XIII Memoriał Władysława Żurowskiego w oleckiej "Dwójce"

2022-02-11 20:12:03(ost. akt: 2022-02-15 18:45:45)

Autor zdjęcia: Archiwum SP 2 Olecko

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbył się Memoriał Władysława Żurowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – IV i dzieci z oddziałów przedszkolnych.
W związku z brakiem zimowych warunków XIII Memoriał Władysława Żurowskiego odbył się w szkolnej sali gimnastycznej. Uczniowie każdej klasy wzięli udział w konkurencjach sportowych, którymi były: niesienie piłeczki na talerzyku, wejście po ławeczce gimnastycznej na drabinkę i zjazd „z górki na pazurki”, wyścigi zaprzęgów, przejście przez „śniegowy tunel”, skoki obunóż z obręczy do obręcz, prowadzenie krążka kijem hokejowym po slalomie, toczenie rękoma piłki („śnieżna kula”), ślizgi z kijkami narciarskimi oraz rzuty przez duży tunel. Wszyscy bawoli się doskonale.

Podczas imprezy nauczycielki wychowania fizycznego Beata Kozłowska i Alina Kalinowska wyświetliły i omówiły impresję fotograficzną prezentującą historię życia Władysława Żurowskiego. Odbył się też pokaz jazdy na rolkach prezentujący figury zespołu „Śnieżynki”. Wystąpiły uczennice klasy 5a.


Władysław Żurowski urodził się w 1914 roku na Wileńszczyźnie. Do Olecka przeniósł się w 1947 roku, pracując początkowo przez cztery lata jako instruktor wychowania fizycznego powiatu olecko-gołdapskiego, a od 1 września jako nauczyciel przy ulicy Słowiańskiej.Po raz pierwszy lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 2 zostało wylane w roku szkolnym 1955/56. Od 1957 roku pieczę nad lodowiskiem sprawowała, założona w dniu 12 lutego tego roku spółdzielnia uczniowska ,,Jutrzenka” pod opieką Władysława Żurowskiego. W roku tym ulepiono na lodowisku bałwana wielkości sali gimnastycznej, a w środku powstała kawiarenka. W kawiarence można było napić się za drobną opłatą gorącej kawy, czy herbaty.O lodowisku ,,Bajka” było głośno w całej Polsce. Co roku w zimie przyjeżdżały największe gwiazdy polskiego łyżwiarstwa. W 1960 roku zorganizowano rewię na lodzie z udziałem łyżwiarzy i łyżwiarek Kadry Narodowej.
Przy lodowisku istniał także zespół ,,Śnieżynki”, który co roku wystawiał przedstawienia. W skład zespołu wchodziły śnieżynki, paziowie i królowa śniegu.
Władysław Żurowski odniósł wiele sukcesów jako nauczyciel wychowania fizycznego. Prowadzona przez niego młodzież w drużynach ,,Złotego Krążka’’ i ,,Błękitnej Sztafety” wielokrotnie triumfowała w zawodach wojewódzkich, a następnie z powodzeniem reprezentowała województwo na Ogólnopolskich Igrzyskach Harcerskich.
W 1974 roku pan Władysław Żurowski odszedł na emeryturę, lecz nie przeszkodziło mu to nadal współpracować ze szkołą i udoskonalać lodowisko ,,Bajka”. W 1965 roku relację z lodowiska ,,Bajka” przeprowadził w ,,Kronice Filmowej” pochodzący z Olecka operator filmowy pan Jerzy Gościk. W 1981 roku ,,Bajka” wygrała feryjny konkurs na ,,Najpiękniejsze Lodowisko w Polsce”. Kilkakrotnie lodowisko odwiedzała ekipa telewizyjnego ,,Teleranka”.
Następnie dyrektor szkoły zaprosiła zgromadzonych do obejrzenia krótkiego filmu opublikowanego w Kronice Filmowej „Pałac Lodowy”.





Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olecczanin #3091560 13 lut 2022 11:52

    Pan Władysław Żurowski był prawdziwym pasjonatem, społecznikiem i nauczycielem. Nie robił niczego na pokaz, nie wychwalał się publicznie, jak to teraz jest w zwyczaju. Szacunek także dla kontynuatorów jego idei: Jurka Wojnowskiego, Beaty Kozłowskiej i Aliny Kalinowskiej. Brawo!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5