Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Radni zagłosowali za likwidacją szkoły w Kijewie

2020-02-08 11:39:58 (ost. akt: 2020-02-08 12:06:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Olecku radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Kijewie. Wcześniej przyjęli wniosek dotyczący spełnienia postulatów wysuwanych przez rodziców uczniów likwidowanej szkoły.


Podjęcie uchwały poprzedziła kolejna już burzliwa dyskusja. Radna Alicja Stefanowska przypomniała burmistrzowi jego umocowanie prawne w gminnym samorządzie.

- Myślę, że bardzo dobrym wstępem do dzisiejszej dyskusji na temat likwidacji szkoły byłoby odniesienie się do informacji umieszczonej w przestrzeni publicznej przez burmistrza nie dalej niż wczoraj. Jako, że ukazały się tam informacje, że rada wchodzi w pańskie kompetencje, że rada podejmuje działania niezgodne z tym, co jest pan w stanie zaakceptować, to chciałam tylko przypomnieć, że według ustawy o samorządzie gminnym i według statutu gminy organem stanowiącym i kontrolnym gminy jest rada, która stanowi o kierunkach działań burmistrza oraz przyjmuje sprawozdanie z jego działalności. Rada stanowi o tworzeniu, likwidacji, reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych jednostek organizacyjnych, czyli nie przekroczyliśmy swoich kompetencji, a wręcz było to naszym obowiązkiem. Chciałam również przypomnieć, że zgodnie z zapisami statutu radni mają prawo wnosić pod obrady sprawy, które uważają za społecznie pilne i uzasadnione, a taką sprawą jest likwidacja szkoły w Kijewie. Natomiast paragraf 16 statutu gminy Olecko mówi o tym, że organem wykonawczym jest burmistrz. Burmistrz wykonuje uchwały rady miejskiej i zadania gminy określone przepisami prawa. Myślę, że – a nie jest to tylko moje zdanie, ale większości rady – w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja nie do końca prawdziwa i szkalująca radę. Nie pierwszy raz zauważam, że bardzo wygodne stało się to, iż mieszkańcy uderzają w radę za decyzje burmistrza - mówi radna Stefanowska.

Do informacji zamieszczonej na stronie burmistrza odniosła się również przewodnicząca komisji oświaty Anna Kaczor.
- To, co już nie po raz pierwszy zresztą pan zamieszcza, zamiast rozsupływać konflikt, to pan dodatkowo go piętrzy i mam takie odczucie, że pan próbuje skłócić szkoły ze sobą. I nie idzie to w kierunku, aby zażegnać konflikt, a wręcz odwrotnie, aby on był coraz bardziej ostry i wyrazisty – twierdzi przewodnicząca Kaczor.

Do wypowiedzi radnych odniósł się burmistrz Karol Sobczak i przedstawił swoje argumenty.
- Zgadzam się z radną dotyczącą obowiązków rady miejskiej, której w żaden sposób nie chcę ograniczać ani określać kierunków, bo to rola radnych. Natomiast w tej sytuacji, która się wydarzyła, jest to granica na tyle miękka, że być może przez niektórych z państwa niedostrzegalna, bo o ile państwo te kierunki wyznaczacie, to organ wykonawczy, czyli burmistrz jest odpowiedzialny za realizację budżetu. A w trakcie rozmowy rodziców z radnymi powstały wnioski do budżetu obciążające finansowo gminę. W ten sposób wchodzicie w kompetencje burmistrza i tylko to miałem na myśli - zapewnia burmistrz Sobczak.

Radny Miłun wyjaśnił, że postulaty wysuwane przez rodziców nie są wnioskami do tegorocznego budżetu, a raczej kierunkami i sprawami, które trzeba w najbliższym czasie rozwiązywać. Z kolei radna Stefanowska dodała, że jeśli burmistrz mówi że szkoła w Kijewie generuje duże koszty utrzymania i gmina ciągle do niej dokłada, to może należałoby również mówić o innych przypadkach, do których gmina dokłada, ponieważ mieszkańcy, a szczególnie mieszkańcy Olecka mogą odnieść wrażenie, że wszystkie pieniądze podatników idą na szkołę w Kijewie.

Ostatecznie za uchwałą w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Kijewie głosowało 13 radnych (Jarosław Bagieński, Rafał Bielawski, Dawid Bondarenko, Jakub Dziubiński, Grzegorz Kłoczko, Wojciech Lenarczyk, Renata Maciąg, Mariusz Miłun, Alicja Nowik, Marian Prusko, Wojciech Rejterada, Alicja Stefanowska, Grzegorz Wróblewski), 6 było przeciw (Janina Anuszkiewicz, Adam Chajęcki, Paweł Giełazis, Ferdynand Grodzicki, Anna Kaczor, Wioletta Żukowska) i jeden się wstrzymał (Wacław Olszewski). Nieobecny był radny Marcin Roszko.

Podjęcie uchwały rozpoczyna żmudny proces, który ma zakończyć podjęcie ostatecznej uchwały o likwidacji SP w Kijewie. Radni muszą ją podjąć do końca kwietnia. Warunkiem jest jednak m.in. pozytywna opinia kuratora oświaty.

Na tej samej sesji radni przyjęli wniosek, w którym rada miejska wnosi o podjęcie przez burmistrza prac prowadzących do ustalenia z rodzicami i mieszkańcami obwodu szkoły w Kijewie ostatecznego zakresu i czasu realizacji działań rekompensujących, związanych z likwidacją szkoły w Kijewie.

Postulaty dotyczą:
- przebudowy magazynku przy małym budynku na stołówkę dla dzieci i połączenie łącznikiem z głównym budynkiem szkoły w Gąskach (do tej szkoły mają trafić uczniowie, jeśli szkoła w Kijewie zostanie zlikwidowana),
- zakup busa, który umożliwiałby dodatkowy kurs powrotu młodszych dzieci do domu,
- postawienie wiaty w miejscowości Świdry, której lokalizację wskaże sołtys Świder,
- przestawienie obecnych wiat, dostosowując do miejsc, gdzie wsiadają dzieci,
- zapewnienie zatrudnienia wszystkim pracownikom szkoły przynajmniej na takich samych warunkach, jakie obecnie mają w SP w Kijewie.

Więcej na ten temat w najbliższym (14 lutego) wydaniu Głosu Olecka.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Uratuj szkołe #2880614 | 195.136.*.* 5 mar 2020 22:33

  W temacie dyrektorowania to informuję że kończy się kadencja Staśka na Siejniku, chętnych zapraszamy do konkursu na dyrektora szkoły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czarna propaganda #2866130 | 91.236.*.* 11 lut 2020 08:25

  naturals, ty myślisz, że w ten sposób przysłużysz się nowej władzy? ktoś ci płaci za ten wstrętny PR? kto ci każe pisać takie bzdury?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. naturals #2866027 | 86.152.*.* 11 lut 2020 00:08

  Jak juz podkreslalem. Rada powinna skladac sie z biznesmanow, prawnikow, ludzi sukcesu. Jakos nie widze ludzi sukcesu wsrod nauvczycieli w tej radzie razem z burmistrzem. Stary burmistrz stracil swojego pryncypala Waclawa R. starego komucha. Waclaw O. jest odpowiedzialny za to, ze Olecko jest typowym komuszym zasciankiem, gdzie reka reke myje. Nic sie nie zmienia od 1945 roku. Wladza ma gdzies ludzi i tylko usmiecha sie przed wyborami. Panie Olszewski jestem w trakcie przygptowywania ksiazki bogato ilustrowanej, wydanej za moje pieniadze o przekretach pana i nauczycieli po 1989 roku. Mam duzo do opowiedzenia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z dystansu #2865938 | 91.233.*.* 10 lut 2020 20:30

   Jak dzieci mają się uspołecznić w 4-5 osobowych klasach? Jak będą funkcjonować, gdy w końcu trafią do szkoły średniej? Tam klasy są bardzo liczne. Więc czy to o dobro dzieci chodzi czy o posady?? W Ełku bez problemu pracę znajdą!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Stary belfer i rodzic zarazem #2865929 | 91.233.*.* 10 lut 2020 20:21

    Finanse finansami ale co mał szkola to jejednak efekty wychowawcze większe. teraz do tych zbiorczych molochów naprawdę strach oddawać dzieci. Młodziezowe grupy nieformalne rzadza i terroryzują nie tylko rówqieśniów ale i nauczycieli.Co z tego zesą dyżury na przerwach jak tego dyżurującego nikt sie nie słucha i smieje sie mutaki gówniarz w nos z jego poleceń..nauczyciel odbywający dyżur tylko liczy minuty do przybycia zmiennika. Poskarżyć się dyrektorowi? A co dyrektor zrobi?Po prostu opier--doli że sobie nie radzi bo sam także wobec łobuza szkolnego jest całkowicie bezradny Oj dożylim my czasów. W mniejszej , wiejskiej szkole było i jest jednak łatwiej zapanować. Obecnie po prostru w molochach szkolnych jest tylko gra pozorow wychowawczych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (38)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages