Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Profile of user %1$s

Polski Dzień Babci i Dziadka w Buriacji

Dom Polski w Ułan Ude gościł dziś wyjątkowe osoby – babcie i dziadków. Z okazji ich święta odbyło się uroczyste spotkanie. Wnuczęta – Antek, Nastia i Romek złożyły im życzenia, zaśpiewały „100 lat”, a także pięknie podziękowały za otulanie wnuków ciepłem i troską.

Przez 25 lat nie wiedział, że rozpadł się Związek Radziecki

W dzisiejszym wydaniu gazety „Bajkał” przeczytałem interesujący artykuł o Siergieju Iwanowie, który 25 lat przeżył w tajdze i nawet nie wiedział, że rozpadł się Związek Radziecki. Gasił leśne pożary, polował na zwierzęta, strzelał do niedźwiedzi.

Boga można spotkać tylko w ciszy …

Rosyjski sylwester jest dniem bardziej uroczystym niż Boże Narodzenie. Dla prawosławnych większe znaczenie ma zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzisiejsza obfita kolacja ma zapewnić dobrobyt na cały nadchodzący rok.

Sobota, 10 stycznia 2015 r. Prowadziłem zajęcia w gimnazjum i w Domu Polskim....

Umierają ostatni syberyjscy zesłańcy.

Śp. Klara Michajłowna Niesmiejewa miała 81 lat. Umarła w mroźną syberyjską styczniową noc: Powiedz moim synom, że umarłam ... z tęsknoty za Ojczyzną ... Nie dane mi było do niej powróć. Myślałam o Niej, płakałam, śniłam.

Czwartek, 8 stycznia 2015 r. Jutro o godz. 14. pogrzeb...

Wielokulturowość ubogaca

Tak się składa, że wszystko w tym i w przyszłym roku będę obchodzić podwójnie lub potrójnie – … święta polskie, rosyjskie i buriackie. Boże Narodzenie będę świętować dwa razy – 25 i 26 grudnia (katolickie) i 7 stycznia (prawosławne). Nowy Rok aż trzy razy i to w różnym czasie – 1 stycznia (ogólnoświatowy), 14 stycznia (rosyjski) i 19 lutego (buriacki).

Andrzejki w Buriacji

Andrzejki w Domu Polskim w Ułan Ude odbyły się po raz pierwszy. Jestem przekonany, że staną się one tutaj tradycją (podobały się wszystkim). Dzieci i dorośli bardzo chętnie brali udział w zabawie. Przekłuwanie papierowego serca z imionami nie jest tu znane, wróżba z butami też nie.

Uwielbiam słoninę.

Okrutny, zimny, nieprzejednany syberyjski wiatr świszczy i hula na całego. Na szczęście mam krótką grzywkę i chodzę w czapce. Teraz, zimą nie wyobrażam sobie życia na Syberii bez czapki. Byłoby to po prostu niemożliwe.

Wtorek, 25 listopada 2014 r. Zajęcia prowadziłem od godz. 10. do 20....

Boże Narodzenie 1 grudnia

Na dwa dni wyjeżdżamy do Tunki (460 km od Ułan Ude). Zorganizujemy też tam spotkanie bożonarodzeniowe, pomimo że będzie dopiero 1 grudnia. Musimy tak zrobić, bo Polacy mieszkają w różnych rejonach Buriacji. Wyjazd dojdzie do skutku, jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne i drogowe (temperatura w niedzielę ma wynosić -32ºC, a w związku z dużymi opadami śniegu niektóre drogi mogą być zamknięte). Tunka była miejscem zesłania marszałka Józefa Piłsudskiego.

W górach górach Cagan-Daban

Wpłynęła kolejna wpłata na organizację spotkania bożonarodzeniowego dla Polonii w Ułan Ude (z Zespołu Szkół w Olecku - Siejnik). W sumie na koncie jest 4353,20 zł.

Sobota, 15 listopada 2014 r. Mróz nadal trzyma. Kiedy o godz. 9.45 wychodziłem do gimnazjum było -25°C. Teraz wieczorem jest -14°C....

My, Pierwsza Brygada

Śpiewaliśmy m.in. pieśń „My, Pierwsza Brygada” i 4.letniemu Dawidowi bardzo spodobało się słowo ”stos”. Powtarzał je bezustannie i się uśmiechał.

Środa, 12 listopada 2014 r. Wpłynęła kolejna wpłata na organizację spotkania bożonarodzeniowego dla Polonii w Ułan Ude (ze Szkoły Podstawowej...