Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Śmieci nadal kością niezgody

2020-06-03 08:50:00 (ost. akt: 2020-06-03 13:10:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

To, że śmietniki zostały ogrodzone i zamknięte, to bardzo dobry pomysł, ale dlaczego nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami w kwestii przypisania boksu śmietnikowego do konkretnego bloku – zastanawia się mieszkanka osiedla Siejnik.

Spółdzielni Mieszkaniowa w Olecku stara się dostosować systemem gospodarowania odpadami komunalnymi do obowiązujących przepisów, które co jakiś czas się zmieniają. Dlatego na osiedlach spółdzielczych zbudowano 18 boksów śmietnikowych, w których znajdują się pojemniki na śmieci suche i mokre. Boksy są zamykane na klucz i przypisane do poszczególnych nieruchomości. Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z takiego rozwiązania.

— To, że śmietniki zostały ogrodzone i zamknięte, to bardzo dobry pomysł, bo nawet jeśli śmieci nie będą segregowane właściwie, to nie będą fruwały po okolicy, ale dlaczego nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami w kwestii przypisania bloku do konkretnego boksu — pyta pani Krystyna, mieszkanka osiedla Siejnik. — Do śmietnika, do którego dotychczas wyrzucaliśmy śmieci mieliśmy powiedzmy sto kroków, a teraz mamy wyrzucać do boksu przypisanego do danej nieruchomości, do którego jest znacznie dalej. Nasze osiedle się starzeje i czasami przejście dodatkowych stu czy dwustu metrów dla niektórych może być sporym wysiłkiem. Chyba zarząd poszedł na łatwiznę i podzielił to nieruchomościami, ale są różne sytuacje i można było spytać mieszkańców gdzie, kto chce śmieci wynosić, bo i tak płaci się od osoby. Niestety, zarząd ignoruje nas na każdym kroku. Poza tym mamy nieruchomości, na których jest kilka dużych bloków i dla nich koszt budowy boksu będzie zdecydowanie mniejszy, niż w przypadku małej nieruchomości, gdzie jest na przykład 10 klatek.

Wiceprezes SM w Olecku Mirosława Kozłowska wyjaśnia, że przydział do poszczególnych boksów reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Dodaje, że zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, koszty remontów osłon śmietnikowych i dzierżawy pojemników, są przypisywane do nieruchomości, która z nich korzysta.

— Podzieliliśmy to tak, aby każda nieruchomość w miarę możliwości miała odrębny boks śmietnikowy — mówi wiceprezes Kozłowska. — Wiąże się też z tym pewne bezpieczeństwo, bo jeżeli byśmy - tak jak niektórzy chcą - zostawili pewną dowolność i na przykład urządzili tylko jeden boks na osiedlu Siejnik, do którego wszyscy wrzucaliby śmieci, to byłby problem, gdyby służby burmistrza stwierdziły, że odpady są wrzucane niezgodnie ze złożoną deklaracją. Około 90 proc. naszych mieszkańców zadeklarowało, że segreguje śmieci i gdyby one były segregowane tylko w połowie, to wówczas kogo mielibyśmy za to obciążyć, kto byłby za to winien? Dlatego poszliśmy w tym kierunku, że zabezpieczamy dla każdej nieruchomości boks śmietnikowy, która ponosi koszty jego utrzymania. Jeśli stwierdzi się, że odpady są niesegregowane w sposób zgodny ze złożoną deklaracją, to wtedy ta nieruchomość poniesie dodatkowe koszty wynikające w wyższej opłaty. To wykluczyło dowolność w wyrzucaniu śmieci do boksu, który komuś akurat bardziej odpowiada.

Wiceprezes Kozłowska dodaje, że spółdzielnia priorytetowo potraktowała dostosowanie istniejących osłon śmietnikowych do wymogów segregacji odpadów już na pięć frakcji (w gminie Olecko taki obowiązek wejdzie w życie w połowie 2021 roku) i przeznaczyła na ten cel ponad 430 tys. zł.
— Sprawdziliśmy, ile wynosi koszt zakupu gotowych osłon śmietnikowych, ale ceny były szokujące, nawet 40 tys. zł brutto za jeden boks, który musielibyśmy sami montować, a wcześniej przygotować podłoże — wyjaśnia wiceprezes SM w Olecku. — Dlatego zdecydowaliśmy się na ogłoszenie procedury przetargowej, do której zaprosiliśmy wszystkich znanych nam wytwórców osłon śmietnikowych w Polsce i jednocześnie złożyliśmy zapytania ofertowe do naszych lokalnych przedsiębiorców. Wybraliśmy ofertę tańszą mniej więcej o 2/3 cen, jakie proponowali nam dostawcy krajowi. Kwota za osłony nowo wybudowane wyniosła od około 12 do 15 tys. zł. Chcieliśmy, żeby boksy były solidne, estetyczne, ale przede wszystkim trwałe. Teraz pada zarzut, że są zbyt drogie. No cóż, tej pani, co byśmy nie zrobili, to zazwyczaj wszystko jest drogie i niedobre, a przecież to nie nasz kaprys, że wybudowaliśmy te boksy, tylko wymusiły to na nas przepisy.

Mirosław Kozłowska przyznaje, że w spółdzielni niektóre nieruchomości są bardzo małe i nie było na nich miejsca na zbudowanie boksów z zachowaniem minimalnej odległości 10 m od budynku. W takich przypadkach zostały one przydzielone do boksów sąsiedniej nieruchomości. Taka sytuacja ma miejsce w jednym przypadku na os. Siejnik oraz na osiedlu Batorego - Aleja Zwycięstwa. Obok boksów postawiono tez oddzielne pojemniki na śmieci zmieszane. Korzystają z niego osoby, które zdecydowały się nie segregować śmieci i ponosić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca w gminie Olecko weszły w życie nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych - 16 zł miesięcznie od osoby za śmieci gromadzone w sposób selektywny oraz 32 zł za śmieci niesegregowane.

Przypominamy, że do pojemnika na odpady mokre nie można wrzucać plastikowej reklamówki z odpadami mokrymi. Należy wysypać zawartość reklamówki do kontenera z odpadami mokrymi a reklamówkę wrzuć do pojemnika z odpadami suchymi.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (3 czerwca) wydaniu m.in.


Budynek po pożarze na razie nie nadaje się do zamieszkania. Dzień Dziecka w płomieniach
W Turzy Wielkiej dwóch chłopców bawiło się w garażu. Raptem pojawił się ogień, który szybko się rozprzestrzeniał.
Przeniósł się na dom mieszkalny. Dzieci z licznymi poparzeniami trafi ły do szpitala. Ten pożar to dramat czterech rodzin.

Uczniowie SP 13 w czasie pracy nad filmem Pokazują olsztyńskie korzenie
Tosia, Julianna, Michalina, Ania, Alicja, Iga i Błażej, uczniowie SP 13 w Olsztynie, przygotowali pod okiem swoich nauczycielek film, którym promują miasto. W polskim tłumaczeniu wideo nosi tytuł „Moje korzenie stają się naszymi skrzydłami”.


wojewoda Artur Chojecki na konferencji Jak tarcza chroni miejsca pracy w regionie
Z powodu epidemii ucierpiała większość firm w regionie, sporo osób straciło pracę. Straty byłyby większe, gdyby nie pomocprogramów rządowych. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podsumował we wtorek, jak działa u nas tarcza antykryzysowa.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wz #2929219 | 37.47.*.* 4 cze 2020 13:08

  Czy jest w Olecku ulica Mysia?

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cwany #2928983 | 83.6.*.* 3 cze 2020 17:06

  ja wystawiam pustych 8 kubłów, syn wynosi codziennie w ramach zaprawy 4 kubełki, co się sąsiedzi nadenerwują, to ich :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ? #2928952 | 91.233.*.* 3 cze 2020 15:28

  kiedy będzie wymieniony piasek w piaskownicy na al,Zwycięstwa,tam zaraz powstanie piramida,piaskownica zasypana po bokach już nawet trawą zarośnięta,nie wymienia się piasku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Te śmieci #2928920 | 91.233.*.* 3 cze 2020 13:27

  to czyste złodziejstwo. Wystawiam jeden kubeł w miesiącu a płacę tyle ile sąsiad co wystawia cztery kubły. Tu i tam jedna osoba. No złodziejstwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jotka #2928889 | 83.6.*.* 3 cze 2020 11:56

   dobry Gospodarz :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages