Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Andrzej Malinowski wrócił z Kuby i już planuje kolejną wyprawę

2021-01-14 13:46:45 (ost. akt: 2021-01-14 14:03:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Andrzej Malinowski ferie zimowe spędzał na Kubie. Było to 116 państwo, które zwiedzał podróżnik. Ostatnie dni tej wyprawy poświęcił na zwiedzanie miejscowości Manaca Iznaga i Santa Clara. Wczoraj wrócił do Judzik i przebywa na obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie.


12.01.2021 r., Trinidad, Manaca Iznaga, Santa Clara
W każdym hotelu, w którym jestem mierzona jest każdemu temperatura ciała. Gorąco i duża wilgotność powietrza.

Bardzo podobała mi się miejscowość Mancana Iznaga położona w dolinie Los Ingenios – historycznym regionie uprawy trzciny cukrowej. W czasie największego rozkwitu działały tu 43 zakłady produkcji cukru. W pierwszej połowie XIX w. nastąpił gwałtowny spadek cen, co doprowadziło do załamania się rynku i upadku regionu. Sytuację pogorszyła blokada kontynentalna, narzucona Hiszpanii przez Napoleona w 1806 r. Największym importerem cukru była wówczas Wielka Brytania. Ale wtedy już w Europie rozpowszechniał się sposób otrzymywania cukru z buraków cukrowych.

W Valle de los Ingenios zachowały się dawne rezydencje plantatorów i pozostałości po majątkach baronów cukrowych. Dzisiaj oglądałem najokazalszą i najlepiej zachowaną 45 – metrową dzwonnicę zbudowaną w 1816 r., z której nadzorcy obserwowali pracę niewolników. Dzwon zawieszony pod dachem oznajmiał początek i koniec ich pracy. W chwili budowy dzwonnica była najwyższą budowlą na Kubie. Wielki dzwon obecnie znajduje się przy pałacu „Manaca Iznaga”.
Obecnie Manaca Iznaga to biedna miejscowość … i te popularne dwukołowe wozy konne zaprzężone w rogate woły (!). Woły to wykastrowane samce bydła domowego.

Kubańscy rolnicy 90 procent swoich płodów muszą oddawać państwu, a 10 procent przeznaczone jest dla nich samych – z tych 10 procent mogą część przeznaczyć do handlu, czyli np. sprzedawać płody rolne na bazarach czy w handlu obwoźnym (popularny).

Kuba jest państwem unitarnym o ustroju socjalistycznym z systemem jednopartyjnym. Kierowniczą rolę w państwie sprawuje partia komunistyczna. W 2008 r. na czele Rady Państwa stanął brat Fidela – Raul Castro. Jego rządy są związane z umiarkowaną liberalizacją gospodarczą i systemową. Fidel Castro zmarł 26 listopada 2016 r. (urna z jego prochami odbyła pożegnalną podróż po Kubie).

Kuba w większości zamieszkiwana jest przez Kubańczyków. Biali stanowią 64,1% mieszkańców, Metysi 26,6% (jeden z rodziców jest Indianinem/Indianką, a drugi należy do rasy białej), czarnoskórzy 9,3%.

13.01.2021 r., Santa Clara-Warszawa
Santa Clara nadal zamknięta jest dla turystów. Wcześniej na rogatkach miasta mierzona była temperatura ciała dla wjeżdżających, dzisiaj już nie.
Na lotnisku w Santa Clara odprawiane są średnio dwa samoloty dziennie. Lotnisko, pomimo że małe jest przyjemne i czyste. Przed wejściem na jego teren dezynfekcja rąk i mierzenie temperatury ciała. Szybka odprawa. W strefie bezcłowej jeden bar i 5 sklepików. Przed wejściem do samolotu ponowne mierzenie temperatury. Samolot nie mógł wystartować o czasie, bo … zgasły światła na drodze startowej (!!!). Pilot stwierdził, że startować można nawet przy połowie świateł. Po 15 minutach oczekiwania zaczęła funkcjonować właśnie połowa świateł … i wystartowaliśmy.

14.01.2021 r., Judziki
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które wracają do Polski po przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii Europejskiej muszą obowiązkowo odbyć 10-dniową kwarantannę. I tak się też stało w moim przypadku. Podczas kontroli paszportu na lotnisku w Warszawie, celnik poprosił o moje dane adresowe do odbycia kwarantanny i numer telefonu (czyli procedura bardzo szybka i prosta).
Warto było odwiedzić Kubę, żeby być teraz na kwarantannie (w życiu trzeba często ryzykować). Ciężko mi będzie przez te dni bez fizycznego kontaktu ze światem i funkcjonowanie z ograniczeniami. Ale w codziennych sprawach już pomagają mi moi przyjaciele – Fredek Grodzicki i Jagoda Minkowska. Chciałbym przyjąć jak najszybciej szczepionkę przeciwko COVID-19, żeby bez problemów nadal podróżować po świecie (mam nadzieję, że do wakacji będzie to możliwe; planuję zobaczyć Gwatemalę i Belize).

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages