Powiatowy Inspektor Sanitarny uważa, że radni popełnili błąd

2020-03-10 10:24:16(ost. akt: 2020-03-10 11:05:56)
Katarzyna Dryl-Nerkowska, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Olecku

Katarzyna Dryl-Nerkowska, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Olecku uważa, że radni miejscy popełnili poważny błąd odmawiając finansowania dwóch programów zdrowotnych dotyczących szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i HPV.
Radna Alicja Nowik, która jest pielęgniarką, przekonała większość radnych, aby gmina Olecko nie wsparła powiatu w realizacji programów zdrowotnych. Chodzi o szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) i przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) 14-letnich dziewcząt. Chodziło wsparcie powiatu oleckiego kwotą 51,5 tys. zł (28,8 na HPV i 22,6 na KZM). Do przyjęcia uchwały o przekazaniu środków na oba programy nie zachęcał też burmistrz.

Katarzyna Dryl-Nerkowska, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na sesji Rady Powiatu w Olecku decyzję radnych gminy Olecko uznała za błędną, o czym nie omieszkała poinformować burmistrza Karola Sobczaka.

Jednocześnie skierowała pismo do rady miejskiej, w którym ubolewa, że gmina Olecko zaprzestała finansowania programów zdrowotnych dotyczących szczepień przeciwko KZM i HPV, realizowanych jako programy powiatowe ze wsparciem gmin (do programu przystąpiły Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki). Zdaniem Powiatowego Inspektora Sanitarnego, wątpliwości przedstawione na sesji nadzwyczajnej rady miejskiej, głównie przez radną Alicję Nowik, mogą być jedynie utwierdzeniem w słuszności podjęcia wcześniejszych decyzji o dofinansowaniu tych dwóch programów zdrowotnych.

— Nie można stwierdzić, że środki aktualnie przeznaczone na program dotyczący szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dla rolników przepadną — podkreśla Katarzyna Dryl-Nerkowska w piśmie do radnych. — Według charakterystyki produktu leczniczego ponad 97 proc. osób zaszczepionych trzema dawkami (które samorząd finansuje jako cykl podstawowy) jest uodpornionych. Ponadto wyniki badań potwierdzają, że przeciwciała przeciwko KZM utrzymują się przez okres trzech lat po cyklu podstawowych szczepień, w którym to czasie rolnik jest chroniony przed wirusem KZM. Wniosek więc brzmi: samorząd finansujący podstawowy cykl szczepień przeciwko wirusowi KZM daje rolnikowi ochronę na trzy lata przed zachorowaniem na KZM.

Jednocześnie PPIS w Olecku uważa, że obawa wyrażona na sesji przez radną Nowik, iż środki na szczepienia przepadną, bo rolnicy po trzech, a potem po pięciu latach ze względu na koszty nie przyjmą tzw. dawek przypominających, jest nieuzasadniona. Może być natomiast podwaliną do skonstruowania nowego programu profilaktycznego, w którym podobnie jak pracodawcy, samorząd obejmie ochroną kompleksową adresatów programu. Ma to miejsce w przypadku zakładów zatrudniających ludzi pracujących w lasach, np. nadleśnictw. PPIS dodaje, że służy pomocą merytoryczną w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych i zapewnia, że nie kieruje się subiektywną oceną, a prezentuje opinie autorytetów w skali kraju w dziedzinie nauki o szczepieniach ochronnych. Ma też nadzieję, że radni przeanalizują argumenty podane w piśmie i ponownie podejmą dyskusję na temat dofinansowania programów zdrowotnych w bieżącym roku.

Natomiast odnośnie programu szczepień HPV Katarzyna Dryl-Nerkowska chwali znajomość radnych nt. aktualnych doniesień i zaleceń na temat potrzeby szczepienia zarówno dziewcząt jaki chłopców.
— Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować obecny program i w najbliższej przyszłości rozszerzyć go o kolejną grupę – chłopców. Przerwanie programów w trakcie ich trwania nie przyniesie oczekiwanego efektu uodpornienia, odbiorcy nie zdobędą wystarczającej wiedzy, nie zostaną osiągnięte cele programów. Wtedy właśnie będzie można powiedzieć o zmarnowanych pieniądzach — twierdzi PPIS w Olecku, który jednocześnie przypomina, że radni mieli gwarancję, iż oba programy zdrowotne są prawidłowo skonstruowane, bo miały pozytywne opinie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

PPIS w Olecku ubolewa, że decyzja radnych miejskich może spowodować utratę zaufania do samorządu oraz zasadności samych szczepień, które trudno będzie odbudować.
— W dobie narastającej liczby odmów szczepień i spekulacji dotyczących bezpieczeństwa szczepionek, rezygnacja z dwóch programów zdrowotnych może być wykorzystana przez ruchy antyszczepionkowe i tworzenie różnych teorii spiskowych. Skutkiem tych działań może być więc zwiększona liczba odmów szczepień obowiązkowych dzieci, a w przypadku wprowadzenia przez gminę własnych programów zdrowotnych z wykorzystaniem szczepień – bardzo mała frekwencja — zauważa Katarzyna Dryl-Nerkowska w swoim piśmie do Rady Miejskiej w Olecku.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rk #2883835 | 91.240.*.* 10 mar 2020 23:42

    Zajęli by się badaniem spożywki z glifosatem a nie szczepionkami które noe maja udowodnionego klinicznie działania

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. wójt #2883818 | 83.9.*.* 10 mar 2020 22:20

    Przewodniczący Kłoczko nie może się mylić, pani Inspektor !

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  3. lulz #2883812 | 37.248.*.* 10 mar 2020 21:53

    po co się szczepić, owoc żywota Twojego jeZUS ;) a tak na poważnie to te szczepienia powinny być, nie koronawirus to od kleszczy sie coś złapie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. głos rozsądku #2883768 | 195.136.*.* 10 mar 2020 20:31

    A może to niech Sanepid sam dofinansuje te szczepionki, w końcu to ich zadanie statutowe. A może niech Powiat w końcu sam coś sfinansuje dla swoich mieszkańców. Uważam, że ocenianie Rady Miejskiej pod kątem popełnienia błędu bo nie chce finansować programów Powiatu jest idiotyzmem. Skoro Powiat pisze program i się nim szczyci to niech go rówież opłaci!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. MarianL #2883709 | 83.9.*.* 10 mar 2020 19:07

      Nie musisz łazic z nia na kawę, ale w tej sprawie ma rację, radni zadziałali na niekorzyść olecczan, przeciwko zdrowiu

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (16)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5