środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Spółdzielnia kontra PEC w Olecku. Konflikt przybiera na sile

2020-05-14 08:30:00 (ost. akt: 2020-05-14 08:29:33)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nasila się konflikt pomiędzy zarządami Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Spółdzielni Mieszkaniowej. Zarząd SM w Olecku wydał w tej sprawie oświadczenie.

W związku z informacjami zamieszczanymi na portalach społecznościowych /facebooku/ przez prezesa PEC w Olecku i Burmistrza Olecka, kolportowanymi przez niektórych radnych z klubu Olecko Nasze Miasto, Rada Nadzorcza i Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Olecku składają następujące oświadczenie.

Nieprawdą jest, jakoby doszło do uzgodnienia trasy przebiegu planowanej inwestycji przez tereny Spółdzielni Mieszkaniowej. Jeżeli ktokolwiek składał takie deklaracje, czynił to bez zgody i wiedzy organu ustawowo uprawnionego w tej sprawie, jakim jest Rada Nadzorcza Spółdzielni. Członkowie Zarządu nie składali w tej kwestii oświadczeń woli w imieniu Spółdzielni.
Nieprawdą jest również, że Spółdzielnia nie zamierza korzystać z Odnawialnych Źródeł Energii. Wielokrotnie Zarząd i Rada Nadzorcza na swoich posiedzeniach zajmowali się tym tematem. Na ich wniosek Walne Zgromadzenie Członków w czerwcu 2019 r. podjęło uchwałę w sprawie kierunków działalności Spółdzielni na 2020 rok i lata następne, która określa podjęcie działań zmierzających do wykorzystania OZE w procesie produkcji ciepła w kotłowni własnej.
Na marginesie należy wspomnieć, że w 2017 roku, Spółdzielnia ponad milionowym nakładem zmodernizowała w pełni system odpylania kotłów w swojej kotłowni przy ul. Zyndrama, w wyniku czego znacznie zmniejszono emisję zanieczyszczeń do środowiska a osiągany poziom emisji jest znacznie niższy od obowiązujących norm.

Prezes PEC Olecko pozwala sobie na ocenę działań Spółdzielni w zakresie ciepłownictwa, wysuwając argument, jakoby nowo powstała sieć ciepłownicza nie była korzystna dla mieszkańców. Twierdzenie to jest niezgodne z prawdą. Budowa sieci ciepłowniczej łączącej Osiedle Kościuszki i Batorego miała na celu zmniejszenie kosztów dostawy ciepła dla mieszkańców Spółdzielni. Po kilku miesiącach dostarczania ciepła przez tą sieć, widać że cel został osiągnięty. Odnotowaliśmy znaczne efekty ekonomiczne dla naszych mieszkańców.

Na uwagę zasługuje fakt, że Spółdzielnia rozpoczęła proces inwestycyjny od uzyskania pisemnej zgody właścicieli nieruchomości na których przebiega ciepłociąg, czego nie dopełnił prezes PEC.

Ponadto należy wskazać, że nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu na gruntach miejskich ma swoje umocowanie w przepisach prawnych i dotyczy wielu podmiotów, które umieszczają na nich infrastrukturę techniczną związaną z dostawą mediów dla mieszkańców miast. Spółdzielnia Mieszkaniowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami , za umieszczenie w pasie drogowym wybudowanego ciepłociągu, wnosi do Urzędu Miejskiego w Olecku roczne opłaty w wysokości ok. 7000 zł. Spółdzielnia Mieszkaniowa od kilkudziesięciu lat ustanawia również nieodpłatną służebność na rzecz m.in. miejskich spółek komunalnych, np. PWiK.

Skoro PEC Olecko tak dba o interes mieszkańców korzystających z ciepła dostarczanego przez siebie, jak wytłumaczyć fakt, że energia cieplna produkowana przez PEC jest jedną z droższych w Olecku? Ciepło sprzedawane przez Spółdzielnię jest tańsze o 12,4 - 16 % .

Przypomnieć należy również, że Spółdzielnia od 25 lat dostarcza ciepło do budynku Urzędu Miejskiego przy Placu Wolności 3 w Olecku. Koszt dostawy ciepła na ogrzanie 1 m. kw. tego budynku w 2019 r. wyniósł brutto 3,28 zł. Czy Burmistrz i Radni wiedzą, jaki jest koszt ogrzewania 1 m. kw. budynku biura UM w parku, zaopatrywanego w ciepło przez PEC Olecko?

Rodzi się również pytanie, dlaczego Prezes PEC i Burmistrz nie przedstawili naszych cen sprzedaży ciepła na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej i na październikowej sesji Rady Miejskiej przy ocenie pracy PEC-u w porównaniu z innymi wytwórcami ciepła na terenie naszego miasta? Ceny SM są im znane, bowiem co miesiąc otrzymują faktury za dostawę ciepła.

Zarządy Wspólnot Mieszkaniowych położonych przy Placu Wolności wiele lat temu zwróciły się do Spółdzielni z prośbą o dostarczanie ciepła z naszego źródła. PEC Olecko postawił warunek, że ciepło to może być dostarczane tylko za jego pośrednictwem. Za swoje usługi przesyłowe PEC Olecko pobiera dodatkową opłatę. Średnia cena dostawy ciepła przez Spółdzielnię do wspólnot /łącznie z lokalami użytkowymi/ wynosi 3,28 zł, w wyniku pośrednictwa PEC-u Olecko wzrasta nawet o 52 % osiągając stawki do 5 zł.
Mieszkańcy spółdzielczych budynków położonych po drugiej stronie ulicy Środkowej płacą za centralne ogrzewanie 2,40 – 2,85 zł/m.kw.

Czy takie działanie spółki gminnej, osiągającej od wielu lat spore zyski na sprzedaży ciepła dla mieszkańców naszego miasta są działaniem dla nich korzystnym?

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Olecku podejmując uchwałę przeciwko ustanowieniu służebności przesyłu, kierowała się interesem naszych mieszkańców, mieszkańców wspólnot zaopatrywanych przez nas w ciepło, jak i interesem wszystkich mieszkańców, bowiem budowa ciepłociągu w takim zakresie jaki planuje PEC Olecko, znacznie zwiększy koszty dostawy ciepła zarówno dla mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej, dotychczasowych odbiorców ciepła z SM, jak również spowoduje wzrost kosztów utrzymania biurowca Urzędu Miejskiego. Koszty te pokrywane są między innymi z naszych podatków.

Naszym zdaniem zastanowienia wymaga fakt, czy w obliczu zbliżającego się kryzysu gospodarczego, w dobie przestojów produkcyjnych planowanego, jedynego wytwórcy ciepła na potrzeby PEC-u, opracowana koncepcja zaopatrzenia Olecka w ciepło, zapewni w przyszłości bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom naszego miasta?

Zadajemy sobie pytanie: czy działania Burmistrza i Prezesa PEC mają na celu wyeliminowanie Spółdzielni jako niewygodnego konkurenta oraz wprowadzenie monopolu PEC Olecko na oleckim rynku sprzedaży ciepła? Działania te są sprzeczne z zapisami Prawa Energetycznego.

Medialne ataki na Spółdzielnię Mieszkaniową w Olecku ze strony Prezesa PEC powielane przez Burmistrza mają naszym zdaniem, bezpośredni związek z tym, że Spółdzielnia skorzystała z przysługującego jej prawa wniesienia sprzeciwu od decyzji Burmistrza Olecka do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji na spółdzielczych terenach, bez zgody i wiedzy Spółdzielni.

Przewodniczący Rady Nadzorczej
SM w Olecku
Konstanty Dzienisiewicz

Zarząd SM w Olecku
Mirosława Kozłowska Tadeusz DzieszkiewiczCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (14 maja) wydaniu m.in.

Będą nowe fotoradary
Na ulicach niebawem pojawią się nowe fotoradary i kamery do wyłapywania kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Przybędzie też nieoznakowanych pojazdów z rejestratorami.

Wreszcie pójdziemy do fryzjera!
Od 18 maja będziemy mogli już pójść do fryzjera, kosmetyczki czy restauracji. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj trzeci etap znoszenia obostrzeń. Tymczasem niektórzy przedsiębiorcy rozważają pozwy o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Wiemy, jak wygrać z wirusem
O tym, czy i jak Warmia i Mazury są przygotowane na dalszą walkę z zagrożeniem epidemiologicznym, czy przestrzegamy zakazów i kto jest bohaterem tego czasu, rozmawiamy z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (93) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tego ci nie mówią #2932540 | 83.6.*.* 11 cze 2020 17:52

  https://mazuremigrant.blogspot.com/2020/ 06/zadzwoni-do-mnie-ktosprzedstawiajacy. html

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bo taka prawda #2925057 | 195.136.*.* 24 maj 2020 20:12

  Czy PEC rozliczył już sezon grzewczy, czy zwrócił lokatorom nadpłaty? Spółdzielnia już to zrobiła i jest lepiej niż w roku ubiegłym, nadpłata i w co i cw.Czynsz za czerwiec i połowę lipca z głowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. A... #2923589 | 91.233.*.* 20 maj 2020 21:19

   TAKI BUC Z AL.ZWYCIESTWA ZAMIAST ISC PO KLUCZ OD SMIETNIKA TO WCISKAL PAPIERY PRZEZ SZCZELINE MIEDZY SIATKA A OBUDOWA,WIEKSZY GABARYT ZOSTAWIL NA ZIEMI,WSTYD! KIEDY LUDZIE NAUCZA SIE KULTURY?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #2923220 | 37.47.*.* 20 maj 2020 08:20

   Dużo się dzieje.Urząd Miasta wysłał już trzykrotnie do 98 zainteresowanych "Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego" w tym 200 metrów kwadratowych map.nikomu nie potrzebnych.Z tych map nic nie wiadomo. Nie są konkretne.Linię rozgraniczającą teren budowy, sześciolatek bez problemu by wyrysował.Najlepiej obrysować całe miasto.Prezes PEC-u powinien lepiej zająć się handlem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ? #2923000 | 91.233.*.* 19 maj 2020 15:53

    czym się rożni mózg od rozumu?mózg mają wszyscy ,rozum nie bardzo,dzisiaj pani sprzątająca os.Al.Zwycięstwa segregowała śmieci bezmózgowców,zawalony był cały śmietnik,ludziska opamiętajcie się,kultury,kultury,samochody na trawnikach też parkują ci od rozumu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (93)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages