Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

8 mln zł na modernizację Teatru AGT w Olecku

2020-05-09 09:00:00 (ost. akt: 2020-05-09 10:57:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Sala Teatru AGT w Olecku stanie się obiektem kulturalnym na miarę XXI wieku. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Radosław Skrodzki podpisał umowę na dofinansowanie modernizacji legendarnego obiektu. Inwestycja będzie kosztowała ponad 7,9 mln zł.


Dyrektor Skrodzki podpisał umowę na ponad 6,72 mln zł unijnego dofinansowania na przebudowę budynku, w którym mieści się sala Teatru AGT przy ul. Partyzantów. Inwestycja wraz z zakupem wyposażenia będzie kosztowała 7,9 mln zł.

Budynek teatru zmieni swój kształt. W miejscu istniejącej obecnie wiaty i schodów betonowych powstanie nowy budynek z głównym wejściem do całego obiektu. Sama sala powiększy się i zostanie podwyższona, usprawnione zostaną ciągi komunikacyjne, powstanie małe foyer oraz przestrzeń wystawiennicza, która pozwoli na prezentacje widoczne także z zewnątrz budynku. Warto wspomnieć, że autorami projektu są Iwona i Cezary Gierszewscy, architekci z Olecka. Dotacja obejmuje także wyposażenie obiektu w niezbędny i nowoczesny sprzęt techniczny: oświetleniowy i nagłośnieniowy. Planowane jest zagospodarowanie przestrzeni wokół teatru.

Budynek teatru AGT ma ciekawą historię. Jest to faktycznie zespół kilku budynków z których jako pierwszy, bo w 1904 roku zbudowano budynek browaru składający się z trzykondygnacyjnej wieży suszarni chmielu zwieńczonej latarnią i sąsiadującego z nią podpiwniczonego budynku. Pod koniec lat 70. XX w. budynek nadbudowano, adaptując całość na budynek hotelowy na zlecenie Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Olecku. Później obiekt zmienił właściciela i przeznaczenie, co w 1984 roku zaowocowało jego rozbudową o salę teatralną AGT, która jeszcze pod koniec lat 90. budziła podziw oraz zazdrość w całej teatralnej Polsce. Na jej deskach grały teatry amatorskie z Olecka oraz goście z całego kraju: Akademia Teatralna z Warszawy, Polski Teatr Tańca, Porywacze Ciał i Strefa Ciszy z Poznania, Grupa Chwilowa z Lublina, a także zespoły z zagranicy. Czas nie stoi jednak w miejscu i lata świetności stały się przeszłością. Obiekt bezwzględnie wymagał radykalnej przebudowy.

Natomiast już trwa intensywny remont prawego skrzydła budynku ROK, który m.in. zakłada wykonanie pracowni muzycznej wraz z reżyserką do nagrywania dźwięku, w tym zakup m.in.: mikrofonów, kabli, komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem do rejestracji dźwięku, monitorów, odsłuchów, systemu wygłuszenia, remont garderoby dla artystów, toalet, klatki schodowej oraz sali wystawienniczej (Galeria im. A. Legusa) z funkcją konferencyjną. Zaplanowano również zakup: nagłośnienia, oświetlenia wystawienniczego, paneli zaciemniających na okna, ekranu zwijanego, projektora oraz wyposażenia Oleckiej Izby Historycznej (gabloty multimedialne, audio przewodniki).

— Kilka lat temu przeszliśmy na kino 3D i wyremontowaliśmy hol, który jest estetyczny i nowoczesny, natomiast prawe skrzydło budynku wyraźnie odstawało w wyglądzie — mówi Radosław Skrodzki, dyrektor ROK w Olecku. – Udało się pozyskać dofinansowanie, które pozwoli na wykonamy remontu i doposażenia budynku. Myślę, że dzięki temu stanie się naszą wizytówką, tak samo jak i budynek Teatru AGT, który bardzo pomoże nam w działalności kulturalnej. Powstanie w nim piękna sala koncertowo – teatralna i już nie będziemy musieli rezygnować z seansów kinowych, bo wiele imprez przeniesie się do wyremontowanej sali wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt oświetleniowy i dźwiękowy. Również architektonicznie będzie to piękny budynek z zagospodarowanym terenem wokół niego.

Projekt transgraniczny zakłada też wymianę młodzieży i warsztaty artystyczne, których efektem ma być nowe wydarzenie kulturalne „Czar Północy”, podczas którego zaprezentują się gwiazdy polskiej i rosyjskiej sceny muzycznej. Całość będzie kosztowała prawie 800 tys. zł, w tym koszt samego remontu wynosi 206 tys. zł. ZM

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (09-10 maja) wydaniu m.in.

Trudniej jest się lubić, niż kochać
Dla wielu małżeństw okres izolacji związanej z epidemią to często czas nieporozumień i konfliktów. Czy efektem tych sytuacji będzie wzrost liczby rozwodów? Czy może warto zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić, czy problem nie tkwi jednak w nas samych?

Nagrali hymn pandemii
Muzycy z Warmii i Mazur dołączyli do spektakularnego projektu Adama Sztaby. Dzięki połączonym siłom ponad 700 osób wybrzmiał utwór „Co mi Panie dasz”. I okazało się, że właśnie tekst tego utworu wyśpiewany przez polskie gwiazdy, był dla wielu tymi słowami, które „ukołysały duszę”, a kto wie, może i przyszłość? Przynajmniej tę najbliższą...

Dlaczego lubimy złe wiadomości?
W Japonii zakwitły drzewa wiśniowe. Pewien filantrop otworzył kolejną fundację dobroczynną. W Olsztynie otwarto nową szkołę… Kogo to interesuje? Śpieszę z odpowiedzą — nikogo. Co innego, gdy gdzieś wybucha pożar, dochodzi do wypadku drogowego czy jest jakiś skandal.

Bez angielskiego zwiedził 45 krajów
Na co dzień zajmuje się innowacjami w rolnictwie, a wolnych chwilach jeździ w nieznane. Miłość do podróży zaszczepiła w nim babcia. Sebastian Waśkowicz przed wyjazdem nastawia się, że będzie "ciężko", bowiem woli pozytywne zaskoczenie od rozczarowań.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. P.R. #2919477 | 5.173.*.* 12 maj 2020 13:47

  Już słuchać nie można ile to pani a. m. Projektów napisała. Jednak najlepszy to na boisko szkoły nr 2 . Można samemu ocenić . A w Olecku co by się nie działo to zawsze jakieś skomlenia słychać. Żałosne

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. władcy Mordoru #2919192 | 83.6.*.* 11 maj 2020 21:10

   weszli na gotowe, zobaczymy, co sami zrobią, bo drugi rok mija, a wtopa wtope pogania

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pan Sobczak i pani Wieloch nie mają nic wspól #2919100 | 77.46.*.* 11 maj 2020 16:35

   Poniżej tekst GO z 9 września 2017 roku. „W Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbyło się „Spotkanie Kultura”. Jego uczestnicy mogli zapoznać się z planami przebudowy i modernizacji amfiteatru nad jeziorem oraz Teatru AGT. „Spotkanie Kultura” miało na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców gminy Olecko w działania na rzecz rozwoju kultury oraz współtworzenie oferty kulturalnej na bazie zmodernizowanej infrastruktury. Niestety, frekwencja nie była zbyt wysoka. Najwyraźniej zabrakło tych, którzy zazwyczaj ograniczają się do narzekania, że Olecku nic się nie dzieje. - Trochę żałuję, że jest nas tak mało, choć cieszę się, że widzę tylu znajomych, z którymi mam okazję porozmawiać na tematy oleckiej kultury niemal w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Nie ukrywam jednak, że bardzo zależało mi na uwagach i spostrzeżeniach ludzi, z którymi na co dzień nie mam możliwości rozmowy, po prostu na opiniach z zewnątrz, na świeżości spojrzenia na olecką kulturę – przyznaje Radosław Skrodzki, dyrektor ROK w Olecku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (39) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. pan Sobczak i pani Wieloch nie mają nic wspól #2919099 | 77.46.*.* 11 maj 2020 16:34

   Spotkanie prowadziła Aneta Milczarek, kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Olecku, która poinformowała, że Urząd Marszałkowski w Olsztynie ogłosił nabór wniosków na konkurs dotyczący m.in. rozbudowy i modernizacji instytucji kultury. Do podziału jest jednak tylko 38,4 mln zł. - Dotychczas gmina Olecko dużo środków zainwestowała w bazę sportową, dzięki temu dzisiaj możemy się poszczycić bardzo dobrą infrastrukturą, ale niejako z tyłu została infrastruktura kulturalna. Było to spowodowane tym, że na ten cel były kierowane środki z poprzedniego okresu finansowania unijnego. Teraz zamierzamy zmodernizować dwa obiekty kulturalne - amfiteatr nad jeziorem oraz budynek Teatru AGT przy ul. Partyzantów. Warunkiem jest pozyskanie środków zewnętrznych na sfinansowanie tych dwóch ważnych projektów - mówi kierownik Aneta Milczarek. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z planami przebudowy i modernizacji amfiteatru nad jeziorem (wartość projektu nie może przekroczyć 4 mln zł) oraz Teatru AGT (wartość projektu nie może przekroczyć 9 mln zł). Obecni na spotkaniu architekci Iwona i Cezary Gierszewscy przedstawili koncepcję przebudowy i modernizacji obu obiektów. Amfiteatr został zaplanowany na 1146 miejsc siedzących i będzie miał dwie sceny wykorzystywane w zależności od rodzaju imprezy. Dyskusja dotyczyła m.in. możliwości wykorzystania obu obiektów po modernizacji oraz możliwości i pomysłów na rozszerzenie dotychczasowej oferty kulturalnej. Jedną z propozycji jest organizacja 3-dniowego Olecko Active Festiwal, który miałby połączyć aktywny wypoczynek z ofertą muzyczną i artystyczną. Propozycje do kalendarza imprez można też zgłaszać do Anety Milczarek (UM w Olecku, pokój nr 6) oraz drogą elektroniczną na adres a.milczarek@olecko.eu”

   Ocena komentarza: warty uwagi (34) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Koneserka #2919056 | 91.233.*.* 11 maj 2020 14:21

   Czy projektant pomyślał o trwałym zabezpieczeniu dzieł sztuki znajdujących się na zewnętrznych ścianach AGT? Przecież to niepowtarzalne świadectwo naszej oleckiej kultury warte zachowania dla potomności. Za jakieś tysiąc lat archeolodzy będą zdumieni poziomem naszej cywilizacji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages