Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Rada obawia się zapaści finansowej

2020-02-07 09:53:32 (ost. akt: 2020-02-07 10:11:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Rada Miejska w Olecku na ostatniej sesji przyjęła stanowisko w sprawie trudności w prowadzeniu gospodarki finansowej gminy po zmianie opodatkowania osób fizycznych, podwyżkach płac w oświacie czy wprowadzeniu nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Stanowisko ma trafić do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz do parlamentarzystów z Warmii i Mazur.

Prace nad budżetami jednostek samorządu terytorialnego (JST) na rok 2020 wykazały, że sytuacja finansowa samorządów, zwłaszcza miasteczek i małych gmin, uległa znaczącemu pogorszeniu. Problem ten dotyka również gminy Olecko — czytamy w uzasadnieniu do podjętego przez Radę Miejską stanowiska.

Zdaniem RM w Olecku:
podjęte w ostatnim okresie rozwiązania prawne dotyczące podatku PIT – korzystne dla obywateli – skutkują jednak dużym ubytkiem dochodów dla JST. Wyraźne uszczuplenie dochodów własnych JST przy jednoczesnym wzroście wydatków – na skutek zmniejszenia wpływów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyżki wynagrodzeń w oświacie, czy podniesienie płacy minimalnej, jak również widoczna od wielu lat zaniżona wycena zadań zleconych, skutkują zmniejszeniem dochodów gminy przy jednoczesnym wzroście wydatków.

Największym finansowym problemem naszego samorządu jest konieczność przeznaczania z roku na rok coraz większej części dochodów własnych na finansowanie oświaty. Wzrost subwencji oświatowej, choć realny, pokrywa tylko część zwiększonych kosztów funkcjonowania oświaty. Na kształtowanie tych kosztów w decydującej mierze nie mamy wpływu, bo to Ministerstwo Edukacji Narodowej decyduje o wysokości płac nauczycielskich czy nakładaniu nowych zadań.

Przeznaczanie tak dużej części dochodów własnych na finansowanie oświaty jest coraz większym problem i powoduje brak możliwości przeznaczenia środków nie tylko na rozwój, ale na rosnące, a konieczne przecież koszty utrzymania infrastruktury powstałej w ostatnich latach. Brak możliwości zapewnienia udziału własnego w inwestycjach z dofinansowaniem grozi rezygnacją z rządowego lub unijnego wsparcia.

Wymienione wyżej uwarunkowania oznaczają pozbawienie gminy środków na rozwój i inwestowanie. Brak systemowych rekompensat pomniejszenia dochodów w obliczu wzrostu kosztów realizacji ustawowych zadań gminy oceniamy jako stan zagrażający rozwojowi gminy i budzący niepokój mieszkańców.
Z całą odpowiedzialnością chcemy stwierdzić, że jeśli nie nastąpi zmiana polityki rządu w zakresie finansów samorządowych, część samorządów czeka wręcz zapaść finansowa, z utratą płynności finansowej włącznie.

Świadomi odpowiedzialności za pomyślny rozwój społeczności lokalnych, wnosimy o ustawowe zmiany zasad organizacji finansów publicznych i ich przebudowę w oparciu o konstytucyjną zasadę adekwatności dochodów do zadań powierzonych samorządom zgodnie z art. 167 ust. 1 i 4 Konstytucji RP.

Stanowisko RM w Olecku burmistrz Olecka przekaże:
- prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej,
- prezesowi Rady Ministrów,
- marszałkowi Sejmu RP,
- marszałkowi Senatu RP,
- parlamentarzystom Sejmu i Senatu z Warmii i Mazur.

W kuluarach niektórzy radni żartowali, że stanowisko wystarczy jedynie przekazać do pewnego szeregowego posła z Warszawy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (64) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. śliwka #2876376 | 91.233.*.* 26 lut 2020 19:38

  jaka kurna zapaść, dawać tu tego urzędasa najwyższych lotów co to ma miliardy pozyskiwać na wszystko, ile już kasy od listopada załatwił burmistrzowie jego emeryt, bo nasz koszt to znamy, ale zysków nie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. koniuszy #2865373 | 83.9.*.* 9 lut 2020 23:33

  radni jak zawsze dają się robić w konia

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KRIS #2865246 | 91.233.*.* 9 lut 2020 19:04

  wyszło wasze nie róbstwo radni bezradni

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ćwirek #2865144 | 83.9.*.* 9 lut 2020 16:49

  kasa właścicielowi :) hałas mieszkańcom :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ciekawy #2865055 | 91.233.*.* 9 lut 2020 14:29

  Może nowa żwirownia przyniesie kolosalne zyski/ktoś zna szczegóły?/

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (64)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages