środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Szykuje się kolejna sesja nadzwyczajna RM w Olecku

2020-04-24 00:30:45 (ost. akt: 2020-04-24 08:28:32)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Przed tygodniem zabrakło jednego głosu, aby zlikwidować Szkołę Podstawową w Kijewie. Burmistrz nie daje za wygraną i zachęca do zwołania sesji i ponownego głosowania uchwały w tej sprawie.

Wczoraj (23.04) do przewodniczącego Rady Miejskiej w Olecku trafiło pismo, w którym burmistrz Karol Sobczak informuje, iż w związku z licznymi zapytaniami oraz niepokojem środowiska nauczycieli i związków zawodowych dotyczących powodów i skutków niepodjęcia przez radę uchwały w sprawie likwidacji SP w Kijewie, zachęca do dialogu z tymi środowiskami i ponownego pochylenia się nad tą uchwałą.

Jednocześnie burmistrz Sobczak dodaje, że uchwała w sprawie likwidacji szkoły powinna zostać podjęta do 30 kwietnia, aby możliwe było dopełnienie wszystkich obowiązków nałożonych na dyrektora szkoły oraz organ prowadzący zgodnie z zapisami prawa oświatowego.

Przypomnijmy, że przed tygodniem za likwidacją szkoły w Kijewie z dniem 31 sierpnia 2020 roku zagłosowało 9 radnych i tyle samo było przeciwko, co oznacza że uchwała nie została podjęta. Troje radnych wstrzymało się od głosu.

Obecnie w SP w Kijewie uczy się 7 uczniów klasy III i 17 uczniów klasy VIII. Działa też Zespół Wychowania Przedszkolnego do którego uczęszcza 13 dzieci, ale ma nadal funkcjonować w SP w Kijewie.

Pozytywną opinię w sprawie likwidacji SP w Kijewie wydał warmińsko-mazurski kurator oświaty, który przyznał, że czynnik demograficzny, którego konsekwencją jest mała liczba uczniów, jest wystarczającą przesłanką przemawiającą za likwidacją placówki. Jednocześnie wytknął, że szkoła w Kijewie nie posiada wystarczającego zaplecza sportowego i wystarczających osiągnięć dydaktycznych, w przeciwieństwie do oddalonej o 6 km SP w Gąskach, gdzie miały trafić dzieci z Kijewa.

Pozytywną opinię wydał także Zarząd Oddziału ZNP w Olecku, ale z sugestią, aby nauczycielom z Kijewa zostały zaproponowane nowe miejsca pracy w innych placówkach oświatowych gminy Olecko.

Natomiast negatywne opinie wydali Zarząd Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych.
„Solidarność” zarzuciła, że w projekcie uchwały nie ma zapisów dotyczących zatrudnienia nauczycieli likwidowanej szkoły. Związkowcy podkreślili też, że skoro utrzymanie szkoły w obecnym stanie nie jest ekonomiczne, to tym bardziej utrzymanie budynku dla jednego oddziału przedszkolnego wydaje się nieoszczędne.
Z kolei Zarząd Wojewódzki FZZ w Olsztynie przekonywał, że interes społeczny uczniów, rodziców oraz nauczycieli zatrudnionych w tej placówce jest znacznie ważniejszy, niż względy ekonomiczne przemawiające za likwidacją szkoły. Jednocześnie zasugerował, aby decyzję o likwidacji szkoły zastąpić programem naprawczym i dać np. możliwość połączenia jej z inną szkołą, redukując w ten sposób koszty związane z zarządzaniem i obsługą administracyjną.

Więcej na ten temat piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Olecka.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (24 kwietnia) wydaniu m.in.

Poczta chce dostać wyborców
Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców. To poczta ma zająć się przeprowadzeniem w maju wyborów prezydenckich.

Na rodzinę chorego wylał się hejt
Jakub Krasowski wrócił z Londynu do rodzinnego Pozezdrza pod Giżyckiem. Okazało się, że jest zarażony koronawirusem, a chorobę przechodzi bezobjawowo. Kwarantanny nie spędzał w domu rodzinnym i nie zaraził rodziców. Ale na jego bliskich wylała się fala hejtu.

Jak samorządy pomagają przedsiębiorcom?
Jeden dzień zamrożenia gospodarki to 7-8 miliardów złotych strat. To się przekłada na znikanie miejsc pracy, brak dochodów w rodzinach, coraz trudniejszą sytuację firm, które stoją, bo nie mają klientów, nie mogą pracować. Jak lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom?

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. radon #2913651 | 83.6.*.* 29 kwi 2020 22:38

  Rolę firmy sprzątającej spełnią olecczanie przy następnych wyborach i zrobią porządek z nieudacznikami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2913554 | 91.233.*.* 29 kwi 2020 19:32

  czy ktoś z firmy sprzątającej w spoldzielni mieszkaniowej sprawdza jakość wykonywanej pracy przez swoich pracownikow?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. gumka #2913004 | 91.233.*.* 28 kwi 2020 19:48

   spoldzielnia mieszkaniowa zostala wygumkowana?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Do suma sumarow #2912910 | 217.228.*.* 28 kwi 2020 16:38

    Chlopulki od arealow byli wyuczaoni. To taka subtelna roznica:)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. spokój #2912798 | 83.6.*.* 28 kwi 2020 12:40

     I czego rżysz? Najwięcej wybitnych samorządowców to wuefiści. Radni też.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (74)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages