Drugi dzień Sztamy już za nami

2023-10-21 12:39:00(ost. akt: 2023-10-21 12:46:18)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Spektakl „Hej, Ty!” w wykonaniu aktorów Teatru Krzyk zakończył drugi dzień 44. Spotkań ze Sztuką Sztama w Olecku. W sobotę ostatni dzień festiwalu.
„Hej, Ty!” to spektakl o relacjach, bliskości i ogromnej potrzebie akceptacji w życiu. Autorska próba zrealizowana z dwiema młodymi aktorkami i studentkami - Aleksandrą Czubińską i Nikolą Palej.


Teatr Krzyk – grupa autorska założona w roku 2002 w Maszewie przez Marka Kościółka oraz Annę Giniewską. Realizuje przede wszystkim spektakle na bazie własnych scenariuszy, które powstają w wyniku prób i wspólnych poszukiwań całego zespołu zaangażowanego w proces twórczy. Praca teatru koncentruje się również na zagadnieniach bliskich socjologii, pedagogiki teatralnej, diagnozie społecznej, czy filozofii. Przez wiele lat Krzyk uformowany był (i takie były jego cele), jako teatr zaangażowany. Wypracowane zespołowe wypowiedzi posiadały w sobie często aspekty niezgody, buntu, czy chęci do zmian w szeroko pojętej rzeczywistości. W kolejnych latach autorskie produkcje grupy skupione były przede wszystkim na relacjach i wartościach uniwersalnych. I stąd ich niemałe powodzenie również wśród publiczności międzynarodowej. („To Face”, „Hej, Ty”) Od prawie dwóch dekad Krzyk pracuje w niewielkiej społeczności lokalnej ze środowiskiem społecznym. Wykorzystując autorską metodę pracy doprowadza do współuczestnictwa we wszelkich inicjatywach i działaniach społecznych. Wiele miejsca Krzyk poświęca edukacji poza formalnej, wychowywaniu przez sztukę, nabywaniu przez dzieci i młodzież umiejętności społecznych. Tworzenie partnerstw, organizacja festiwali, wytwarzanie więzi, nakłanianie do większego uczestnictwa w życiu społecznym, czy kulturalnym, to tylko nieliczne przykłady aktywności Stowarzyszenia. Wiele energii i czasu Krzyk poświęcił na wykreowaniu lokalnych liderów, animatorów, czy w ostatnim czasie również edukatorów. Członkowie Krzyku, to absolwenci różnych kierunków studiów, co nie jest bez znaczenia. Ta różnorodność umożliwia większe spectrum obserwacji otaczającej rzeczywistości. Dlatego m.in. w centrum ciągłych poszukiwań i badań Krzyku jest człowiek. Warto zaznaczyć, że przez dwadzieścia lat wspólnej pracy oraz różnych momentów (także tych trudnych) grupa wypracowała własną metodę pracy, którą można w jednym zdaniu określić jako „intensywna umiejętność w byciu tu i teraz z drugim człowiekiem”. Tą metoda dzieli się z innymi ludźmi podczas wielu spotkań w Polsce i za granicą. Grupa, jak do tej pory przeprowadziła setki spotkań, warsztatów, szkoleń w różnych miejscach kraju i za granicą.

PROGRAM SZTAMY 2023 na sobotę 21 października

godz. 17:00 - Spektakl Teatru PW „Senga Sengana”, sala Teatru AGT, wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki (pula ograniczona). „Senga Sengana” Michała Olszewskiego w realizacji Teatru Politechniki Warszawskiej to opowieść o ludzkich tęsknotach, marzeniach i frustracjach, o przemianach społecznych 1989 roku, z których konsekwencjami mierzyliśmy się w latach ’90, a z niektórymi mierzymy się do dziś. W realiach małego miasteczka bohaterowie konfrontują się ze swoimi zawiedzionymi nadziejami i oczekiwaniami, nie rozumiejąc, że zmiana, na którą czekają sama się nie dokona – zmiany musimy zacząć od samych siebie.

godz. 18:30 – spektakl Teatru Wierszalin „Ballady i romanse”, sala kina „Mazur”, bilet 40 zł,
Ballady i romanse” to literacki ślad okresu bodaj najszczęśliwszego w życiu Adama Mickiewicza, okresu najbardziej niefrasobliwego, pozbawionego poważnych dylematów i trosk, ślad wspomnianej w lirykach lozańskich „młodości durnej i chmurnej”, a durnej, bo pełnej kipiących uczuć.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5