Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

30 lat temu odbyły się pierwsze wybory do rad gmin

2020-05-27 15:56:12 (ost. akt: 2020-05-27 16:13:12)
Rada Miejska w Olecku wybrana w wyborach samorządowych 27 maja 1990 r.

Rada Miejska w Olecku wybrana w wyborach samorządowych 27 maja 1990 r.

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Dzisiaj przypada 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990 roku. To także Dzień Samorządu Terytorialnego.

Radnymi w pierwszych demokratycznych wyborach do Rady Miejskiej w Olecku zostali: Włodzimierz Bartoszewicz, Zdzisław Bereśniewicz, Józef Bućwiński, Piotr Ciuk, Wacław Drażba, Andrzej Grabek, Stefan Tadeusz Jusiński, Jacek Kluziak, Grzegorz Kłoczko, Wojciech Kot, Edward Kowalewski, Jan Wojciech Kowejsza, Wacław Kozłowski, Adam Lewandowski, Władysław Luberecki, Jan Makowski, Władysław Aleksander Nalbach, Wacław Ludwik Obrębowski, Jerzy Omilian, Janusz Pawłowski (przewodniczący rady), Wojciech Pokusa, Stanisław Rekść, Zdzisław Rejszel, Janusz Rękawek, Wacław Sapieha, Renata Zofia Szostak, Alfred Tumiel, Juliusz Uss. Burmistrzem Olecka został Wojciech Kot.

Za „formalny” początek samorządności w Polsce przyjmuje się 27 maja 1990 r. – datę pierwszych wyborów samorządowych. To jedno z ważniejszych wydarzeń III Rzeczypospolitej, które dało podstawy do późniejszego powstania samorządu powiatowego i województwa.

Od 2000 roku 27 maja jest obchodzony jako Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto to również doskonała okazja do złożenia gratulacji i podziękowań.

- Drodzy Samorządowcy, dziękuję Wam za trud i poświęcenie, z jakim służycie naszym mieszkańcom Ziemi Oleckiej. Burmistrzowi Olecka, Wójtom Gmin Kowale Oleckie, Świętajna i Wieliczek, Radnym, Sołtysom, Pracownikom Samorządowym oraz wszystkim tym, którzy są związani z samorządem, składam najlepsze życzenia. Dużo zdrowia, wielu pomysłów i nieustającego zapału do pracy przy umacnianiu naszej wspólnoty samorządowej. W imieniu Powiatu Oleckiego dziękuję samorządom gminnym z powiatu oleckiego, samorządowi wojewódzkiemu i administracji rządowej za dotychczasową owocną współpracę – mówi starosta olecki Marian Świerszcz.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (27 maja) wydaniu m.in.


Zdalne nauczanie wyrzuciło uczniów
Praktycznie w każdej szkole w Polsce są uczniowie, którzy zniknęli z systemu edukacji. Jak to możliwe? Od początku zdalnej edukacji nie pojawiają się na zajęciach, nie odsyłają zadań. Część z nich po prostu... nie ma jak.

Turcy chcą więcej pieniędzy za tramwaje
Olsztyn wciąż czeka na dostawę dwunastu tramwajów z Turcji. Durmazlar wysłał jednak do miasta wniosek o przeliczenie kontraktu po obecnym kursie euro. Miasto przygotowuje odpowiedź i niewykluczone, że może się zgodzić na nowe warunki.

Myśliwi pomagają szpitalowi w Ostródzie
Sprzęt o wartości ponad130 tys. złotych trafił do jednoimiennego szpitala zakaźnego. Pieniądze na jego zakup zebrali myśliwi z kół łowieckich Warmii i Mazur.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. radny #2926712 | 91.233.*.* 28 maj 2020 16:50

    Ale byliśmy piękni i młodzi :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages