Olecko: Burmistrz Karol Sobczak idzie do sądu

2021-07-08 09:32:39(ost. akt: 2021-07-08 09:53:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Burmistrz Olecka Karol Sobczak zdecydował się zaskarżyć do sądu administracyjnego uchwałę Rady Miejskiej w Olecku z maja 2021 roku w sprawie nieudzielenia mu wotum zaufania. Zarzuca radzie, że kierowała się kryteriami politycznymi, niezwiązanymi z przedstawionym raportem o stanie gminy, wyłącznie w oparciu o subiektywne oceny, i wnosi o stwierdzenie nieważności uchwały w całości.
Uzasadnienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie liczy aż 25 stron (bez załączników).
Burmistrz Karol Sobczak podkreśla w nim, że "wskazane w uzasadnieniu uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania są pozbawione merytoryki i poparcia prawnego, częściowo nie odnoszą się do działalności burmistrza w roku poprzednim, ani do realizacji polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego". Zdaniem burmistrza instytucja wotum zaufania została wykorzystana jako instrument stricte polityczny.

W dalszej części uzasadnienie burmistrz Sobczak po kolei odnosi się do 17 zarzutów, jakie znalazły się w uzasadnieniu do uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania.

Pierwszy z nich dotyczy „poniesienia wydatków w wysokości 12 tys. zł za wykonanie raportu o stanie gminy, mimo iż w ubiegłych latach pracownicy urzedu sami go sporządzali w ramach przydzielonych działań. Mimo, iż forma raportu jest atrakcyjna, ale dla kogoś kto nie posiada biegłości w obsłudze komputera raport nie jest łatwy do analizowani. Jeden z mieszkańców wyliczył, że można by za to kupic ok. 3 tys. kwiatów do posadzenia na klombach miejskich. Uważamy, że przy takim zadłużeniu gminnie jest to uzasadniony wydatek”.

Burmistrz Karol Sobczak, powołując się na wyrok WSA w Rzeszowie, wyjaśnia, że w tym przypadku przepisy nie regulują sposobu i narzędzi co do przygotowania raportu o stanie gminy.
- W 2018 i 2019 roku ówczesna kierownik wydziału strategii i rozwoju, odpowiedzialnego za przygotowanie raportu o stanie gminy także rekomendowała zlecenie przygotowania raportu przez firmę zewnętrzną, zabezpieczając na ten cel środki finansowe w planie budżetu gminy. Ostatecznie jednak raporty były przygotowane przez pracowników urzędu w formie pisemnej. Forma ta nie była przystępna dla mieszkańców o czym świadczy liczba pobrań. Raport o stanie gminy Olecko za 2018 rok do maja 2021 roku obejrzało 99 osób, zaś raport o stanie gminy za 2019 rok do maja 2021 roku obejrzało 512 osób - uzasadnia burmistrz Sobczak.

- W przypadku raportu za 2020 rok pracownicy urzędu przygotowali materiały, zaś firma zewnętrzna dokonała analiz i elektroniczną formę prezentacji, której pracownicy urzędu nie byliby w stanie samodzielnie przygotować. Raport o stanie gminy za 2020 rok jest szeroką i profesjonalną analizą wskaźników finansowych, gospodarczych, społecznych, określa tendencje progresywne i degresywne w gminie w zakresie czterech ostatnich lat i wskazuje obszary wymagające określonych działań w celu zmiany sytuacji. Tego rodzaju analizy zlecane są przez urząd każdorazowo przed budową dokumentów strategicznych wymagających szczegółowej diagnozy i każda z nich stanowi odrębnie koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Forma jaką zastosowano w tym roku spowodowała znaczny wzrost zainteresowania treścią raportu. Tylko w pierwszym tygodniu po opublikowaniu raportu zanotowano 1900 jego odsłon.Dokumenty stworzone w 1019 i w 2020 roku nie satysfakcjonowały także radnych, którzy zgłaszali swoje zastrzeżenia do dokumentów, nie określili jednak w drodze uchwały zgodnie z treścią art. 28a ust. 3 u.s.g. szczegółowych wymogów dotyczących raportu. - dodaje w uzasadnieniu skargi burmistrz Olecka.

W dalszej części uzasadnienia skargi do WSA burmistrz odnosi się do kolejnych zarzutów, m.in. zatrudniania w urzędzie dwóch sekretarzy czy też dążenia do utworzenia w obrębie miasta żwirowni. Argumenty burmistrza dotyczące pozostałych zarzutów, ze względu na ich obszerność, będziemy publikować sukcesywnie.

Nieudzielenie votum zaufania burmistrzowi Olecka na razie nie ma większego znaczenia. Dopiero w przypadku nieudzielenia burmistrzowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada miejska może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

Skarga do WSA w Olsztynie zostanie wniesiona za pośrednictwem Rady Miejskiej w Olecku, która ma się do niej ustosunkować i przygotować odpowiedź. Sesja nadzwyczajna RM w Olecku poświęcona przyjęciu uchwały w sprawie przekazania skargi do WSA planowana jest na 16 lipca.


Przypomnijmy, że za udzieleniem burmistrzowi votum zaufania głosowało 10 radnych, 6 było przeciw i 5 wstrzymało się od głosu, co w tym przypadku również oznaczało głos na „nie” (wymagana była bezwzględna większość, czyli 11 głosów, aby burmistrz otrzymał votum zaufania).

Za udzieleniem (10) votum zaufania głosowali:
Bagieński Jarosław, Miłun Mariusz, Olszewski Wacław, Rejterada Wojciech, Wróblewski Grzegorz (wszyscy mała Ojczyzna Olecko), Bielawski Rafał, Bondarenko Dawid, Dziubiński Jakub, Maciąg Renata, Nowik Alicja (wszyscy Olecko nasze Miasto).

Przeciw (6) udzieleniu votum zaufania głosowali:
Anuszkiewicz Janina, Chajęcki Adam, Kaczor Anna, Żukowska Wioletta (wszyscy NOE-GO), Prusko Marian (Mała Ojczyzna Olecko), Giełazis Paweł

Od głosu wstrzymali się (5): Krajewski Józef, Leonarczyk Wojciech, Roszko Marcin, Stefanowska Alicja(wszyscy Zjednoczona Prawica Ziemi Oleckiej), Grodzicki Ferdynand (Mała Ojczyzna Olecko).


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5