Wtorek, 18 lutego 2020. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Cztery spółki gminy Olecko połączą siły

2020-02-12 11:19:02 (ost. akt: 2020-02-12 11:30:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na posiedzeniu komisji rewizyjnej RM w Olecku burmistrz Karol Sobczak poinformował, że planuje utworzenie jednej dużej spółki gminnej poprzez połączenie PWiK, PEC, PGK i TBS. Ma to m.in. przynieść oszczędności i ułatwić kontrolę nad ich funkcjonowaniem.

Na posiedzeniu komisji rewizyjnej RM w Olecku radni zajęli się audytami, które na zlecenie burmistrza zostały przeprowadzone przez firmę zewnętrzną w spółkach należących do gminy. Radni chcieli m.in. dowiedzieć się, co dały burmistrzowi audyty przeprowadzone w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej oraz Towarzystwie Budownictwa Społecznego, i jakie działania zamierza podjąć.

Burmistrz Karol Sobczak przyznał, że w najlepszej kondycji są dwie spółki - PWiK oraz PEC, ale w dużo trudniejszej sytuacji jest PGK, a szczególnie TBS, które nie realizuje swoich statutowych zadań, czyli nie buduje mieszkań komunalnych.

Burmistrz poinformował, że w oparciu o ustalenia audytu planuje połączenie czterech spółek w jedną dużą spółkę, co ma przynieść lepsze ich funkcjonowanie i współpracę, a także oszczędności (jeden zarząd i rada nadzorcza, jedna księgowość). Dodał też, że za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że 2 lutego prezes PWiK złożył wypowiedzenie z pracy, gdyż zamierza przejść na emeryturę. Również prezes TBS złożyła w listopadzie 2019 r. rezygnację i z końcem lutego także przechodzi na emeryturę. Burmistrz podkreślił, że połączenie spółek nie oznacza od razu zwolnień pracowników.

Nowa spółka ma mieć wspólną siedzibę w budynku przy ul. Kolejowej 31, oprócz PWiK, która pozostanie w swojej dotychczasowej siedzibie przy ul. Tunelowej.

Radni zgodzili się z burmistrzem, że połączenie spółek może być dobrym rozwiązaniem, choć mieli też obawy czy po konsolidacji dwie słabsze finansowo spółki (TBS i PGK) nie pociągną w dół PWiK oraz PEC.

Dyskutowano też nad ewentualnym dokapitalizowaniem PGK, aby w przyszłości spółka mogła zająć się odbiorem odpadów komunalnych (obecnie robi to firma z Białegostoku). Zastanawiano się również nad wprowadzeniem takich zmian, aby PGK mogło realizować zadania zlecone przez gminę bez konieczności przeprowadzania przetargów, które obecnie jest mu trudno wygrywać.

Na kolejnym posiedzeniu komisji, które zaplanowano na marzec, burmistrz ma przedstawić szczegóły i plan działania dotyczący połączenia spółek gminnych.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (98) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. naturals #2870502 | 86.152.*.* wczoraj, 23:34

  Do glupich pokroju STAREGO. Trzeba wiedziec kiedy odposcic. Moj boss nienawidzi komucho, dlatego pracujemy w niszowej, miedzynarodowej branzy. A Ty STARY tylko ciagniesz pieniadze z naszych podatkow. Mozna nie byc wlascicielem, ale mozna miec wplyw na decyzje. Za Waszej radosnej komuny tego nie bylo. Co Moskwa powiedziala bylo sluszne. A moj boss mnie slucha i mamy potezne profity. STARY jestes Ty i Twoi poplecznicy nieudacznikiem socjalno-komunistycznym. Obudz sie wreszcie pacholku Walesy i Michnika.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Xyx #2870424 | 94.254.*.* wczoraj, 21:25

  Ptaszki cwierkaja, iż Henio zaciera rączki na posadę prezesa tej mega spółki. Wspomnicie moje słowa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Leszek #2870398 | 83.6.*.* wczoraj, 20:55

   Niech wreszcie radni wezmą odpwoiedzialność za Olecko, a nie tylko dietka, kawka na sesji i do domku. Proszę pytać o szczegóły, bo Skarbnica nie grzeszy ekonomiczną mądrością, a pohukiwania Burmistrza na radnych nie świadczą dobrze o jego mądrości.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wiesiek #2870196 | 188.147.*.* wczoraj, 16:10

   Wydaje mi się, że to radni decydują, czy będzie połączenie spółek komunalnych, Także Panie Burmistrzu, proszę o wyliczenia wymiernych korzyści, jakie przyniesie połączenie. Jeszcze jedna prośba tylko REALNYCH.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Och Karol #2869839 | 77.111.*.* wczoraj, 05:52

   Kiedyś to było, nie to co teraz ... Czy widzisz i słyszysz to samo co większość mieszkańców ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (98)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages