Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Za zniszczenie banera wyborczego grozi wysoka kara

2020-06-23 08:46:17 (ost. akt: 2020-06-23 09:04:33)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W ostatnim czasie na terenie powiatu oleckiego doszło do zniszczenia banerów wyborczych. Policja prowadzi postępowanie i przypomina, że zrywanie czy zakrywanie ogłoszeń wyborczych lub w inny sposób uniemożliwienie zaznajomienia się z nimi, jest karalne.

W związku z trwającą kampanią wyborczą w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej plakatów i banerów. Aby uchronić się od kłopotów, warto przestrzegać obowiązującego prawa. Przypominamy, że zrywanie czy zakrywanie ogłoszeń wyborczych lub w inny sposób uniemożliwienie zaznajomienia się z nimi, jest karalne.

Co jest plakatem wyborczym?
O tym stanowią przepisy kodeksu wyborczego. Materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji, mający związek z zarządzonymi wyborami. Powinien on zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzi. Należy zauważyć, że materiał wyborczy podlega ochronie prawnej.

Wyraźny zakaz
Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych nie można umieszczać plakatów i haseł wyborczych, chyba że zostanie udzielona na to zgoda właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Przy czym, przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych, w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe.

Plakatów wyborczych nie można łączyć trwale z obiektem, powinny być one zamocowane w sposób umożliwiający ich usunięcie bez powodowania uszkodzeń czy zabrudzeń po zakończonej kampanii.
Niestosowanie się do przepisów, podlega karze. Zgodnie z art. 63a § 1 kodeksu wykroczeń:
„Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

Poza tym bezwzględny zakaz agitacji wyborczej istnieje:
• na terenie szkół
• w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku
• na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;
• na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie;
• na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Gdzie można wieszać na pewno
W przypadku wątpliwości, gdzie może wisieć baner wyborczy, warto sprawdzić na stronie swojego urzędu w Biuletynie Informacji Publicznej. Według przepisów KW, wójt/burmistrz niezwłocznie po rozpoczęciu kampanii wyborczej musi zapewnić na obszarze gminy odpowiednią liczbę miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych oraz podać wykaz tych miejsc do publicznej wiadomości.

Zasady i uczciwość przy plakatowaniu
Należy jasno zaznaczyć, że przy wywieszaniu plakatów oraz banerów należy zachować podstawowe zasady uczciwości.
O niszczeniu, zaklejaniu plakatów wyborczych mówi kodeks wykroczeń, a dokładnie art. 67 § 1.
„Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Z kolei umyślne zniszczenie baneru, którego wartość zazwyczaj przekracza 500 zł, z uwagi na użyte materiały i wielkość, jest przestępstwem zniszczenia mienia. Grozi za to kara od grzywny do nawet 5 lat więzienia.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fg #2939493 | 5.172.*.* 26 cze 2020 08:18

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. wszyscy w Olecku zagłosujmy przeciwko układom sympatyzującym z PO Trzaskowskim. Do Dzięki Dudzie dodatek solidarnościowy, pieniądze na szpital w Olecku , drogi , 500+ i dobra waloryzacja,tylko Duda jest najlepszym człowiekiem i wiarygodnym.Cała Wiejska i brama w poblizu wacka oklejona trzaskowskim smierdzielem i wrogiem Polski,komunistyczna kandydatura, Bronka i donka.

 2. stary #2939425 | 91.233.*.* 26 cze 2020 06:34

  Ludzie! Co wam na dekle upadło że takie pierdoły wypisujecie! PIS to komuna czystej wody. Dla nich nie trzeba myślących, wystarczą posłuszni. Wyborcę kupi się wrzutkami typu +, a że najpierw trzeba komuś zabrać to wyznawcy Kaczyńskiego pojąć nie mogą. Typowa komuna, zabrać ludziom z inicjatywą i dać nierobom ale potakującym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. MK #2938166 | 91.233.*.* 23 cze 2020 20:30

  To straszne! Morawiecki z premiera zmienił się w hejtera!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ale to już było #2938028 | 91.233.*.* 23 cze 2020 16:28

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Swego czasu przed wyborami ksiądz w czasie ciszy wyborczej ośmielił się poprosić wiernych by poszli do urn wyborczych i oddali głos na uczciwego człowieka. Wyborcza larum podniosła że kościół namawia do głosowania na PIS. Takie jaja były.

   1. Melisa #2938015 | 91.233.*.* 23 cze 2020 15:56

    Wszystkie komentarze zaczynsjące się od „PO CO...” pisała jedna osoba. To nudne... Jak ktoś nie chce głosować na jakiegoś kandydata, to niech nie głosuje - jego wybór - ale innym nie musi wmawiać że gdy ktoś pluje w twarz to zwykły deszcz....

    Ocena komentarza: warty uwagi (75) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (44)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages