Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Burmistrz Olecka za zmianą terminu wyborów Prezydenta RP

2020-03-30 10:56:42 (ost. akt: 2020-03-30 20:58:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Burmistrz Olecka Karol Sobczak wydał oświadczenie, że przygotowanie i przeprowadzenie wyborów w sytuacji epidemii wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Zapowiedział, że nie podpisze dokumentów wyborczych i będzie wnioskował o przesunięcie terminu wyborów Prezydenta RP.

- Znajdujemy się w sytuacji, kiedy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są odpowiedzialni za przygotowanie wyborów Prezydenta RP 2020. Podjąłem decyzję, że w obecnej sytuacji, gdy koronawirus rozprzestrzenia się z dnia na dzień, nie podpiszę dokumentów wyborczych. Każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnych osobach zakażonych, o kolejnych przypadkach umieralności. W sytuacji, kiedy mam podjąć decyzję i być odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gminy Olecko, będąc również odpowiedzialnym za prawidłowe przeprowadzenie wyborów na Prezydenta RP, nie mogę takich dokumentów podpisać. Nie mogę swoim podpisem honorować i brać odpowiedzialności ze ewentualny brak zabezpieczenia zdrowia, być może nawet życia mieszkańców gminy Olecko - oświadczył burmistrz Karol Sobczak.

- Obecne przepisy, które w tej chwili funkcjonują, są nawet sprzeczne z ideą wyborów. Jeżeli sobie przypomnimy ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19, na podstawie której wydałem zarządzenie w sprawie rozwiązań mających na celu przeciwdziałania w rozprzestrzenianiu się wirusa Cowid -19 na terenie gminy Olecko, i w tej sytuacji prawnej przeprowadzenie wyborów na prezydenta jest z tym sprzeczne. Nie podejmę takiej decyzji. Dość powiedzieć, że tu nie tylko chodzi o zdrowie naszych mieszkańców, ale również nie jestem w stanie zabezpieczyć bezpieczeństwa i zdrowia dla członków poszczególnych komisji wyborczych. Wystarczy powiedzieć, że w komisjach jest około 200 członków z poszczególnych obwodów. W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie przeprowadzić szkolenia, by wybory przebiegły rzeczywiście sprawnie i ich wyniki nie podlegały później żadnym obiekcjom. Reasumując, podjąłem decyzję, że nie podpisze dokumentów wyborczych i taką informację zamierzam przesłać Wojewódzkiemu Komisarzowi Wyborczemu, pani marszałek Sejmu oraz panu premierowi - dodaje w swoim oświadczeniu burmistrz Olecka.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Poprawka 177 zmienia zasady wyborów
Sejm przyjął w sobotę nad ranem pakiet antykryzysowy, a razem z nim poprawkę 177, która zmienia przepisy kodeksu wyborczego. Przegłosowali go zasypiający nad tabletami posłowie, bo głosowanie było zdalne. Teraz krytykują za nią rząd.

Boją się zarazy, ale handlują
Gdyby nie maseczki u części klientów i rękawiczki u sprzedawców, handlowy piątek na olsztyńskim targu przy ul. Grunwaldzkiej wyglądałby jak sprzed koronawirusa. Nawet minister rolnictwa prosi samorządowców, by bazary były nadal otwarte.

Maria Danielewicz, Przewodnicząca ORPiPDziękuję wszystkim za pomoc
Trudna jest sytuacja pielęgniarek pracujących w domowej opiece — mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. acha... #2897661 | 91.233.*.* 1 kwi 2020 10:29

  brawo ty.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jak patrze na główne zdjęcie #2897276 | 83.6.*.* 31 mar 2020 18:50

   Czym różni się burmistrz od przewodniczącego?Burmistrz siedzi na stołku i pilnuje interesu.A przewodniczący? Siedzi na interesie i pilnuje stołka.

   Ocena komentarza: warty uwagi (47) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. klon #2897273 | 83.6.*.* 31 mar 2020 18:49

   To gest nic nieznaczący, bo i tak taki burmistrz nie ma nic do gadania. W sprawach ważnych dla Olecka jak do tej pory (choćby żwirownia), to nie był takim zuchem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (56) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Brawo #2897267 | 91.233.*.* 31 mar 2020 18:39

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Coolwiek b y nie mówić ale tym razem karol zachował się jak trzeba. Karol POPIERAM. Obecny czas to nie czas na wybory. Nalezy je przełozyć. Duda moim zdaniem i tak ma wygrana w kieszeni bo PIS ma najwiekszy elektorat ale nie mozna z jednej strony wprowadzac ogramiczenia obywatelskie ( w pełni uzasadnione) a z drugiej robic głupa z ludzi i gonic na wybory. Wybory wirtualne? przeciez to parodia i pole popisu do fałszerstwa. takie wybory sa z gruntu niewazne. Nikt władzy dla PIS inie odb iera a sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga aby ekipa rzadząca sie nie zmieniała do chwili unormowania sytuacji. Nie czas obecnie na walke wyborczą i KOSZTA WYBORÓW bo pieniądze sa potrzebne na walkę z epidemia. A braki są. BRAWO KAROL

  4. fff #2897014 | 37.248.*.* 31 mar 2020 13:22

   o patrzta ludziska Karol bedzie wnioskował jak by jego ktokolwiek słuchał, ma tyle do gadania co żyd za okupacji.On myśli ,ze on wazniejszy od Kaczyńskiego .Sie zobaczy karolku jak bedzie w maju, to rząd zdecyduje co bedzie z wyborami.Dla mnie emeryta i ojca 6 dzieci Duda jest najlepszy i niech wybory bedą za 5 lat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (56)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages