Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Olecko liczy na kolejowe okno na świat

2020-06-04 13:47:48 (ost. akt: 2020-06-08 15:10:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na nieczynnym od wielu lat dworcu kolejowym w Olecku odbyła się konferencja prasowa poświęcona inwestycjom kolejowym na Warmii i Mazurach i rządowemu programowi Kolej Plus.


W konferencji na peronie oleckiego dworca PKP, gdzie ostatni raz pociąg osobowy relacji Ełk - Olecko zatrzymał się 31 grudnia 2012 roku, uczestniczyli były minister infrastruktury Jerzy Szmit (obecnie członek zarządu PKP TELKOL), doradca ministra infrastruktury Paweł Czumiel, starosta olecki Marian Świerszcz i wicestarosta Marek Dobrzyń, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Olecku Grzegorz Kłoczko.

Jerzy Szmit przedstawił najważniejsze założenia programu Kolej Plus, na który rząd zamierza przeznaczyć 6,5 mld zł.

- Program dotyczy wznowienia połączeń komunikacyjnych dla miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają połączeń kolejowych albo kolej została z nich wykluczona, zostały przerwane połączenia. Chodzi o odbudowę infrastruktury i wsparcie działań, które mogą przywrócić te połączenia. Od 26 maja do programu Kolej Plus można składać już wnioski. Myślimy o połączeniu, o którego przywrócenie apelują mieszkańcy Olecka, ale też Ełku i Gołdapi – mówi Jerzy Szmit.

Z kolei doradca ministra infrastruktury dodał Paweł Czumiel dodał, że program Kolej Plus przewiduje, że 85 proc. inwestycji sfinansuje budżet państwa, a pozostałe 15 proc. będą musiały dołożyć samorządy i marszałek województwa.

Do programu Kolej Plus z umiarkowanym optymizmem odniósł się starosta Marian Świerszcz.
- Powrót kolei to rzecz bardzo dobra, bo to jest okno na świat dla naszych mieszkańców, gdyż obecnie mamy problemy z dotarciem gdziekolwiek. Pojawił się ten program Kolej Plus. Zobaczymy jakie to będą dokładnie kwoty, ale z tego co wiem linia kolejowa Ełk – Olecko – Gołdap może być wybudowana za chyba 170 mln zł, więc 15 proc. na samorządy, to jest naprawdę bardzo duża kwota. Życie pokaże jak to będzie wyglądało. Myślę, że będzie inicjatywa ze strony marszałka województwa, żeby zorganizować spotkanie, aby to porozliczać, bo możemy posługiwać się jakąś kwotą, powiedzmy 25 mln zł, ale nie wiemy, ile i w jakim okresie czasu to przypada na poszczególne samorządy. Trzeba dokładnie wszystko ustalić, ale byłaby to rzecz naprawdę wspaniała, gdyby mogła być zrealizowana - mówi starosta Świerszcz.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (4 czerwca) wydaniu m.in.


Co trzeci z nas korzystał ze zdalnych wizyt lekarskich — przez internet lub telefonTeleporady zastąpią poradnie?
Musimy się przyzwyczaić, że wizyta lekarska przez telefon będzie już normą. Stare czasy nie wrócą, a nowe dyktują nowe rozwiązania. Tylko czy na pewno będziemy w stanie wyzdrowieć na odległość?

Kto chciał utopić psa w rzece?
Mieszkanka Działdowa zobaczyła wystającą z rzeki głowę psa. Zwierzę jeszcze żyło, resztkami sił piszczało, wzywając pomocy. Jego łapy były związane w reklamówce wypełnionej kamieniami. Suczkę udało się uratować. Trwa poszukiwanie oprawcy.

Są zarzuty dla wykładowcy
W 2019 roku wykładowca Wyższej Szkoły Policji postrzelił podczas zajęć dwoje policjantów. Po roku śledztwa mężczyzna usłyszał zarzuty. 45-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.


https://www.facebook.com/GazetaOlsztynska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Super #2930828 | 83.6.*.* 8 cze 2020 12:24

  I stacja OL-WIT, przy tzw. żwirowni, a na Leśnej będzie bufet dworcowy na posesji panującego gospodarza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Naczelnik #2930751 | 5.172.*.* 8 cze 2020 09:52

  Będzie kolej i do tego powstaną dwa nowe przystanki czy stacje w Olecku. Ze względu na trasę Rail Baltica musi powstać stacja Olecko Wschodnie (między Siejnikiem a Leskiem), aby szybkie pociągi nie musiały wjeżdżać na stację Olecko Centralne przy Woj.Polskiego. Następny przystanek Olecko Północ w okolicach Leśnej-Zakładów Prawda w kierunku na Gołdap. To tylko kwestia czasu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. osm #2930606 | 83.6.*.* 7 cze 2020 21:55

   Biorą kasę co miesiąc i mają wszystko w ... Jak ich wybraliście to macie, czego drzecie pyska?

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. inter city #2930597 | 195.136.*.* 7 cze 2020 21:43

    Już pięć lat tak sie fotografują, wkrótce będzie problem dojechać do Ełku, Gołdapi czy Suwałk nawet rowerem.Następny razem, jak ustawią się do foto, to będzie pendolino mknęło do Gołdapi.Starosta, wice i inne szefy , niech rozejrzą się , co ze szpitalem, ze szkołami a na końcu niech już i szybka kolej będzie, żeby tylko miał kto nią śmigać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. prawda #2930545 | 91.233.*.* 7 cze 2020 19:11

    to i ja pytam do kogo należy ul.Lipowa i al.Zwycięstwa?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (74)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages