Wtorek, 18 lutego 2020. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Rada obawia się zapaści finansowej

2020-02-07 09:53:32 (ost. akt: 2020-02-07 10:11:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Rada Miejska w Olecku na ostatniej sesji przyjęła stanowisko w sprawie trudności w prowadzeniu gospodarki finansowej gminy po zmianie opodatkowania osób fizycznych, podwyżkach płac w oświacie czy wprowadzeniu nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Stanowisko ma trafić do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz do parlamentarzystów z Warmii i Mazur.

Prace nad budżetami jednostek samorządu terytorialnego (JST) na rok 2020 wykazały, że sytuacja finansowa samorządów, zwłaszcza miasteczek i małych gmin, uległa znaczącemu pogorszeniu. Problem ten dotyka również gminy Olecko — czytamy w uzasadnieniu do podjętego przez Radę Miejską stanowiska.

Zdaniem RM w Olecku:
podjęte w ostatnim okresie rozwiązania prawne dotyczące podatku PIT – korzystne dla obywateli – skutkują jednak dużym ubytkiem dochodów dla JST. Wyraźne uszczuplenie dochodów własnych JST przy jednoczesnym wzroście wydatków – na skutek zmniejszenia wpływów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyżki wynagrodzeń w oświacie, czy podniesienie płacy minimalnej, jak również widoczna od wielu lat zaniżona wycena zadań zleconych, skutkują zmniejszeniem dochodów gminy przy jednoczesnym wzroście wydatków.

Największym finansowym problemem naszego samorządu jest konieczność przeznaczania z roku na rok coraz większej części dochodów własnych na finansowanie oświaty. Wzrost subwencji oświatowej, choć realny, pokrywa tylko część zwiększonych kosztów funkcjonowania oświaty. Na kształtowanie tych kosztów w decydującej mierze nie mamy wpływu, bo to Ministerstwo Edukacji Narodowej decyduje o wysokości płac nauczycielskich czy nakładaniu nowych zadań.

Przeznaczanie tak dużej części dochodów własnych na finansowanie oświaty jest coraz większym problem i powoduje brak możliwości przeznaczenia środków nie tylko na rozwój, ale na rosnące, a konieczne przecież koszty utrzymania infrastruktury powstałej w ostatnich latach. Brak możliwości zapewnienia udziału własnego w inwestycjach z dofinansowaniem grozi rezygnacją z rządowego lub unijnego wsparcia.

Wymienione wyżej uwarunkowania oznaczają pozbawienie gminy środków na rozwój i inwestowanie. Brak systemowych rekompensat pomniejszenia dochodów w obliczu wzrostu kosztów realizacji ustawowych zadań gminy oceniamy jako stan zagrażający rozwojowi gminy i budzący niepokój mieszkańców.
Z całą odpowiedzialnością chcemy stwierdzić, że jeśli nie nastąpi zmiana polityki rządu w zakresie finansów samorządowych, część samorządów czeka wręcz zapaść finansowa, z utratą płynności finansowej włącznie.

Świadomi odpowiedzialności za pomyślny rozwój społeczności lokalnych, wnosimy o ustawowe zmiany zasad organizacji finansów publicznych i ich przebudowę w oparciu o konstytucyjną zasadę adekwatności dochodów do zadań powierzonych samorządom zgodnie z art. 167 ust. 1 i 4 Konstytucji RP.

Stanowisko RM w Olecku burmistrz Olecka przekaże:
- prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej,
- prezesowi Rady Ministrów,
- marszałkowi Sejmu RP,
- marszałkowi Senatu RP,
- parlamentarzystom Sejmu i Senatu z Warmii i Mazur.

W kuluarach niektórzy radni żartowali, że stanowisko wystarczy jedynie przekazać do pewnego szeregowego posła z Warszawy.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. koniuszy #2865373 | 83.9.*.* 9 lut 2020 23:33

  radni jak zawsze dają się robić w konia

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. KRIS #2865246 | 91.233.*.* 9 lut 2020 19:04

  wyszło wasze nie róbstwo radni bezradni

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ćwirek #2865144 | 83.9.*.* 9 lut 2020 16:49

  kasa właścicielowi :) hałas mieszkańcom :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ciekawy #2865055 | 91.233.*.* 9 lut 2020 14:29

  Może nowa żwirownia przyniesie kolosalne zyski/ktoś zna szczegóły?/

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Zygmunt #2865041 | 83.9.*.* 9 lut 2020 13:43

   Zostaliście zrobienie w ja.jo przez komitet wyborczy? W następnych wyborach pokazać czerwone kartki i Trenera z ekipą nieudaczników odesłać na puste trybuny.

   Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (63)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages