Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Kolej na Olecko. Samorządowcy nie dają za wygraną

2020-12-14 14:50:48 (ost. akt: 2020-12-14 15:12:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Na dworcu PKP w Olecku odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz samorządowych i przedsiębiorców subregionu EGO (Ełk-Gołdap-Olecko), którzy zabiegają, aby szybka kolej Rail Baltica przebiegała przez Olecko.

	https://m.wm.pl/2020/12/orig/49konferencja-664694.jpg

— Ktoś może zadać pytanie dlaczego akurat w tej chwili temat przebiegu linii kolejowej Rail Baltica staramy się wyciągnąć na światło dzienne. Samorząd gminy Olecko od początku wszelkich konsultacji dotyczących przebiegu tej trasy, a przypomnę, że wstępnie było siedem jej wariantów, zawsze stał na stanowisku, że ta trasa musi obowiązkowo przebiegać przez Olecko i jeden z takich wariantów był nam przedstawiony. Po wszelkich konsultacjach zostaliśmy zaskoczeni, postawieni przed faktem dokonanym, że Rail Baltica omija nasze miasto — mówi Karol Sobczak, burmistrz Olecka. — W tej chwili Rail Baltica ma mieć zmianę ustalonej trasy z planowanych 160 km na 250 km i dlatego ten temat wyciągamy ten temat. Zmienia się również budżet dla tej inwestycji i skoro będzie nowe projektowanie, nowe możliwości finansowe, to zabiegamy, aby decydenci znowu wrócili do poważnego przemyślenia sprawy, aby trasa Rail Baltica przebiegała przez Olecko, bo ten projekt na dziesiątki kolejnych lat będzie dotykał kilkudziesięciu tysięcy ludzi w tej części Polski. Dlatego myślę, że warto jeszcze raz się nad tym zastanowić, tym bardziej, że w tej chwili linia kolejowa 41 Olecko – Gołdap przeszła do drugiego etapu formalnej oceny.

Burmistrz Sobczak miał także obawy, że szacowany koszt modernizacji linii Olecko – Gołdap (314 mln zł) może okazać się dla samorządów zbyt dużym obciążeniem, nawet przy 85-proc. dofinansowaniu unijnym i 7,5 proc. dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. To może spowodować, że ta inwestycja nie doczeka się realizacji.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/13konferencja-664695.jpg

— W 2008 roku zaczęliśmy zabiegi, aby szybka kolej Rail Baltica przebiegała przez nasz subregion – przez Ełk, Olecko, do granicy państwa, również z odnogą do Gołdapi. Dzisiaj, kiedy część prac projektowych i fizycznych jest realizowana, chcielibyśmy wesprzeć Olecko w staraniach, aby ta szybka kolej bałtycka przebiegała przez granice Olecka, aby dała miastu możliwość rozwoju gospodarczego. Dla nas kluczową kwestią jest również rewitalizacja linii kolejowej do Gołdapi i będziemy się dopominać, aby Ełk, Olecko i Gołdap nie były wykluczone komunikacyjnie. Ważne jest, żebyśmy jako samorządowcy i przedsiębiorcy wspierali te wszystkie przedsięwzięcia, które będą służyły rozwojowi kolei w naszym subregionie EGO. Teraz jest kolej na Olecko — podkreśla Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

	https://m.wm.pl/2020/12/orig/16konferencja-664696.jpg

— Z całego serca wspieram działania, żeby Rail Baltica przebiegała przez Olecko. Dla nas, dla Gołdapi, dla naszych mieszkańców też jest to bardzo istotne, bo Rail Baltica, gdyby dochodziła do Olecka, będzie również dawała nam ciągłość w naszych staraniach dotyczących modernizacji połączenia kolejowego i powstania linii 41 łączącej Olecko z Gołdapią. To jest bardzo istotne dla naszego regionu, bo nie możemy zostać wykluczeni komunikacyjnie — mówi Marzanna Wardziejewska, starosta gołdapski.

	https://m.wm.pl/2020/12/orig/5konferencja-664697.jpg
	https://m.wm.pl/2020/12/orig/46konferencja-664698.jpg


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kartofeldur #3034791 | 89.151.*.* 6 sty 2021 12:53

  Moje kochane Olecko,od ponad 30 lat mieszkam poza Oleckiem,w młodości przyjeżdżaliśmy w rodzinne strony samochodem,ale kiedy przyszła starość,jazda samochodem sprawia trudności i bark komunikacji kolejowej ogranicza możliwość odwiedzenia bliskich.Jestem za odbudową linii kolejowej Ełk-Olecko.Trzymam kciuki za powodzenie,myślę,że takich "imigrantów" jest dużo więcej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Susan Benson #3029629 | 89.249.*.* 29 gru 2020 08:00

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Dobra stopa procentowa. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. chleb jest teraz igrzyska #3023348 | 10.10.*.* 19 gru 2020 15:35

  Pytała mnie tak ze 2 tygodnie temu jak można dostać medal Zasłużonego dla Olecka, bo mamusia o tym marzyła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. komentarz #3021791 | 10.10.*.* 17 gru 2020 15:28

  jechała jak sczała i szsczała jak jechała ,taka adrenalina

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Strzała północy #3021648 | 5.172.*.* 17 gru 2020 11:31

  Pociągu nie będzie w Olecku bo on za szybko będzie leciał i nie mozna tyle stacji robic. Zresztą już projekt uzgadniają że będzie leciał z Ełku bez Kijewo i od razu na Raczki kierunek i na Suwałki. Tak że będzieta wsiadać w Suwałkach albo Ełku żeby zajechać na Litwę a może nawet i do Tallina....za 25 lat

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages