Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Podziel się:

Podziel się:

Świeto Niepodległości w Judzikach

Świętowanie inaczej

Niepodległość –to samo Święto- trochę inne
Niepodległość – szumne słowa, ojczyzna, pokój, krew przelana, ale jakby zrobić trochę inne świętowanie? Trochę wspomnień i zadumy, trochę smutku i radości, nieco przeszłości i teraźniejszości. Może apel bardzo uroczysty, może apel bardzo krótki, a czy nie możemy sami coś wymyślić, coś osiągnąć, coś zadziałać? Coś co będzie tylko nasze, osobiste trochę inne, refleksyjne i zostanie nam w pamięci.
Jak odmienić dzień codzienny, jak zamienić go na święto? Wszyscy długo się trudzili ale w końcu wymyślili. By wesoły, kolorowy i świąteczny przybrać wygląd strój biało czerwony niech króluje w klasach, ci co trud poniosą wielki i ubiorą się w komplecie, ucztę będą mieli świąteczną i w nagrodę pizzę otrzymają dużą,by świętować jeszcze dłużej. Nie zabrakło ponuraków, co nie chcieli w szkole błyszczeć, ale większość się ubrała, a pizza do uczniów klasy drugiej gimnazjum powędrowała.
Lecz nie koniec to atrakcji… apel inny niż co roku –to wyzwanie bardzo duże. Może byśmy posiedzieli, sami coś od serca o Ojczyźnie powiedzieli, coś ciekawego zobaczyli i mądrością zabłysnęli. Jak to zrobić? Co przedstawić? Jakie wiersze i piosenki? Może coś dla wszystkich i tych małych i tych dużych, jak to w święto z nagrodami i ciekawymi konkursami.
Dla najmłodszych krakowiaczek, coś o Polsce, jak bajeczka rysunkowa, prezentacja jest gotowa. I pytania bardzo łatwe, by wykazać się mądrością o stolicy, orle białym, naszej Wiśle i o smoku. Dzieci ślicznie zatańczyły i o Polsce dużo wiedzą, a nagrody bardzo im się podobały.
Nieco starsi to uczniowie z podstawówki, też by chcieli mieć zabawę, więc o Polsce test pisali „Czy znam cię Polsko”. Trochę wszyscy się trudzili, wiedzą zabłysnęli na całego, Grześ Augustynowicz pokonał gimnazjalistów – jako jedyny uzyskał 100%, satysfakcja murowana. Dalsze nasze świętowanie, to życzenia dla Polski napisane przez Karolinę Balewską i Oliwię Kotowską. Życzenia z serca płynące, baz cenzury i poprawek, bez sugestii, ulepszania, takie szczere i serdeczne.
Gimnazjaliści patrzyli z refleksją na płonące znicze, podświetlone na niebiesko krzyże i chłopaków ubranych w mundury wojskowe. Dziewczęta napisały wiersze o Polsce i te o krwi przelanej i te o kartaczach i bigosie - Karolina, Ola, Kinga i Sandra miały odwagę spróbować trudnej sztuki pisania wierszy. Konkurs o Polsce wygrali trzecioklasiści, mistrzem okazał się Szymon Gliniecki.

Refleksje na temat Święta Niepodległości zapisane przez Marzennę Grodzicką- Zespół Szkół w Judzikach.


Polska, to naród
Polska to dom.
Szanuje ją każdy,
Kto kocha ją.
Karolina Górska

Uczę się Ciebie Polsko!
Powoli się uczę Twojej historii.
Tej historii jakże bolesnej.
Serce me krwawi i boli.

O świcie nadzieja zakwita,
Twe rany powoli się goją.
Twą troskę wieczorną rozumiem.
Do Ciebie Polsko należę!
Aleksandra Sienkiewicz

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Małgorzata Skrocka oraz opublikowany na portalu Olecko: Świeto Niepodległości w Judzikach
Oceń artykuł:

(0)