszkolnego przy SP w Kijewie oraz jeden nauczyciel kontraktowy w Zespole Wychowania Przedszkolnego.
Burmistrz już wcześniej zadeklarował, że będą oni zatrudnieni w innych szkołach gminy Olecko.

Z analizy prognozy na lata następne sporządzonej wg danych ewidencji ludności wynika, że liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Kijewie będzie nadal niewielka. Szkoła jest najmniejszą szkołą funkcjonującą na terenie gminy Olecko, generuje wysokie koszty utrzymania.

W 2019 r. wydatki na SP w Kijewie wyniosły: 1,1 mln zł[/b], tj. na jeden oddział 301 tys. zł, a na jednego ucznia 19, 8 tys. zł.
W 2019 r. koszt utrzymania jednego ucznia w gminie Olecko kształtuje się na poziomie 11,3 tys. zł.

Spośród wydatków poniesionych w 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kijewie środki finansowe przeznaczono na:
- wynagrodzenia oraz pochodne nauczycieli w wysokości 732, 9 tys. zł,
- wynagrodzenia oraz pochodne pracowników administracji i obsługi w wysokości 197,5 tys. zł,
- pozostałe wydatki: 174,7 tys. zł (w tym m.in. na opał, energię i wodę – 34,8 tys. zł, odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – 43,8 tys. zł, zakup materiałów i wyposażenia – 25,9 tys., wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń – 39,7 tys. zł, pozostałe – 30,4 tys. zł).

W 2019 r. subwencja naliczona Szkole Podstawowej w Kijewie wyniosła 393,8 tys. zł, co stanowi 36 % wydatków szkoły.

Na 2020 r. na Szkołę Podstawową w Kijewie w budżecie gminy zaplanowano środki w wysokości prawie 1,2 mln zł, czyli na jeden oddział 399,4 tys. zł, a na jednego ucznia 35,9 tys. zł.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Uratuj szkołe #2878288 | 195.136.*.* 1 mar 2020 16:15

  W temacie dyrektorowania to informuję że kończy się kadencja Staśka na Siejniku, chętnych zapraszamy do konkursu na dyrektora szkoły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kij Ewo #2864806 | 83.9.*.* 8 lut 2020 21:18

  Ciekawe, dlaczego Marysia zrezygnowała ze stołka radnej, wróble ćwierkają o wiejskim ośrodku inicjatyw europejskich, projekty genderowe na wzór Świętajna i Połomu, ełczaki mają to opanowane. Kierownika trzeba powołać na kontrakt menedżerski, budynki wyremontować, potem wszystko oddać dla stowarzyszenia, potem przejąć na własność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wprowadzić #2864451 | 91.233.*.* 8 lut 2020 09:57

  Jakieś zajęcia genderowe, zatrudnić latarnika/latarnice, i zaraz fundusze z UE się znajdą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kasa jest #2863775 | 91.236.*.* 7 lut 2020 08:34

   tak jest, gmina widać wyjątkowo bogata, może niedługo dwóch burmistrzów????!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. przemo #2863755 | 80.51.*.* 7 lut 2020 08:10

    ja tu czegoś nie rozumie, jak to Gmina nie ma na nic kasy, stać burmistrza na utrzymywanie dwóch sekretarzy, i dwoch skarbników, stać na stanowisko dla szpadla za 150 tys rocznie

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (42)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages