Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Stawiamy na Twoje mocne strony!

2020-05-22 12:53:06 (ost. akt: 2020-06-01 09:02:00) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku

Jak powinna wyglądać szkoła Twoich marzeń? Nie należy szukać czegoś, co ma się właściwie „pod nosem”. Odpowiedź jest prosta. Właśnie taką szkołę znajdziesz na Kościuszki 29. To I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku.


— Nauka w szkole, do której chciałbym uczęszczać, wyglądałaby zupełnie inaczej. Po pierwsze, lekcje zaczynałyby się dopiero o godzinie 10:00, aby każdy mógł się dobrze wyspać. Ponadto, codziennie byłyby tylko 3 lekcje, a rok szkolny trwałby 6 miesięcy. Chciałabym, by nauczyciele stawiali same dobre oceny i nie zadawali pracy domowej. Marzę o organizacji większej ilości wycieczek, ciekawych zajęć rozwijających zainteresowania… Żebym w końcu mogła poczuć domową atmosferę, spotkać przyjaznych, życzliwych ludzi… Do takiej szkoły na pewno chodziłabym z chęcią.

Tak może rozpoczynać się niejedna wypowiedź uczniów zapytanych o to: Jak powinna wyglądać szkoła Twoich marzeń?. Nie należy szukać czegoś, co ma się właściwie „pod nosem”. Odpowiedź jest prosta. Właśnie taką szkołę znajdziesz na Kościuszki 29. To I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku. Może lekcje nie rozpoczynają się o 10.00, a rok szkolny nie trwa sześciu miesięcy, ale to placówka hołdująca najwyższym wartościom. Szkoła z długą tradycją, zapewniająca nie tylko bardzo dobre wykształcenie, ale też dająca dobry start w dorosłe życie.

Naszą szkołę tworzą nie tylko świetnie przygotowani nauczyciele, miła obsługa i administracja, ale przed wszystkim uczniowie, bez których ta placówka byłaby wyłącznie budynkiem, w którym panuje cisza. To oni są motorem napędzającym do działania i specjalistami czyniącymi zamieszanie. Ich kreatywność można odnaleźć właściwie wszędzie, w każdym zakamarku naszego liceum.
Dowodem na to są liczne imprezy, uroczystości, apele, w których uczniowie wykazują się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. Poświęcają swój wolny czas, by ćwiczyć układy choreograficzne na otrzęsiny czy uczą się piosenek w językach obcych na coroczne występy bożonarodzeniowe. Warto wspomnieć, iż tradycją stało się wystawianie właśnie przez uczniów I LO corocznych przedstawień. Jesteśmy znani m.in. z „Tanga”, „Fernando”, „Studium w pluszowym misiu” czy „Moralności pani Dulskiej”. Te i inne nasze przedsięwzięcia można wspominać dzięki szkolnemu kanałowi Youtube czy oficjalnej stronie szkoły www.lo.olecko.plTUTAJ. Jest to dla nich ogromnym wyzwaniem, ale i przyjemnością oraz nagrodą. To właśnie wtedy niektórzy, do tej pory zamknięci w sobie, niedoceniani, otwierają się na innych i mogą w końcu pokazać swoje ukryte talenty i mocne strony. Dlatego I LO to szkoła, która stwarza perspektywy na przyszłość nawet uczniom o skrytym usposobieniu.

Nie zamykamy się na innych. Razem z uczniami służymy pomocą w przygotowaniu licznych inicjatyw w środowisku lokalnym takich, jak: Szlachetna Paczka, Koncert Pieśni Patriotycznych, Orszak Trzech Króli, Fundacja Cztery Łapy Adoptuj Psa. Włączamy się także w zbiórki czy to materialne, czy pieniężne. Ostatnio adoptowaliśmy na odległość Misie Koala, wsparliśmy rodziny, które w wyniku pożarów straciły dach nad głową. Zorganizowaliśmy wspólnie z uczniami oraz rodzicami akcję „100 paczek na 100-lecie niepodległości”. By wesprzeć naszych podopiecznych, założyliśmy w naszej szkole „skrzynkę zaufania”, za pośrednictwem której każdy uczeń może zgłaszać sformułowane pisemnie wnioski i uwagi. Procedura funkcjonowania „skrzynki zaufania” jest uczniom znana, zapewnia dyskrecję w sprawach osobistych, jak również daje możliwość przedyskutowania uczniowskich problemów i propozycji.

Warto zwrócić uwagę na to, iż Dyrekcja wraz Radą Pedagogiczną wychodzą naprzeciw propozycjom Samorządu Uczniowskiego. Jedną z nich było utworzenie miejsca, gdzie podczas przerw będą mogli się spotkać i spędzić razem czas. Wtedy to właśnie pojawił się pomysł utworzenia kawiarenki przy funkcjonującym już od dawna sklepiku szkolnym. Chcieliśmy stworzyć uczniom miejsce, w którym będą mogli odpocząć w oczekiwaniu na dodatkowe zajęcia. W przerwach między lekcjami mogą zrelaksować się w przyjaznym dla oka otoczeniu, skorzystać z aneksu kuchennego. To nie jedyne takie miejsce, właściwie w całej szkole są piękne, miękkie fotele i kanapy ozdobione kolorowymi poduchami. Wszystko to plus piękne dekoracje kwiatowe tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Warto podkreślić, iż szkoła współpracuje z dwiema uczelniami wyższymi. Są to Politechnika Białostocka i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogą poczuć się jak studenci, zasiadając w aulach wykładowych czy biorąc udział w zajęciach laboratoryjnych. Perspektywy, jakie otwierają się przed nimi z uwagi na te kontakty, to przed wszystkim uczestnictwo w licznych konkursach, olimpiadach, a co za tym idzie, zdobywanie już w młodszej klasie indeksów na wyższe uczelnie. Tym osiągnięciom towarzyszy także opieka tutorska naszych nauczycieli, którzy jako jedyni w województwie warmińsko-mazurskim posiadają certyfikaty Collegium Wratislaviense.

Stawiając na mocne strony ucznia, Rada Pedagogiczna stara się je rozwijać i umacniać poczucie wartości każdego z nich. Wśród naszych absolwentów a także grona uczniowskiego są liczni laureaci konkursów z różnych dziedzin. Zawsze chętni do działania, empatyczni, kreatywni a do tego wysportowani i pragnący utrzymywać kondycję. Niejednokrotnie nasi uczniowie stawali na najwyższym stopniu i zbierali laury Mistrzów Województwa w różnych dyscyplinach. Nic dziwnego. Sprzyja temu doskonale przygotowana baza sportowa: nowe boisko szkolne, odnowiona sala gimnastyczna czy dwie siłownie (stacjonarna i plenerowa). Z tych wszystkich obiektów bardzo chętnie korzystają uczniowie w trakcie i poza programowymi zajęciami, doskonaląc swoją formę na kolejne zmagania.

Niewątpliwym atutem naszej placówki jest wysoki wynik zdawalności egzaminów maturalnych. Możemy porównywać się z najlepszymi w województwie!

Zapraszamy do nas wszystkich! REKRUTACJA Tych, którzy są zagubieni, niezdecydowani i potrzebują wsparcia, jak i tych, którym nauka nie sprawia problemu. Nasza szkoła to szkołą ucząca innych i w dalszym ciągu rozwijająca się!

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages