Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Podziel się:

Podziel się:

Polacy z Syberii świętowali 11 Listopada razem z mieszkańcami Olecka

Od rana byłem bardzo podekscytowany dzisiejszym dniem i tym, co miało nastąpić – połączeniem internetowym (telemost) z Oleckiem. I nie zawiodłem się. Ja i członkowie „Nadziei” mieliśmy okazję pozdrowić mieszkańców Olecka z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości.

Niedziela, 9 listopada 2014 r.
W czasie kazania ksiądz, wykorzystując flipchart narysował lokomotywę i wagony. Po czym zwrócił się do wiernych z pytaniem, co to jest. Pan Stanisław na cały głos odpowiedział po polsku – „Pociąg”. Ksiądz się uśmiechnął i z tym uśmiechem pozostał już do końca mszy. W czwartek na zajęciach pochwalę pana Stanisława za znajomość polskich słów.
Po mszy pojechałem z panią Swietłaną za Ułan Ude do miejscowości Posielie w rejonie iwołgińskim. Najpierw tramwajem, później marszrutką nr 4. Wysiedliśmy dwa kilometry za miastem, gdzie czekał na nas brat pani Swiety i jego samochodem pojechaliśmy na cmentarz na mogiłę ich dziadka Polaka, Antoniego Gnasa (1887-1954), syna Błażeja. Obydwoje opowiedzieli mi historię jego życia, że miał dwie żony, był pracowity i szanował wszystkich ludzi.

Pani Swieta uczy się języka polskiego i podtrzymuje polskie tradycje dlatego, że jej dziadek mówił po polsku, a ona chce zachować o nim pamięć i spłacić dług wdzięczności. Antoni Gnas, zesłaniec, nie bał się mówić w ojczystym języku, za co wówczas groziła surowa kara, z śmiercią włącznie. A Polskę kochał do tego stopnia, że nigdy o niej nie zapomniał. Miał ją codziennie na ustach, w sercu i tęsknił.
Nadchodzący tydzień będzie pracowity i … patriotyczny.


Poniedziałek, 10 listopada 2014 r.

W tym tygodniu we wszystkich grupach zaplanowałem rozmowy o Polsce, o symbolach narodowych, o ważnych faktach historycznych, o dniu dzisiejszym naszej ojczyzny. Dla każdego ucznia przygotowałem materiały (ksero) do zabrania ze sobą i uczenia się w domu. Książki, z których korzystają uczniowie podczas zajęć pozostają w Domu Polskim. Starsze osoby nie mają dostępu do internetu, więc każda dodatkowa informacja w formie pisanej jest przydatna w nauce.
Ułożyłem „niepodległościową krzyżówkę świąteczną” z hasłem i będę nią rozpoczynać każde zajęcia do soboty włącznie.
Fryzjer dopytywał się już o mnie.

Wtorek, 11 listopada 2014 r.
Od rana byłem bardzo podekscytowany dzisiejszym dniem i tym, co miało nastąpić – połączeniem internetowym (telemost) z Oleckiem. I nie zawiodłem się. Ja i członkowie „Nadziei” mieliśmy okazję pozdrowić mieszkańców Olecka z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości. „Na żywo” uczestniczyliśmy w koncercie, który odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury. Oprócz wykonawców widzieliśmy także wszystkich przybyłych gości. Było to coś niesamowitego i pięknego. Przedstawienie wspaniałe. W zadumie i skupieniu słuchaliśmy wykonywanych utworów, a także je przeżywaliśmy. Z naszej strony wystąpiła pani Maria, ja, Tatiana Kałasznikowa z wierszem „Ojczyzna” i pan Walenty Litwinow z własnym utworem „Powstańcom Zabajkalskim”:

Zwyczajne bagno, bagno pospolite
Przy tym nagrobku rośnie zamiast róż,
Na samym skraju tektonicznej płyty
Spokoju strzeże tylko Anioł Stróż.

Na tym odłamku Rzeczypospolitej,
Wśród martwej ciszy osikowy liść
Modlitwy szepcze trawie złotolitej
I ukazuje dokąd trzeba iść.

Gdy się rozstąpi tajga zasępiona
I niebo runie bez oporu wzwyż,
Wnet otworzywszy żółte swe ramiona
Włóczęgę wita pojedynczy krzyż.

Dzisiejszy dzień pozostanie na zawsze w mojej pamięci.
W naszej organizacji uroczyste spotkanie z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędzie się w piątek, 14 listopada. Z krótką częścią artystyczną wystąpią moi uczniowie, przeprowadzę otwartą lekcję na temat „Polska dzisiaj” i dyktando polskie dla chętnych.

Dzisiejsze zajęcia poświęcone były polskim symbolom narodowym i pisaniu dat. Pani Adela pracowała z mapą Polski, poznawała ukształtowanie powierzchni i występowanie bogactw naturalnych.
Pani Nina z Tomska nie daje za wygraną. Jest gotowa kupić mi nawet bilet lotniczy, żebym tylko przyleciał na festiwal. Jeżeli już, to chyba będę musiał lecieć przez Moskwę, bo z Ułan Ude nie ma bezpośredniego połączenia.
Temperatura jest już coraz niższa. Było -19°C, ale śniegu mało.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: AM oraz opublikowany na portalu Kresy: Polacy z Syberii świętowali 11 Listopada razem z mieszkańcami Olecka
Oceń artykuł:

(0)