Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

ZUS uprościł formularz wniosku o odroczenie płatności składek

2020-03-24 07:53:24 (ost. akt: 2020-03-24 08:04:02)

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaznacza, że wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. – Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia szefowa ZUS.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. edek #2893022 | 37.47.*.* 24 mar 2020 19:57

  Ja się wstrzymam i poczekam na specustawę, która zawiesi płacenie składek ZUS przez 3 miesiące. Podobno ma być przyjęta przez sejm w piątek 27 marca. Oby tylko senat ją zatwierdził.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ssw #2892965 | 83.23.*.* 24 mar 2020 18:56

  We Fromborku ,,Urząd Miasta i Gminy we Fromborku pracuje od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do godz. 13:00." Przy ok 20 pracownikach daje do 40 godzin dziennie oszczedności dla kasy Miasta. Można przeznaczyc je na walkę z wirusem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. przedsiębiorcy #2892894 | 83.3.*.* 24 mar 2020 17:32

  waszym obowiązkiem są wszelkie koszty pracy ! musicie płacić nawet w tym trudnym czasie by rząd miał na socjal dla mnie !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. akczak #2892602 | 81.190.*.* 24 mar 2020 10:05

  A za 3 miesiące bez przychodów będę miał do zapłacenia 6k pln?... Prędzej zawieszę działalność wcześniej zwalniając pracowników. Cóż państwo tak chciało, będzie płacić zasiłki a przychodów z zusu i podatków i tak nie będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gość #2892581 | 95.91.*.* 24 mar 2020 09:27

   Odroczenie kojarzy mi się z umorzeniem lub przesunięciem czegoś o rok, a tu jest odroczenie na 3 miesiące. Powinno być odmiesięcznienie lub odkwartalnienie, czy też odzusowienie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages