Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Podziel się:

Podziel się:

Buriacja: gdzie to jest?

Buriacja znajduje się w Syberii Wschodniej na Zabajkalu i graniczy z Mongolią. Jej powierzchnia wynosi 351 300 km2 (jest większa od Polski). Mieszka tam około 400 Polaków

Liczba ludności – 955 tysięcy. Zamieszkuje ją 98 narodowości. Rosjanie stanowią 68% ludności republiki, Buriaci – 30%, Ukraińcy – 1%, Tatarzy – 0,8%, Białorusini – 0,2%, Ewenkowie – 0,2%, Niemcy – 0,16%. Polaków jest około 400. Pierwsi Polacy w Buriacji pojawili się na przełomie XVIII i XIX wieku. Byli to przeważnie zesłańcy polityczni; kolejni – po powstaniach listopadowym i styczniowym. Na Syberii, żeby być Polakiem, trzeba tego bardzo chcieć i nie jest to łatwe. Stolicą Buriacji jest Ułan Ude (z buriackiego „Czerwona Uda”, rzeka niesie osady skał żelazistych o rdzawej barwie) – 400. tysięczne miasto, położone przy ujściu rzeki Udy do Selengi. Mieszka w nim około 200 Polaków. Będę się starć dotrzeć do części z nich. Interesują mnie też Buriaci – naród mongolski, liczący 500 tysięcy osób (450 tys. w Rosji, 40 tys. w Mongolii i 20 tys. w Chinach) i ich kultura.

Na placu Rewolucji przed Domem Sowietów znajduje się ciekawy pomnik – Głowa Lenina. Jest to największa głowa wodza rewolucji na świecie. Ma 7,7 m wysokości (z cokołem 14 m, szerokość od ucha lewego do prawego wynosi 4,5 m). Pomnik wzniesiono w 1971 r. W roku 2011 pokłonił się przed nim przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Il, składając hołd przywódcy radzieckiemu i światowego proletariatu. Głowa Lenina i jezioro Bajkał to dwa najważniejsze symbole Buriacji. Odwiedziłem też znane mi ulice, przy których zachowały się piękne, drewniane syberyjskie domy.

Pani Maria chce, żeby kilkoro uczniów z Olecka przyjechało nad Bajkał w lipcu 2015 r. Z kolei uczniowie z Ułan Ude odwiedziliby Olecko w lipcu 2016 r. Byłby to wypoczynek letni. Może się uda go zrealizować. Piszemy projekt.

W sobotę odbędzie się w Ułan Ude Święto Chleba. Nasza polska organizacja też się w to włączyła. Przygotowuję teraz stosowne materiały i informacje o chlebie w polskiej tradycji. Będę występować w polskim stroju ludowym. Nie wiem jeszcze w jakim, ale będę.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: AM oraz opublikowany na portalu Kresy: Buriacja: gdzie to jest?
Oceń artykuł:

5.00

(13)