Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Cztery spółki gminy Olecko połączą siły

2020-02-12 11:19:02 (ost. akt: 2020-02-12 11:30:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na posiedzeniu komisji rewizyjnej RM w Olecku burmistrz Karol Sobczak poinformował, że planuje utworzenie jednej dużej spółki gminnej poprzez połączenie PWiK, PEC, PGK i TBS. Ma to m.in. przynieść oszczędności i ułatwić kontrolę nad ich funkcjonowaniem.

Na posiedzeniu komisji rewizyjnej RM w Olecku radni zajęli się audytami, które na zlecenie burmistrza zostały przeprowadzone przez firmę zewnętrzną w spółkach należących do gminy. Radni chcieli m.in. dowiedzieć się, co dały burmistrzowi audyty przeprowadzone w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej oraz Towarzystwie Budownictwa Społecznego, i jakie działania zamierza podjąć.

Burmistrz Karol Sobczak przyznał, że w najlepszej kondycji są dwie spółki - PWiK oraz PEC, ale w dużo trudniejszej sytuacji jest PGK, a szczególnie TBS, które nie realizuje swoich statutowych zadań, czyli nie buduje mieszkań komunalnych.

Burmistrz poinformował, że w oparciu o ustalenia audytu planuje połączenie czterech spółek w jedną dużą spółkę, co ma przynieść lepsze ich funkcjonowanie i współpracę, a także oszczędności (jeden zarząd i rada nadzorcza, jedna księgowość). Dodał też, że za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że 2 lutego prezes PWiK złożył wypowiedzenie z pracy, gdyż zamierza przejść na emeryturę. Również prezes TBS złożyła w listopadzie 2019 r. rezygnację i z końcem lutego także przechodzi na emeryturę. Burmistrz podkreślił, że połączenie spółek nie oznacza od razu zwolnień pracowników.

Nowa spółka ma mieć wspólną siedzibę w budynku przy ul. Kolejowej 31, oprócz PWiK, która pozostanie w swojej dotychczasowej siedzibie przy ul. Tunelowej.

Radni zgodzili się z burmistrzem, że połączenie spółek może być dobrym rozwiązaniem, choć mieli też obawy czy po konsolidacji dwie słabsze finansowo spółki (TBS i PGK) nie pociągną w dół PWiK oraz PEC.

Dyskutowano też nad ewentualnym dokapitalizowaniem PGK, aby w przyszłości spółka mogła zająć się odbiorem odpadów komunalnych (obecnie robi to firma z Białegostoku). Zastanawiano się również nad wprowadzeniem takich zmian, aby PGK mogło realizować zadania zlecone przez gminę bez konieczności przeprowadzania przetargów, które obecnie jest mu trudno wygrywać.

Na kolejnym posiedzeniu komisji, które zaplanowano na marzec, burmistrz ma przedstawić szczegóły i plan działania dotyczący połączenia spółek gminnych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (113) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obserwator #2875776 | 91.236.*.* 25 lut 2020 19:49

  to fakt ,że wodociągi zrobiły dużo dla miasta jako spółka.Uważam,ze tak jak teraz to jest dobrze. Każdy za siebie odpowiada.Przy połączeniu trzeba będzie do niektórych spółek dokładać.A z czego- z naszych podatków?.Wzrośnie opłata za centralne ogrzewanie,cena za administrację budynków wspólnot w TBS. Za wszystko zapłacimy my mieszkańcy może nie tylko w podatkach ale również w kosztach utrzymania mieszkań. A potem okaże się ,że jest nowy tańszy dostawca ciepła lub nowy administrator mieszkań.JUz dzisiaj mamy spadochroniarzy od wywozu śmieci z Białegostoku .Zamiast kominiarzy z Olecka sprawność wentylacji , przewodów spalinowych i dymowych we wspólnotach sprawdzają kominiarze z Białegostoku.Podobno "po tołk jeździ się do Matłaku-"---a to chyba niedaleko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kortez #2871899 | 83.9.*.* 19 lut 2020 17:06

  naturals, napisz co ty łykasz, bo to musi być dobre :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. naturals #2871339 | 86.152.*.* 19 lut 2020 01:10

  Wracajac do tematu. Zagonienie wszystkich spolek pod jednego prezesa, to tak samo jak zagonienie krajow pod jedna moskwe. Wczesniej czy pozniej to po prostu upadnie smiercia naturalna. \teraz do starego i tych co mnie hajtuja. Nie jestem Starym komuchem i donosicielem tak jak WY. Nauczcie sie czytac ze zrozumieniem komusze pajace i kolaboranci. To, ze moge powiedziec swoje zdanie nie znaczy, ze podejmuje decyzje. Ostatnie slowo nalezy do mojego pracodawcy. A Wy postkomusze STARE dziady mozecie sie jedynie wyplakac pod mauzoleum niejakiego Lenina w Moskwie, albo przed parlamentem komuszej Unii Radzieckiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do obserwatora #2871173 | 5.172.*.* 18 lut 2020 20:21

   Masz rację, połączenie spółek to błąd. Owszem, można połączyć małe spółki : TBS, PGK i PEC, ale nie PWIK. Wodociągi, odzyskując samodzielność dużo zrobiły dla miasta i gminy tylko dlatego, że mają możliwość działać samodzielnie. Z tego co widzę to Włodarz chce zepsuć wizerunek dobrze działających spółek. Karygodnym posunięciem było zatrudnienie Wice Henia w PWIK, ale z jakim wynagrodzeniem, ciut nie minister w rządze PIS. Podobno nagradza faworyta za kampanię wyborczą, podziękowanie dla wybranych, skandal. I po co mówić o oszczędnościach jak zaczyna od niepotrzebnych kosztów. A Henio zgarnia kasę i śmieje się z naiwnych mieszkańców. O czym w ogóle rozmawiać ? Jeszcze dwóch takich Heńków i trzeba będzie ogłaszać upadłość, a nie myśleć o oszczędnościach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Nowy pokazuje #2870978 | 83.6.*.* 18 lut 2020 16:19

    Za Wacka Olszewskiego takich ja.j nie było.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (113)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages