Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Będzie drugie podejście do likwidacji szkoły

2020-05-08 15:00:00 (ost. akt: 2020-05-08 16:23:17)

Autor zdjęcia: Archiwum GO w Olecku

Przed trzema tygodniami zabrakło jednego głosu, aby zlikwidować Szkołę Podstawową w Kijewie. Teraz okazuje się, że będzie kolejna próba. Na wtorek 12 maja została zwołana sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Olecku w tej sprawie. .

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olecku jedną z bardziej „gorących” uchwał była likwidacja Szkoły Podstawowej w Kijewie, w której w obecnym roku szkolnym w dwóch klasach uczy się zaledwie 24 uczniów.

Ze względów demograficznych oraz wysokie koszty utrzymania burmistrz Karol Sobczak chciał z dniem 31 sierpnia zlikwidować tę placówkę (pozostałby w niej jedynie Zespół Wychowania Przedszkolnego, do którego uczęszcza 13 dzieci). Jednak radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie.

Za uchwałą głosowało 9 z nich, przeciwko było również 9, a troje wstrzymało się od głosu.

Taki wynik głosowania najbardziej ucieszył mieszkańców Kijewa, którzy od kilku lata walczą o utrzymanie szkoły. Niestety, ich radość może okazać się przedwczesna, gdyż na wtorek 12 maja została zwołana sesja nadzwyczajna RM w Olecku. Radni mają ponownie zająć się uchwałą w sprawie likwidacji SP w Kijewie.

Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Kijewie Katarzyna Piekielniak przyznaje że wcale nie jest zaskoczona kolejną próbą likwidacji szkoły.

— Wiedziałam, że burmistrz nie odpuści, ale jeśli chodzi o niego, to już mnie nic nie zdziwi — przyznaje Katarzyna Piekielniak. — Nie daje za wygraną, ale my też nie zamierzamy rezygnować i swoimi sposobami nadal walczymy. Wyciągamy swoje drugie "działa" i zobaczymy co to będzie. Wiadomość o kolejnej próbie głosowania uchwały nawet nie tak nas oburzyła, jak wizyta burmistrza w domach kilku rodziców uczniów po sesji i zniechęcanie ich do posłania dzieci do szkoły w Kijewie. To podziałało jak płachta na byka i obróciło się przeciwko burmistrzowi. Wyciągnęliśmy swoje „ciemne moce” i zaczynamy działać, bo burmistrz nie umie się pogodzić z przegraną i przyznać, że nie miał racji, ale tak zachowuje się nie tylko w tym w przypadku. Z tego co wiem, to nie ma żadnych podstaw prawnych do zwołania sesji nadzwyczajnej. Nie ma tak, że burmistrz każe, a sługa robi. Powód do zwołania takiej sesji musi być konkretny, a nie powracanie do tej samej uchwały, która nic nie wnosi. Dla nas praktycznie nie jest ważne czy dojdzie do sesji, bo podjęliśmy inne kroki, o których na razie nie chcę mówić, aby burmistrza nie pozbawić niespodzianki.

Przypomnimy, że pozytywną opinię w sprawie likwidacji SP w Kijewie wydał warmińsko-mazurski kurator oświaty.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (8 maja) wydaniu m.in.

Plakat promujący zbiórkę na potrzeby powstańcówEgzamin z dobroci i motywacji
Po raz kolejny dr Szymon Żyliński poprosił swoich studentów, żeby swoją wiedzę o nowych mediach wykorzystali w praktyce. Ci natychmiast przystąpili do działania, które może zmienić nie tylko średnią ich ocen, ale i czyjeś życie. Pomóc możemy wszyscy.

Zabrzmiał tylko jeden salut
Koniec wojny w maju 1945 roku miał zupełnie inny wymiar w Berlinie, Moskwie, Warszawie, Olsztynie. Tu ludzie, choć czuli ulgę, czuli też strach i niepokój. O końcu wojny w maju 1945 roku i pierwszych powojennych miesiącach mówi historyk Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego w Olsztynie.

Marta JaworskaMarta, wracaj do biegu życia!
Marta Jaworska od lat angażuje się w akcje charytatywne i wolontariat. Wszyscy znają ją jako dziewczynę o wielkim sercu. Tym razem to ona potrzebowała pomocy i znalazła ją między innymi wśród przyjaciół z Elbląga.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starszy #2924838 | 83.31.*.* 24 maj 2020 07:08

  Po PIS- OWSKU , w nocy i aż do skutku .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. drugie podejście #2918942 | 83.6.*.* 11 maj 2020 09:57

  nie wyszło od przodu, to zalotnik bierze się od tyłu :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. do kupcowej #2918849 | 31.0.*.* 10 maj 2020 23:07

   Olszewski jako radny kompromituje się na całej linii. Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Szkoła musi być zlikwidowana, ponieważ nie ma w niej odpowiedniej ilości dzieci. A budynki powinny zostać sprzedane. Prywatna osoba zapewne zadba o nie. A gmina otrzyma dodatkowe pieniądze i jeszcze w przyszłości dostanie kasę od podatku za nieruchomość.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kupcowa #2918789 | 83.6.*.* 10 maj 2020 20:41

    Kupiec, masz wyjątkowo ch.... pamięć i nie chrzań głupot o byłym burmistrzu. Mam nadzieję, że obecni radni nie dali sie złamać Sobczakowi i zagłosują zgodnie z własnym sumieniem. Jakie będą dalsze losy budynku i nieruchomości? Czy Sobczak daje gwarancje, że nie przejdzie to w prywatne ręce? Niech publicznie to powie!

    Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. kupiec #2918767 | 31.0.*.* 10 maj 2020 19:56

    Jak mnie pamięć nie myli to były burmistrz Olszewski dążył do likwidacji tej szkoły, a ostatnio nie poparł propozycji obecnego burmistrza. Czyste kabotyństwo panie radny Olszewski.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (53)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages