Olecka Szkoła Muzyczna nabrała nowego blasku

2023-11-02 10:00:00(ost. akt: 2023-11-02 10:12:14)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Po ponad pięciu latach remontów uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I J. Paderewskiego w Olecku nowy rok szkolny rozpoczęli w całkowicie odmienionej placówce. Inwestycja pochłonęła niebagatelną kwotę około 5 mln zł.
PSM im. I J. Paderewskiego istnieje w Olecku od 1971 roku. W 2021 roku obchodziła jubileusz 50-lecia. Szkoła mieści się w trzech połączonych budynkach w kształcie litery „L” przy ul. 1 Maja i Stromej. W listopadzie 2017 roku rozpoczęły się termomodernizacja i remont obiektu, które ze względu na „rozległość” budynków oraz zakres prac, zostały podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmował w latach 2017-2019 remont dwóch budynków od ul. Stromej. Drugi i trzeci etap w latach 2020–2021 związany był z remontem i przebudową budynku przy ul. 1 Maja. W trakcie pierwszych dwóch lat remontu zajęcia dydaktyczne odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2, w salach Regionalnego Ośrodka Kultury oraz w domu parafialnym parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku, gdzie zostały przewiezione instrumenty(pianina), pulpity i inne pomoce dydaktyczne. Wyposażenie sal lekcyjnych m.in. fortepiany i meble szkolne przeniesiono do budynku przy ul. 1 Maja, który w efekcie pełnił rolę dydaktyczną i administracyjną. Również księgozbiór biblioteki szkolnej liczący ponad 5 tys. woluminów znalazł tymczasowe schronienie w oleckiej hali „Lega”.

Obrazek w tresci

— Był to dla pracowników naszej szkoły, uczniów i rodziców bardzo trudny czas — przyznaje Elżbieta Rzepecka, dyrektor PSM w Olecku. — Pracownicy byli mocno zaangażowani w przeprowadzkę. Również plan zajęć musiał być ułożony tak, aby uczniowie zdążyli przemieścić się np. z SP 2 do ROK-u lub do domu parafialnego. W tym bardzo pomocni byli rodzice, którym serdecznie dziękuję, jak również burmistrzowi Wacławowi Olszewskiemu, ks. proboszczowi Marianowi Salamonowi oraz ówczesnym dyrektorom Barbarze Taraszkiewicz i Andrzejowi Kamińskiemu, gdyż wszyscy podchodzili do sytuacji ze zrozumieniem. Było ciężko, ale daliśmy radę. Zdarzało się nawet, że zajęcia odbywały się też w domach prywatnych.

Po dwóch latach tułaczki w budynkach przy ul. Stromej ponownie rozpoczęły się zajęcia. Z kolei budynek przy ul. 1 Maja stał się placem budowy, a więc wszystkie instrumenty (pianina, fortepiany), pulpity, ławki, meble i pomoce naukowe ponownie musiały być przetransportowane do świeżo wyremontowanych pomieszczeń.
— Jednak już było wszystkim łatwiej, gdyż zajęcia odbywały się w dwóch miejscach: w szkole i po sąsiedzku w domu kultury — podkreśla dyrektor Rzepecka. — Jednak remont budynku przerodził się w przebudowę, gdyż okazało się, że stropy i dach należy wymienić. Dziś z dawnego budynku zostały tylko ściany zewnętrzne wzmocnione prętami stalowymi oraz fundamenty.
Szkoła zyskała piękne sale lekcyjne instrumentalne i teoretyczne, salę rytmiki z lustrami, przestronną bibliotekę oraz aulę koncertową wraz z antresolą, dzięki czemu zwiększyła się w niej liczba miejsc. Powstała również nowa szatnia.

Ostatecznie remont szkoły pochłonął niebagatelną kwotę około 5 mln zł.
— Mamy jeszcze różne potrzeby, jeśli chodzi o wyposażenie, ale z satysfakcją mogę powiedzieć, że po pięciu latach remontów nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęliśmy w wyremontowanej szkole — dodaje dyrektor Elżbieta Rzepecka. — Odczuwam wielką radość, gdy idę do nowych pomieszczeń, a zwłaszcza do auli, z której jestem szczególnie dumna, bo jest teraz bardzo przestronna. Nie mogliśmy jej poszerzyć, ale zyskała przestrzeń, gdyż zlikwidowaliśmy strop nad nią. Sala jest z wentylacją, a komfort dla słuchacza jest teraz o wiele większy, gdyż jest bardzo dobra akustyka. Jeszcze marzy mi się fortepian koncertowy marki Steinway, o który będę zabiegać, mimo że obecnie mamy też dobry instrument – Yamachę. W końcu reaktywujemy też Makroregionalne Przesłuchania Instrumentów Dętych, które musieliśmy zawiesić na czas remontu.


Dodajmy, że w PSM im. I J. Paderewskiego w Olecku uczniowie w dwóch cyklach: sześcio- i czteroletnim uczą się pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej gry na: fortepianie, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, waltorni, skrzypcach, wiolonczeli i perkusji.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5