Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Apelują do radnych, bo są przeciwni planom łączenia spółek gminnych

2020-03-28 11:08:03 (ost. akt: 2020-03-28 11:15:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Połączenie spółek nie poprawi poziomu technicznego, organizacyjnego i finansowego spółek PEC, PGK i TBS. Jedynym efektem będzie obniżenie możliwości inwestycyjnych PWiK przez uwięzienie i tak niewielkiego kapitału inwestycyjnego, obniżenie morale pracowników, odpływ specjalistów – twierdzą pracownicy PWiK w Olecku.

Uchwała intencyjna w sprawie połączenia spółek ma być głosowana na sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Olecku, którą zaplanowano na poniedziałek 30 marca. NSZZ „Solidarność” przy PWiK w Olecku wystosowała w tej sprawie petycję do radnych.


"W związku z planowanym połączeniem czterech spółek komunalnych gminy Olecko pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. pragną przedstawić Szanownym Radnym Miejskim swoje obawy. Występujemy z tym pismem w pełnym zrozumieniu dla działań Burmistrza Olecka, który przedstawił plan działania i szeroką perspektywę problemów i zadań własnych gminy. Jednak w widzimy luki w dotychczasowej formie planu połączenia spółek.

Zgodnie z przedstawioną na dotychczasowych spotkaniach formą i planem łączenia spółek Pan Burmistrz Karol Sobczak wysunął argument, który zdeterminował jego decyzję. Argumentem tym jest zapewnienie odpowiednich środków finansowych na wypełnianie zadań własnych gminy. Do zadań, o których mowa nalezą:
1. zaopatrzenie w wodę, odbiór i oczyszczanie ścieków,
2. gospodarka odpadowa,
3. utrzymanie porządku i czystości w gminie, utrzymanie dróg należących do gminy,
4. zaopatrzenie w ciepło,
5. budowa i utrzymanie mieszkaniowego budownictwa komunalnego,
Jak do tej pory zadania te wykonują 4 spółki gminne.

Intencje i plany połączenia spółek, przekazane na spotkaniach z pracownikami PWiK Sp. z o.o. jako główny argument przytaczają ogólnikowe stwierdzenia, nie podparte nawet drobnymi analizami finansowymi. Głównym elementem wyrażanym przez Pana Burmistrza jest oszczędność na kosztach kadry zarządzającej i menadżerskiej , rad nadzorczych. Trudno z tym polemizować na tym etapie jak dotychczas nie przedstawiono konkretnej struktury. Kto, może nie osobowo, będzie głównym zarządzającym ilu będzie członków rady nadzorczej, ilu będzie kierowników czy dyrektorów poszczególnych działów? Bez określenia struktury taki argument nie może być poddany poważnej dyskusji.

Drugim poważnym i naszym zdaniem o wiele ważniejszym argumentem jest łączenie kapitału spółek w aspekcie wzmocnienia spółek o słabszej kondycji finansowej kosztem PWiK Sp. z o.o.. Rozumiemy, że gmina ma obowiązki ustawowe i musi je realizować ale środki finansowe PWiK Sp. z o. o. nie mogą być użyte w innym celu niż zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków. Zabrania tego ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Rozumiemy potrzebę prowadzenia inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i pozostałych działach. Jesteśmy do takich inwestycji przygotowani i ciągle pracujemy nad planem dużego projektu na perspektywę budżetową UE 2020-2027. Przewidujemy inwestycję w zakresie rozbudowy i modernizacji stacji uzdatniania wody w Olecku, oczyszczalni ścieków w Olecku, sieci kanalizacji sanitarnej, zakupu specjalistycznego pojazdu do czyszczenia kanalizacji deszczowej. W ramach rozbudowy oczyszczalni przewidujemy niezbędną infrastrukturę do wstępnego przetwarzania zanieczyszczeń z kanalizacji deszczowej. Potrzeby inwestycyjne w samej PWiK szacujemy na podstawie już wykonanych projektów budowlanych i kosztorysów inwestorskich na ok. 15 mln zł netto.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń w pozyskiwaniu i wdrażaniu projektów inwestycyjnych realizowanych z powodzeniem w latach 2004 - 2012 jesteśmy świadomi, że zabezpieczenie środków własnych na zabezpieczenie wkładu własnego może pochodzić w większości z kredytów i pożyczek. Udział własny w działaniach wodno-ściekowych to ok. 40 - 50 % kwalifikowanych kosztów inwestycyjnych. Czyli kwot netto.

Zdaniem Pana Burmistrza kapitał PWIK Sp. z o.o. o wartości ok. 35 mln może być gwarancją zabezpieczeń dla pożyczek i kredytów na działania inwestycyjne innych spółek np.: budowę mieszkań komunalnych, sieci ciepłowniczych, wyposażenia w sprzęt do odbioru śmieci, sprzątania ulic.

Z naszych doświadczeń z prowadzonych inwestycji w latach 2004 - 2012 o wartości ok. 24 mln netto, ok. 29 mln brutto wynika, że do zabezpieczeń pożyczek i kredytów banki i fundusze takie jak: NFOŚiGW, WFOŚiGW, BOŚ nie brały pod uwagę zabezpieczeń w postaci obiektów infrastrukturalnych, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, sieci wod – kan. W całości majątku PWiK jako potencjalne zabezpieczenie może zostać użyte ok. 5 – 7 %. W przypadku posłużenia się majątkiem PWiK do zabezpieczeń innych działań inwestycyjnych Spółka nie będzie mogła zrealizowań własnych zadań z uwagi na brak środków własnych.

Pragniemy zapewnić Szanowną Radę o pełnej mobilizacji do realizacji stawianych przed Spółką zadań. Jesteśmy świadomi, że gmina ma wiele obowiązków narzucanych przez władze krajowe zadań. Z doświadczeń wielobranżowych firm komunalnych w innych miastach np. Węgorzewie, Grajewie, Bielsku Podlaskim, Dąbrowie Białostockiej wiemy, że połączone w jeden organizm są mniej wydolne, zarówno finansowo jak i kadrowo.

Pragniemy przypomnieć, że infrastruktura miejska w Olecku już była zarządzana w sposób zcentralizowany w latach 70-80 XX wieku. Po podziale branżowym wielkiej firmy PGKiM w roku 1992 PEC, PGK i PWiK startowały z podobnego poziomu. PEC i PGK były firmami z większym kapitałem i potencjałem technicznym ale nie wykorzystywały szans do rozwoju. Ponowne połączenie spółek nie poprawi poziomu technicznego, organizacyjnego i finansowego spółek PEC, PGK i TBS. Jedynym efektem będzie obniżenie możliwości inwestycyjnych PWiK Sp. z o.o. przez uwięzienie i tak niewielkiego kapitału inwestycyjnego, obniżenie morale pracowników, odpływ specjalistów.

Jeszcze raz prosimy Szanowna Radę o wnikliwe rozpatrzenie sprawy jednocześnie pragniemy zapewnić o konstruktywnej współpracy z Radą i Panem Burmistrzem Olecka na temat rozwoju naszej gminy."


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Irena #2898062 | 83.6.*.* 1 kwi 2020 18:11

  Nie ma takiej kasy której Henio nie przytuli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aktywistka ZSMP #2897285 | 83.6.*.* 31 mar 2020 18:59

  i jak chłop capnął za coś tam, to nie było afery, a teraz to chłopy ze strachu przed molestowaniem nawet palcem nie tkną, co za czasy

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. no bo... #2897168 | 91.233.*.* 31 mar 2020 16:11

   czy nie były spokojniejsze czasy?,nie było tyle starych rupieci jeżdżących po ulicach,pomarańcze smakowały inaczej,były prawdziwe 4 pory roku,teraz stokrotki kwitły przez całą zimę,której nie było.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. aktywistka ZSMP #2897057 | 83.6.*.* 31 mar 2020 13:43

   kiedys to i wódeczka była smaczniejsza, i kawa raz na dwa miesiące, i pomarańcze na święta, i te stanie po kilka godzin w kolejce - ile to rzeczy mozna sie było dowiedzieć. szkoda, dobre były czasy

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. do Janka emeryta... #2896402 | 91.233.*.* 30 mar 2020 14:53

    prawda Janku,kiedyś to były czasy /1974 i dalej/ pracowało się super w PGKiM/atmosfera super,Pani Dyrektor też,słoneczko świeciło,było czysto w mieście,pozostały wspomnienia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (27)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages